2014 Cumhurbaşkanlığı seçimi nerde oy kullanacağım sorgulama ekranı
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimi nerde oy kullanacağım sorgulama ekranı

2014 Cumhurbaşkanlığı seçimi nerde oy kullanacağım sorgulama ekranı

   

2014 Cumhurbaşkanlığı seçimi nerde oy kullanacağım sorgulama ekranı

Cumhurbaşkanlığı seçimi 2014 seçmen listesi... Cumhurbaşkanlığı seçimi Nerede oyumu kullanacağım? Hangi Okulda Oy vereceğim? Yurt içi seçmen sorgulama ekranı bu sayfada. Nerede Oyumu Kullanacağım? İşte 10 Ağustos 2014 YSK Seçmen Sorgulama Cumhurbaşkanlığı ekranı ve 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimi hakkında tüm detaylar...
 

İlk turu 10 Ağustos"ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri için seçmen listeleri muhtarlıkta askıya çıktı. Yüksek Seçim Kurulu"nun belirlediği seçim takvimine göre, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu 10 Ağustos 2014 Pazar günü, geçerli oyların salt çoğunluğu sağlanamaması durumunda ikinci tur ise 24 Ağustos 2014 Pazar günü yapılacak.
 

Cumhurbaşkanlığı seçiminde nerede oy kullanacağım? Oy sandıkları belli oldu. Nerede oy kullanacağınızı öğrenmek için aşağıdaki formu doldurun
Cumhurbaşkanlığı seçiminde nerede oy kullanacağım?

İşte oy kullanacağınız sandık… Aşağıdaki formu doldurmanız yeterli

Yüksek Seçim Kurulunda (YSK) çekilen kuraya göre, oy pusulasının ilk sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ikinci sırasında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, son sırasında ise Ekmeleddin İhsanoğlu"nun adı yer alıyor.Oy verme günü sandık başına gelen seçmenler, sandık kurulu önüne kurul başkanı tarafından sırayla birer birer alınacak. Gebeler, hastalar ve engelliler sıra ile bekletilmeden oylarını verecek.

Sandıkta görevlendirilen güvenlik görevlileri ve yaşlıların da bekletilmeden oy kullanmalarına izin verilebilecek.Sandık başına gelen seçmen, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, avukatlık kimlik belgesi gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini başkana verecek ve seçmen sıra numarasını söyleyecek. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamayacak.

Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmi bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kağıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi gerekecek.

Sandık kurulu başkanı tarafından seçmene kapalı oy verme yerine girmeden önce, birleşik oy pusulasında tercih ettiği kısmın üzerine, aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmamak suretiyle ”TERCİH” veya ”EVET” mührünü basması, ”TERCİH” veya ”EVET” mührü dışında herhangi bir yerine imza atmaması veya işaret koymaması, aksi halde oyunun geçersiz sayılacağı, birleşik oy pusulasını düzgün bir şekilde katlayıp zarfa koyması ve yapıştırması gerektiği belirtilecek.

Seçmenin; cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla kapalı oy verme yerine girmesinin yasak olduğu ve cezasının bulunduğu, bu tür cihazlar varsa oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere bırakılması gerektiği hatırlatılacak.

Oy zarfına oy pusulası dışında herhangi bir şey konulması durumunda oy geçersiz sayılacak. Seçmenlere oy kullanırken hata yapmaları durumunda, yeni bir oy pusulası verilmeyecek. Bu durum seçmene oy pusulası verilirken açıklanacak.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna