KYK Yurt Sonuçları 2016 Sorgulama Ekranı
Ana Sayfa »Eğitim » Eğitim Haberleri » KYK Yurt Sonuçları 2016 Sorgulama Ekranı

KYK Yurt Sonuçları 2016 Sorgulama Ekranı

   

KYK Yurt Sonuçları 2016 Sorgulama Ekranı

2016 KYK yurt başvuru sonuçları (KYK 2. yedek yurt yerleştirme sonuçları) 17 Eylül 2016'da açıklandı. 2016-2017 KYK yurtkur yerleştirme sonuçları 'nı TC kimlik numaranız ile aşağıdan sorgulayabilirsiniz. İşte KYK 2. yedek yurt yerleştirme sonuçları 'www.kyk.gov.tr' sorgulama ekranı ile KYK hakkında tüm detaylar.
 

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürlüğü, 2016-2017 öğretim yılı yurt başvuru sonuçlarını açıkladı.

KYK, bu sene yapacağı yurt yerleştirmelerinde bir ilki gerçekleştirerek yedek yerleştirme tarihlerini önceden açıkladı. 3 dönem olarak açıklanan yedek yerleştirme sonuçları sırasıyla 9, 17 ve 22 Eylül olarak belirlendi. 9 Eylül'de açıklanan 1. yedek yurt yerleştirme sonuçlarından sonra 17 Eylül Cumartesi 2. yedek listeyi de açıkladı. Son olarak 22 Eylül'de 3. yedek yurt yerleştirme sonuçları açıklanacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde KYK, asıl yurt yerleştirme sonuçlarını 2 Eylül'de açıkladı. Yurt başvurusu yapan 383 bin 538 öğrenciden 162 bin 599 öğrenci KYK yurtlarına yerleştirilirken kalan 202 bin 121 öğrenci ise yedek sırasında 3 dönem halinde yerleştirilmesi sağlanacak. Yedek yerleştirilmeler, KYK tarafından açıklamalar doğrultusunda 22 Eylül'den belirli aralıklarla devam edilecek.

Ayrıca yıl içerisinde hizmete açılacak yeni yurtlara kurumsal internet sitesinden duyuru yapılmak suretiyle yurt başvurusu alınarak öğrenciler yurtlara yerleştirilmeye devam edilecek.

Yedek yerleştirmeler, 22 Eylül"den sonra da belirli aralıklarla devam edecek.

YURT ÜCRETLERİ VE GÜVENCE BEDELLERİ HAKKINDA DUYURU

Yurt ücretlerinde Eylül ayından itibaren geçerli olmak üzere 10 TL ile 20 TL arasında değişen tutarlarda artış yapılmıştır. Yeni yurt ücretleri sisteme otomatik yansıtılmış olup ödeme ekranlarında çıkmaktadır. Ayrıca güvence bedellerinde de 5 TL ile 15 TL arasında değişen tutarlarda artış yapılmıştır. Güvence bedeli fark ücretleri de ödeme ekranlarına yansıtılmıştır.  Güvence bedeli, kayıt silindiğinde iade edilecektir.

Not: Yurt ücreti ödemelerinde sıralı ödeme kuralı olduğundan, yurtlarımızda barınan öğrencilerimizin öncelikle güvence bedeli fark ücretini ödemeleri daha sonra yurt ücretini ödemeleri gerekmektedir.

kyk

YURT YERLEŞTİRME VE KAYIT İŞLEMLERİNE İLİŞKİN ÖNEMLİ DUYURU

16-22 Ağustos 2016 tarihleri arasında 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde ilk kez üniversiteye yerleşen öğrencilerin ve ara sınıf öğrencilerinin (normal öğrenim süresinde eğitimini tamamlayamayanlar dahil) yurt başvuruları alınmıştır. Başvuru işlemlerinin ardından değerlendirme süreci başlamıştır. Yerleştirme işlemleri, başvuruların ilgili kamu kurumları aracılığıyla incelenmesinin ardından gerçekleştirilecek ve en kısa sürede http://yurtkur.gsb.gov.tr internet sitemiz üzerinden ilan edilecektir.

İLK KAYIT ÜCRETLERİ ZİRAAT BANKASI ÜZERİNDEN ÖDENECEK

Sonuçların ilan edilmesinin ardından asil listeden yurt hakkı kazanan öğrenciler kendilerine verilen süre içerisinde öncelikle Ziraat Bankası ATM"lerinden veya http://yurtkur.gsb.gov.tr internet adresinde yer alan E-ÖDEME ekranından ilk kayıt ücretini ödeyeceklerdir. İlk kayıt ücreti içerisinde güvence bedeli, gün bazında yatak ücreti ve yurt kimlik ücreti yer almaktadır. Ödenmesi gereken ilk kayıt ücreti, T.C. kimlik numarasıyla ödeme ekranlarından sorgulama yapıldığında otomatik çıkmaktadır. Güvence bedeli, yurttan kayıt sildirildiğinde iade edilecektir. Yurt ücretleri, yerleştirme işlemini takip eden aydan sonra aylık olarak ödenmeye devam edilecektir. Yurtların aylık ücretleri, 150 ile 265 TL arasında değişmektedir.

YURT KAYITLARI E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILACAK

Son iki yıldan bu yana yurt kayıt işlemleri için öğrencilere önemli kolaylıklar sağlanarak yurt müdürlüklerine bizzat başvurma zorunluluğu kaldırılmış ve işlemler, e-devlet üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Ücretini ödeyen öğrencilerin yurt kayıt işlemleri, e-devlet şifresi ile turkiye.gov.tr adresi YURT KAYIT İŞLEMLERİ linkinden taahhütname onayı yapmaları ile gerçekleşmiş olacaktır. Onay işleminin yapıldığı gün, dileyen öğrenci yurtta kalmaya başlayabilecektir. Yurt müdürlüklerimizin adres ve telefon numaraları internet sitemizde yer almaktadır. E-devlet üzerinden gerçekleştirdiğiniz kayıt işleminin ardından yurtta kalmaya başlamanız halinde yurt müdürlüğüne öğrenci belgesi ve en az 4 adet fotoğrafınızı teslim etmeniz gerekmektedir. Başvuru sırasında öncelik durumu kodlayan ve aile durumunda anne/baba yüzde 40 ve üzeri engelli olarak beyan eden öğrencilerin bu belgelerini yurt müdürlüklerine kayıt esnasında mutlaka teslim etmeleri önem taşımaktadır.
 

 

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna