Özyeğin Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Özyeğin Üniversitesi hakkında bilgi

Özyeğin Üniversitesi hakkında bilgi

   

Özyeğin Üniversitesi hakkında bilgi

Özyeğin Üniversitesi, 18 Mayıs 2007 tarih ve 26526 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 5656 sayılı kanunla Hüsnü M. Özyeğin Vakfı tarafından İstanbul'da kurulmuş vakıf üniversitesidir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2013 yılı Girişimcilik ve Yenilikçilik endeksinde Türkiye'nin en iyi 7. üniversitedir.
 

Özyeğin Üniversitesi , fark yaratacak , dün – yayı değiştirmenin peşinde bireyler yetiştiriyor

Yaşamla iç içe, yenilikçi, yaratıcı ve girişimci bir öğrenim merkezi olarak topluma hizmet vermek amacıyla Hüsnü M. Özyeğin Vakfı tarafından kurulan Özyeğin Üniversitesi, yükselen mesleklerde derinlemesine bilgi sahibi, yabancı dile hâkim, iletişim ve bilgi teknolojileri kullanımında yetkin, uygulama becerisi olan, girişimci, çevresinde ve çalışacağı kurumlarda fark yaratacak bireyler yetiştirmeyi hedefliyor. Açtığı programlarda ve oluşturduğu akademik kadroda son derece seçici davranan üniversite, lisans eğitiminde olduğu kadar, araştırma ve lisansüstü çalışmalarda da mükemmelliğe erişmeye büyük önem vermekte; 5 fakülte ve 3 yüksekokul çatısı altında, toplam 23 lisans programıyla Çekmeköy"de bulunan çevreci kampüsünde toplam 220 bin metrekare alanda öğrencilerini hayata hazırlamaktadır.
 
Öğrencilerine yeni ufuklar açan, sunduğu olanaklarla öğrencilerinin yetkinliklerini keşfetmesini sağlayan Özyeğin Üniversitesi, mezunlarının farklılaşarak diğerlerinden önde olmasını hedefliyor. İş dünyası için donanımlı hale gelmeleri, birkaç dil bilmeleri, sosyal aktivitelerle yeni yetkinlikler edinmeleri, bunları geliştirmeleri, mezun olmadan önce değişim programlarıya da staj olanaklarıyla yurt dışına çıkarak global bir vizyon edinmeleri için Özyeğin öğrencilerine kapsamlı bir öğrenim programı uygulanıyor.
 

Özyeğin öğrencileri kariyer yönlendirmesi ile birkaç adım önde
 
Özyeğin Üniversitesi, yenilikçi eğitim modeliyle öğrencilerini iş hayatına çok iyi hazırlıyor. ÖzÜ öğrencileri okurken çalışmaya, yazları staj yapmaya ve kariyerlerini şekillendirmeye başlıyorlar. Girişimci öğrenciler ilk şirketlerini kuruyor; profesyonel gelişim ekibinden kariyer danışmanlığı alabiliyorlar.
 
30 ülkeden 80"den fazla üniversiteyle işbirliği

Özyeğin Üniversitesi aralarında ABD, Kanada, Avustralya ve çok sayıda Avrupa üniversitesinin de olduğu ile 30 ülkeden 80"in üzerinde kurumla işbirliklerine sahip.
 
“Girişimciler ” yetiştiriyor

Özyeğin Üniversitesi, her öğrencisinin iş kurmasını beklemese de; tüm mezunlarının derslerde ve gerçek dünyada kazandığı donanım ve deneyimler ile çevresinde ve çalışacağı kurumlarda fark yaratma arzusu ve azmi ile mezun olmasını hedefliyor. Sadece “profesyoneller” değil, girişimciler yetiştiriyor.
 
Uluslararası , güçlü akademik kadro
 
Özyeğin Üniversitesi gelişmelere öncülük edebilen, akademik yayın, ödül ve patent sahibi öğretim üyelerine sahip. İktisadi İdari Bilimler ve Mühendislik Fakültelerin öğretim üyelerinin yüzde 60"ı dünyada ilk 100, yüzde 85"i ise ilk 200"de yer alan üniversitelerden geldi. Öğretim üyelerinden son işi yurtdışında olanların oranı %36, doktorası yurtdışından olanların oranı ise %73.
 
Maddi yönden erişilebilir üniversite

Özyeğin Üniversitesi, başarılı öğrencinin, şartları ne olursa olsun kaliteli eğitime ulaşabilmesi gerektiğine inanıyor. 5 yılda öğrencilerine 200 milyon TL karşılıksız burs sağladı. Kayıtlı öğrencilerin %84"ü burslu öğrenim görüyor.
 
Yenilikçilikte ilk 10"da

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı"nın açıkladığı "Üniversitelerarası Girişimcilik ve Yenilikçilik Endeksi”nde 2012" de dördüncü, 2013"te yedinci olan Özyeğin Üniversitesi, birçok köklü üniversiteyi geride bırakarak ilk 10"da yer aldı.
 
Araştırma üniversitesi

Pek çok araştırma merkezini bünyesinde barındıran Özyeğin Üniversitesi, Türkiye"nin ekonomik ve kültürel merkezi İstanbul"da bulunan genç ve dinamik bir araştırma üniversitesi. Mühendislik alanında öğretim üyesi başına düşen patent sayısında öncü.
 
TÜBİTAK"tan 10 Yılda 10 milyon TL destek alan ilk 10 üniversite arasında
 
Özyeğin Üniversitesi, 1. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi"nde, Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Desteği almaya hak kazanan ilk 10 üniversite içinde yer aldı. Toplam değeri 10 milyon TL olan TTO desteğinden 10 yıl boyunca yararlanacak.
 
Öğretim Üyesi Başına AB Proje Sayısı sıralamasında üçüncü
 
Özyeğin Üniversitesi, 2012"de Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı"nda “Öğretim Üyesi Başına AB Proje Sayısı sıralamasında üçüncü sıraya yerleşerek büyük bir başarıya imza attı. Toplam Proje Sayısına Göre” de “en başarılı ilk on üniversite” arasında.
 
Sporda Türkiye şampiyonu

Özyeğin Üniversitesi"nin 23 spor takımı 2012-2014 sezonunda 14 kupa ve 50" nin üzerinde madalya aldı. Lisans programlarına kayıtlı olan öğrencilerden, olimpik popüler spor branşlarında milli sporcu olan, kulüplerarası ve Üniversite Sporları Federasyonu yarışmalarında aktif olarak sporculuğunu devam ettirenlere spor bursu sağlanıyor.
 
Yepyeni, çevreci kampüs

Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy" de bulunan Türkiye"nin ilk LEED Gold Sertifikası"na sahip kampüsünde, toplam 220 bin metrekare alanda öğrencilerini hayata hazırlıyor.
 
13.000 metrekarelik spor merkezi
 
Çekmeköy Kampüsü"nde bulunan spor merkezi; 1.200 seyirci kapasitesine sahip 1.500 metrekare"lik kapalı spor salonu, yarı olimpik yüzme havuzu ve 450 metrekare"lik fitness salonu ile Özyeğin öğrencilerine sporla iç içe bir yaşam sunuyor.
 
1.850 kişilik , ev sıcaklığında yurtlar

1.850 kişilik yurt binası, öğrencilerin kendilerini evlerinde hissedecekleri şekilde hizmet veriyor. 1- 4 kişiye kadar oda seçenekleri, ücretsiz çamaşırhane, etüt salonları, dinlenme ve misafir kabul salonu, TV salonu, kafeterya, revir bulunuyor. Kamera sistemi, merkezi ısınma, devamlı sıcak su, güvenlik, ambulans hizmetive kablosuz internet erişimi de yurdun sağladığı diğer imkânlar.
 
Akademik programlar

Özyeğin Üniversitesi hali hazırda, 5 Fakülte ve 3 Yüksekokul çatısı altında toplamda 23 Lisans Programı ile eğitim veriyor.
 
Lisans Programları
 
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

• İşletme
 
• Girişimcilik
 
• İktisat
 
• Bankacılık ve Finans
 
• Yönetim Bilişim Sistemleri
 
• Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret
 
• Uluslararası İlişkiler
 
Fen Edebiyat Fakültesi
 
• Psikoloji
 
Hukuk Fakültesi
 
• Hukuk
 
Mühendislik Fakültesi

• Endüstri Mühendisliği
 
• Elektrik-Elektronik Mühendisliği
 
• Bilgisayar Mühendisliği
 
• Makina Mühendisliği
 
• İnşaat Mühendisliği
 
Mimarlık ve Tasarım Fakültesi
 
• Mimarlık
 
• Mimarlık (İng)
 
• İletişim Tasarımı (İng)
 
• Endüstri Ürünleri Tasarımı (İng)
 
• İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı (İng)
 
Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu (4 Yıl )
 
• Otel Yöneticiliği
 
• Gastronomi ve Mutfak Sanatları
 
Sivil Havacılık Yüksekokulu (4 Yıl )

• Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği
 
• Pilot Eğitimi
 
ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ ADRESİ
 
Özyeğin Üniversitesi Altunizade Kampüsü

Kuşbakışı Cad. No: 2 34662 Altunizade / Üsküdar İstanbul
 
Tel : 0216 559 20 00
 
Faks : 0216 651 15 71
 
Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü

Nişantepe Mahallesi Orman Sokak No:13 34794 Alemdağ – Çekmeköy / İstanbul
 
Tel : 0216 564 90 00
 
Faks : 0216 564 90 55
 
E-posta : tanitim.basvuru@ozyegin.edu.tr
 
www.ozyegin.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna