Akdeniz Karpaz Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Akdeniz Karpaz Üniversitesi hakkında bilgi

Akdeniz Karpaz Üniversitesi hakkında bilgi

   

Akdeniz Karpaz Üniversitesi hakkında bilgi

Akdeniz Karpaz Üniversitesi ya da kısaca AKÜ, 2012 yılında Lefkoşa'da faaliyetlerine başlayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde kurulan bir vakıf üniversitedir.

Akdeniz Karpaz Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti"nde başkent Lefkoşa şehrinde yer alan bir yüksek öğretim kurumudur. AKÜN , öğrencilerine her alanda uygulamalı eğitimi öngören ilk ve tek üniversite olması münasebetiyle bir deneyim kurumu olarak da adlandırılmaktadır.
 
Üniversite, tüm ön lisans, lisans ve lisansüstü programları için Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) onayını alan ve uluslararası akreditasyon kuruluşları tarafından da üyeliklerini tamamlayan bir müessesedir.
 

Akdeniz Karpaz Üniversitesi Vizyonu
 
• 21.yüzyılda küreselleşen dünyada teknolojik gelişmeler ve bilgi çağının yarattığı sinerjiyi göz ardı etmeyen bir duruşla ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeyde devam eden eğitim programları oluşturmak ve bunları sürekli güncelleştirmek,
 
• Çevreye duyarlı, özgüveni yüksek, takım çalışmasına ve paylaşım kültürüne yatkın, sorumluluk sahibi, girişimci, yenilikçi ve ilgili meslek alan konularına hakim bireyler yetiştirmek,
 
• Aktif öğrenim metotları doğrultusunda, araştırma ve uygulamaya dayalı öğrenmeyi gözeten eğitim-öğretim yöntemleri uygulamak,
 
• Tüm fakülte ve bölümlerimizde uygulama alanlarının muhafazasını ve sürdürülebilirliğini sağlamak,
 
• Uluslar arası alanda yer alan yükseköğretim kurumları arasında en ileri saygınlıkta yer almak,
 
• Yerel ,bölgesel ve uluslar arası alanda gelişmekalkınma alanında üretimlere katkı koyabilecek her türlü bilimsel proje içerisinde bulunmak,
 
• Başta toplumun ve de bölgesel veya uluslar arası gereksinimlere dönük konferans, seminer, çalıştay ve benzeri aktiviteler düzenlemek .
 
Akdeniz Karpaz Üniversitesi Misyonu
 
• Bilimin ışığında uluslararası standartlarda mesleki bilgi, beceri ve donanıma sahip, ülke ve dünya sorunlarına duyarlı, hoşgörülü, çok yönlü, yeniliklere açık, özgüven sahibi, girişimci bireyler yetiştirilmesine katkı koymak,
 
• Ortak Akıl ve Katılımcılık sağlamak,
 
• Bilimsel gelişmeleri takip ederek akademik alana,toplumsal yaşama, kalkınma-gelişme dinamiklerine, hizmet anlayışına uygun çıktıları yansıtmak,
 
• Öğrencilerimize ilgili alan mesleklerinde çalışmalarına katkı koyarak verimliliklerini artırmak , bunun için uygulamalı eğitim çalışmaları ile yetenekli bireyler yetiştirmek,
 
• Ortak etik değerlere saygılı,
 
• Adalet ve hukukun üstünlüğüne dayalı,
 
• Toplumsal ve evrensel değerlere uyumlu,
 
• Hesap verilebilirlik ve şeffaflık prensibine hakim,
 
• Çevre bilinci gelişmiş,
 
• Eleştirel düşünce yeteneğine sahip,
 
• Kültür ve sanata duyarlı
 
• kamu veya özel sektörde görevlerini başarı ile ifa edebilen bir eğitim disiplini vermek esastır.
 
Mezunlarının “bilgi sahibi” olmak yanında alanlarında uzman, deneyim sahibi, sevdiği işi yapan – yaptığı işi bilen ve seven; kitaplardaki teorik bilgiyle boğulmamış, uygulamayı, “gerçek hayatı” özümsemiş bireyler olmasını hedefliyoruz. Böylece, mezunlarımız alanlarında geleceğin liderleri olacak, sadece dünyayı takip edip, anlamakla kalmayacak; bunun ötesinde “dünyayı değiştirmek” için yola çıkacaklardır.
 
Akdeniz Karpaz Üniversitesi"nde eğitim, kendi alanında uzman öğretim kadrosuyla, tamamen bilimsel zemine dayanan bir araştırma anlayışı içerisinde, çağın teknolojik gereksinimlerine uygun bir ortamda gerçekleşmektedir. Bu araştırmaların ve çalışmaların yansıması ise iş dünyası ile kurulan yakın temas çerçevesinde hayat bulmaktadır. Özellikle de üniversitemiz mesleki uygulama alanları oluşturarak bir AR-GE merkezi halini alan ve alanında uzman kişiler yetiştiren, ilaveten toplumsal refahın gelişmesine büyük katkı sağlayan ayrıcalıklı bir üniversite konumundadır.
 
Üniversitenin, akademik eğitim süresinde öğrencilerine uygulamalı eğitim imkânı sunmakta ve iş deneyimi edinmelerine yönelik geliştirdiği “Üretim içinde Eğitim” programıyla tamamıyla yetkin, çevreye ve topluma duyarlı, etik değerlere saygılı, kendini sürekli yenileyen, lider konumuna gelen bireyler yetiştirme hedefleriyle hareket etmektedir.
 
Akademi – sektör bütünleşmesi uygulaması ile öğrencilerimize alanlarında hizmet veren kuruluşlarda çalışma olanağı sağlayarak, onların bilgi ve birikimlerini pekiştirmelerine yardımcı olunmaktadır. Bu süreçte öğrencilerine sektör tecrübesi kazanmaları ve kariyerleri hakkında daha doğru kararlar vermeleri için yaşam koçluğu yapılmaktadır.
 
Uluslararası Akreditasyon ve Üyelikler
 
Üniversite, uygulamalı eğitim konusunda tek uluslararası örgüt olan WACE"in (Dünya CO-OP Eğitimi Birliği) üyesidir.
 
İşletme Fakültesi, Avrupa Yönetim Geliştirme Vakfı"nın kurumsal üyesidir. Ayni zamanda, Avrupa İşletmecilik Eğitimi Konseyi tarafından akreditasyonu bulunmaktadır.
 
Turizm ve Otel İşletmeciliği Fakültemiz ise, Otel, Restoran ve Kurumsal Eğitim Konseyi, Uluslararası Ekoturizm Birliği ve Dünya Turizm Eğitimi Birliği üyesidir.
 
Üniversite ayrıca, Uluslararası Mesleki Eğitim ve Öğretim Birliği Amerikan Yükseköğretim Akreditasyon Birliği, Eğitim ve Mükemmeliyet ve Üniversite İşletmecilik Okulları Geliştirme Birliği gibi kuruluşların akreditasyon süreçlerini tamamlanmıştır.
 
Yukarıda izah edilen tüm uluslar arası akreditasyonlar üniversitemizin tüm programları için geçerli olup , San Diego State Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi , Dokuz Eylül Üniversitesi gibi alanında söz sahibi olan üniversiteler ile eğitim işbirliğimi yapılmaktadır.
 
AKÜN"le gençler eğitime başladıkları andan itibaren bire bir mesleklerini icra etme şansı elde etmektedirler. AKÜN kendisinden mezun olan gençlere garanti iş kapısı açan tek üniversitedir.
 
AKDENİZ KARPAZ ÜNİVERSİTESİNDE FAKÜLTE VE BÖLÜMLER

Akdeniz Karpaz Üniversitesi 3 Fakülte"de ve 4 Meslek Yüksekokulu"nda 5 lisans ve 5 ön lisans, Sosyal Bilimler Enstitüsü"nde 7 yüksek lisans programı, Eğitim Bilimleri Enstitüsü"nde 1 yüksek lisans programı ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü"nde ise 1 yüksek lisans programı ile Türkçe ve İngilizce dillerinde eğitim verilmektedir.
 
AKDENİZ KARPAZ ÜNİVERSİTESİNDE LİSANS PROGRAMLARI

İşletme Fakültesi

• İşletme (Türkçe/İngilizce)
 
Hava Ulaştırma Fakültesi

• Sivil Hava Ulaştırmacılığı İşletmeciliği
 
Turizm ve Otel İşletmeciliği Fakültesi

• Konaklama İşletmeciliği
 
• Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği
 
AKDENİZ KARPAZ ÜNİVERSİTESİNDE ÖNLİSANS PROGRAMLARI

İşletmecilik Meslek Yüksekokulu

• Dış Ticaret
 
Havacılık Meslek Yüksekokulu

• Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri
 
• Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi
 
Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu

• Mutfak Sanatları (Aşçılık)
 
Amerikan Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu

• Turizm ve Otel İşletmeciliği
 
Akdeniz Karpaz Üniversitesi Adresi

Şht. M. Ruso Cad. No: 79 K.Kaymaklı , Lefkoşa / KUZEY KIBRIS
 
Tel : +90.392.2273368-67
 
Faks : +90.392.2293104
 
E-posta : info@akun.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna