İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi hakkında bilgi

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi hakkında bilgi

   

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi hakkında bilgi

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, farklı tarihî gelenekleri ve kültürleri yaşatan ve birlikte yaşama tecrübesinin canlı örneği olan İstanbul"un Anadolu yakasındaki Üsküdar / Bağlarbaşı Yerleşkesi"nde akademik faaliyetlerini sürdürmektedir. İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, geçmişi ve bugünü bilimsel bakışla analiz edip sağlıklı biçimde anlamayı ve ulaştığı sonuçları insanlıkla paylaşmayı esas alarak, bilgi üretiminde ve yükseköğretim alanında örnek ve önde gelen üniversitelerden biri olmayı hedefler.
 
Benimsediği ilkelerin başında katılımcılık, eleştirel düşünce, disiplinler arası yaklaşım, özgürlük-sorumluluk, inançlara ve etik değerlere saygı, doğrunun, güzelin ve iyinin keşfi, yeniliklere açıklık ve çevre bilinci yer almaktadır. Farklı medeniyetlerin birikimlerinden istifadeye açık, kendisine güvenen, yetkin, çok boyutlu ve özgür düşünebilen, sosyal sorumluluklarının bilincinde insanlar yetiştirmek; Türkiye"nin bilimsel ve düşünsel birikimini evrensel ölçülerde geliştirirken, aynı zamanda bu birikimi başta komşu ülkelerimiz olmak üzere tüm dünyayla paylaşmak üniversitenin temel misyonunu oluşturmaktadır.
 
Edebiyat, Eğitim, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik ve Mimarlık, Sağlık Bilimleri ve Uluslararası İslam ve Din Bilimleri Fakülteleri, Yabancı Diller Yüksekokulu ile Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri Enstitülerinden oluşan üniversitede Edebiyat Fakültesi"nin Felsefe, Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinde, Uluslararası İslam ve Din Bilimleri Fakültesinin İslam ve Din Bilimleri lisans programında yurtiçinden ve yurtdışından çoğunluğu burslu öğrenciler eğitim-öğretime devam etmektedir.
 
Geleceğin akademisyenlerinin yetiştirilmesinde ciddi bir paya sahip olmayı hedefleyen İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü 2012-2013 akademik yılında Felsefe, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı ve Temel İslam Bilimlerinde “Tezli Yüksek Lisans” programlarını başlatmıştır. İstanbul 29 Mayıs Üniversitesinin lisans programlarına kayıtlı hazırlık ve lisans öğrencilerine “Bireysel Danışmanlık”, “Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik”, “Akademik Destek Programı ve Danışmanlığı” ve “Akademik Gelişim Programı ve Danışmanlığı” gibi ihtiyaçlarına göre farklılaşan kapsamlı “Öğrenci Danışmanlık Sistemi” uygulanmaktadır. İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi lisansüstü programlarına kayıtlı öğrencilerden isteyenler “Öğrenci Akran Danışmanlığı Programı”nda görev almaktadır. Bu programa katılan lisansüstü öğrenciler Öğrenci Akran Danışmanlık Sistemi Koordinatörü tarafından belirlenen program çerçevesinde haftada 10 saat süre ayırarak kendi alanlarından lisans öğrencilerine danışmanlık ve ek ders türü katkılarını sürdürürler.
 
Üniversitenin Bağlarbaşı Yerleşkesi İstanbul"un simgesi Çamlıca tepesine nâzır olup Doğu ile Batıyı birleştiren Boğaziçi Köprüsü"ne yürüme mesafesindedir. Şehrin merkezinde, doğayla iç içe, ferah ve huzur verici bir ortama sahip olan yerleşke öğrencilerin tüm ihtiyaçlarını kolaylıkla görebilecekleri bir çevrede bulunmaktadır.
 
Üniversite yerleşkesi, eğitim-öğretim, kütüphane, sosyal tesisler ve idare binalarından oluşmaktadır. Doğu ve batı mimarisinin mükemmel estetik uyumunu yansıtan yerleşke binalarında öğrenciler teknolojik imkânlara sahip olarak rahat ve güvenli bir üniversite hayatı sürdürme, gerçek bilgiye ulaşma olanağı elde etmektedirler.
 
İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi öğretim elemanları ve öğrencileri, yerleşke alanında bulunan Türkiye Diyanet Vakfı İslâm Araştırmaları Merkezi Kütüphanesi"nin tüm imkânlarından yararlanabilmektedirler. 25 yıllık bir birikime dayanan İstanbul"un bu en seçkin kütüphanesi yaklaşık 300.000 cilt kitap, 3090 dergiye ait yaklaşık 130.000 sayı ve 17.000 doküman dosyasıyla beşeri ve sosyal bilimler alanında öğrenci ve araştırmacılara her türlü bilgi desteğini sunmaktadır. Haftanın 7 günü saat 09:00-23:00 arasında açık olan kütüphane ulusal ve uluslararası kitap, bilgi ve belgenin sağlanması konusunda öğrencilerin taleplerini kolaylıkla karşılayacak ilişkiler ağına sahiptir.
 
Üniversite yerleşkesinde yeterli spor alanları ve her türlü bilimsel ve kültürel etkinliğe elverişli seminer salonları ve bir konferans salonu öğretim elemanları ve öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.
 
Üniversitenin burslu programlarına kayıt yaptıran öğrencilere “Öğrenim Bursu” (eğitim-öğretim ücretinin tamamını kapsar), dokuz ay süreyle “Destek Bursu” ve “Özel Başarı Bursu”, ücretsiz öğle yemeği ve isteyenlere ücretsiz yurt imkânı sağlanmıştır. Konukevlerinde kalan öğrencilere sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri ücretsiz olarak verilmektedir. Aynı programlara ücretli olarak kayıt yaptıran öğrencilere kademeli olarak eğitim-öğretim ücretinden muaf olmalarını sağlayacak burs imkânları sunulmaktadır.
 
Üniversitenin öğrencilere sunacağı yeni imkânlar, tercih dönemlerinde ayrıca ilan edilmektedir. Üniversiteye özellikle İstanbul dışından gelen öğrenciler için İstanbul"u tanımaya/tanıtmaya yönelik seminerler ve oryantasyon programları düzenlenmekte, İstanbul"un doğal, kültürel ve sosyal çevresini tanıma amaçlı eğitici ve dinlendirici geziler düzenlenmektedir.
 
Üniversite 2012-2013 eğitim öğretim yılında Edebiyat Fakültesinin Felsefe, Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümleri, Uluslararası İslam ve Din Bilimleri Fakültesinin İslam ve Din Bilimleri programı yanında daha sonra ilan edilecek bir başka fakülte ve lisansüstü programlarına öğrenci almaya devam edecektir.


İSTANBUL 29 MAYIS ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELERİ

• Edebiyat Fakültesi
 
• Uluslararası İslam ve Din Bilimleri Fakültesi
 
• Eğitim Fakültesi
 
• İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 
• Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi
 
• Sağlık Bilimleri Fakültesi
 
İSTANBUL 29 MAYIS ÜNİVERSİTESİ YÜKSEKOKULLARI

• Yabancı Diller Yüksekokulu
 
İSTANBUL 29 MAYIS ÜNİVERSİTESİ MERKEZLER

• Sürekli Eğitim Merkezi (SÜREM)
 
• Kuran Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi
 
• (KURAMER)
 
İSTANBUL 29 MAYIS ÜNİVERSİTESİ ADRESİ
 
İcadiye-Bağlarbaşı Caddesi 40 34662 Üsküdar İstanbul
 
Tel : 0 216 474 08 60
 
Faks : 0 216 474 08 74
 
www.29mayis.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna