Yakındoğu Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Yakındoğu Üniversitesi hakkında bilgi

Yakındoğu Üniversitesi hakkında bilgi

   

Yakındoğu Üniversitesi hakkında bilgi

Yakın Doğu Üniversitesi, 1988 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti"nin Başkenti Lefkoşa"da kurulan bir üniversitedir.

Üniversite kurulduğu (1988) ilk günlerde bir bölüm (Bilgisayar ve Enformatik) ve 40 öğrenci ile eğitime başlayan, kısa sürede KKTC"de mucizenin sembolü haline gelmiştir. 25 yıl gibi kısa bir sürede 21.000 öğrenciye eğitim verebilecek fiziki ve akademik donanımı başarıyla oluşturan YDÜ, bugün 16 fakülte, 4 yüksekokulla 70 seçkin bölümde eğitime devam etmektedir. 20 çalışan ile eğitim hayatına başlayan YDÜ, bugün 3.000"e yakın çalışanıyla eğitim-öğretim vermektedir. YDÜ, bugün 70 değişik ülkeden gelen seçkin öğrencileriyle, uluslararası bir kimlikte; KKTC"nin başkenti Lefkoşa"da yüksek düzeyde eğitim olanakları ve yetkin öğretim kadrosuyla etkinlik göstermektedir. YDÜ, Avrupa Üniversiteler Birliği"ne (EUA), UNESCO bünyesindeki Dünya Üniversiteler Birliği"ne (IAU) ve İslam Dünyası Üniversiteler Federasyonu"na(FUIW) tam üyedir.
 
Kısıtlı imkanlarla, bir tek binada eğitime başlayan YDÜ, 3.000 dönümlük bir alanda, 500.000 metre kare kapalı alana ulaşmıştır. En ilginç olanı ise YDÜ"nün fiziksel gelişiminden çok, akademik başarıları sayesinde Türkiye ve KKTC"nin dışında dünyanın 70 farklı ülkesinden birçok gencin tercih ettiği uluslararası bir üniversite olmasıdır. Bu başarıda 20 farklı ülkeden gelen 1.200"ü aşkın seçkin akademik kadronun önemini de vurgulamak gerekmektedir.
 
YDÜ; tıp, veteriner, diş hekimliği, eczacılık, sağlık bilimleri, mühendislik, mimarlık, fen-edebiyat, iktisadi idari bilimler, iletişim, sahne sanatları, güzel sanatlar ve tasarım, denizcilik, hukuk, ilahiyat, Atatürk Eğitim Fakültesi, turizm otelcilik, beden eğitimi ve spor yüksek okulu gibi birçok fakültesinde yürüttüğü başarılı eğitimine, 2007 yılında sağlık alanında açılan yeni bölümleri de ilave etmiş, 2010 yılında hizmete giren 55.000 metrekare kapalı alana sahip, KKTC"nin en büyük hastanesi, YDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi"yle değerlerine farklılık katmıştır. Geldiğimiz 2013 yılında da yeni bölümleriyle farklılık yaratmaya devam etmektedir.
 
Kurulduğu ilk günlerde bir bölüm (Bilgisayar ve Enformatik) ve 40 öğrenci ile eğitime başlayan YDÜ, kısa sürede KKTC"de mucizenin sembolü haline gelmiştir. 25 yıl gibi kısa bir sürede 21 bin öğrenciye eğitim verebilecek fiziki ve akademik donanımı başarıyla oluşturan YDÜ bugün 16 fakültesinde, 68 bölümde eğitime devam etmektedir. 20 çalışan ile eğitim hayatına başlayan YDÜ, bugün 3 bine yakın çalışanıyla eğitim – öğretim vermektedir. YDÜ, bugün 70 değişik ülkeden gelen seçkin öğrencileriyle, uluslararası bir kimlikte; KKTC"nin başkenti Lefkoşa"da yüksek düzeyde eğitim olanakları ve yetkin öğretim kadrosuyla etkinlik göstermektedir. YDÜ,Avrupa Üniversiteler Birliği"ne(EUA),UNESCO bünyesindeki Dünya Üniversiteler Birliği"ne(IAU) ve İslam Dünyası Üniversiteler Federasyonu"na(FUIW) tam üyedir.
 
Kısıtlı imkanlarla, bir tek binada eğitime başlayan YDÜ, 2007 yılına geldiğinde 2000 dönümlük bir alanda, 350 bin metre kare kapalı alana ulaşmıştır. En ilginç olanı ise YDÜ"nün fiziksel gelişiminden çok, akademik başarıları sayesinde Türkiye ve KKTC"nin dışında dünyanın 45 farklı ülkesinden birçok gencin tercih ettiği uluslararası bir üniversite olmasıdır. Bu başarıda 20 farklı ülkeden gelen 900"ü aşkın seçkin akademik kadronun önemini de vurgulamak gerekmektedir.
 
YDÜ; Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Veteriner, Sağlık Bilimleri, Mühendislik, Mimarlık, Fen – Edebiyat, İktisadi İdari Bilimler, İletişim, Sahne Sanatları, Güzel Sanatlar ve Tasarım, Denizcilik, Hukuk, Atatürk Eğitim Fakültesi, Turizm Otelcilik, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Denizcilik Meslek Yüksek Okulu gibi birçok fakültesinde ve yüksekokulunda yürüttüğü başarılı eğitimine, 2007 yılında sağlık alanında açılan yeni bölümleri de ilave etmiştir.
 
YAKINDOĞU ÜNİVERSİTESİNDE SOSYAL YAŞAM VE ETKİNLİKLER
 
Yakın Doğu Üniversitesinde sosyal yaşam sadece kulüpler yoluyla ve günlük etkinliklerle beslenen bir yapı değildir. Kültürel etkinlikler; mühendislikten mimarlığa, hukuktan eğitime, spordan ekonomiye ve daha pek çok temel alanda bir varoluş şölenidir. Türk toplumsal ve bilimsel hayatının en geniş, verimli ve renkli kongrelerini, sempozyumlarını ağırlamış olan Yakın Doğu Üniversitesi, şimdiye dek onlarca uluslararası kongrede, tam 100"e yakın ulustan 5000"in üzerinde bilim insanını ve eğiticiyi konuk etmiş bulunuyor. Kongreler ve sempozyomların yüksek düzeyli bilimsel gelişmelere ortam hazırlaması kadar, gençlere, halka yönelik kapsayıcı ve kucaklayıcı özelikte olması da dikkat çekicidir. Bütün bu etkinlik –birliktelik, başta Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi kompleksi olmak üzere 14 adet donanımlı Anfi ve Kongre salonunda gerçekleştirilmektedir.
 
Yakın Doğu Üniversitesi"nde kaliteli eğitime önem verildiği kadar, bunu pekiştiren birçok kültürel ve sportif aktiviteler de düzenlenir. Öğrencilerin istekleri doğrultusunda yeni etkinlik alanları eklenerek her yıl düzenlenir. Üniversite Kampüsü içerisinde bulunan Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi binasında, bir yılda düzenlenen konferans, kongre, seminer, sergi, tiyatro, konser ve sinema etkinlikleri rekor sayılara ulaşmıştır. Üniversite, akademik çalışmalar yanında gençlerimizin sosyal yaşamında da katkıda bulunur. Öğrenciler konser, tiyatro, yarışma ve spor gibi çeşitli sosyal etkinliklerden ücretsiz olarak yararlanabilmektedir.
 
YAKINDOĞU ÜNİVERSİTESİNDE ÖĞRENCİ KULÜPLERİ VE ÇALIŞMA ALANLARI

Öğrenciler sosyal çalışmalarını; Uluslararası İlişkiler, Kulübü, Pisikoloji Kulübü, Billişim Teknolojileri Kulübü, Bigisayar Kulübü, Bilgisayar Mühendisliği ve Programcıları Kulübü, Elektrik ve Elektronik Enstitüsü Kulübü, Mimarlık Kulübü, TDE Bölümü Mahur Beste Kütür ve Sanat Kulübü, Dil-i Şeyda Kulübü, Genç Kalemler, Özel Yıldız Kulübü, Animasyon Kulübü, Çevre Kulübü, Future Club, Fotoğrafçılık Kulübü, Tiyatro Kulübü, Halk Müziği Topluluğu ve Halk Oyunları Topluluğu Kulübü, Türk Musikisi Kulübü, Rock Kulübü, BEBF Kulübü, Basketbal Kulübü, Futbol Kulübü, Tenis Kulübü, Satranç Kulübü, Havacılık Kulübü, Hentbol Kulübü, Voleybol Kulübü, Masa Tenisi Kulübü, Yüzme Kulübü, Binicilik Kulübü, Dağcılık Kulübü, Badminton Kulübü, Dalgıçlık Kulübü, Atletizm Kulübü, Bisiklet ve Güreş Kulüpleri"nde gerçekleştirirler. Kulüpler, öğrencilerin kendi istekleri doğrultusunda açılır.
 
Üniversite, öğrencilerin yeteneklerini ortaya koyarak birikimlerini paylaşabilmelerine ve geliştirebilmelerine olanak hazırlayarak onlara uygun ortamlar sağlamaktadır.
 
NEU-IBM INNOVATION CENTER & NEU-IBM ADVANCED STUDIES CENTER (YDÜ–IBM İNOVASYON MERKEZİ ve YDÜ-IBM İLERİ ARAŞTIRMALAR MERKEZİ)
 
Uzun sayılmayan bir geçmişe sahip olan, ancak önümüzdeki eğitim-öğretim yılında 20. yılına girecek olan Yakın Doğu, kurulduğu günden bu yana "büyüme", "gelişme" ve "yenilik"te hep ilklere imza atmıştır.
 
Yakın dönemdeki bu ilkler arasında sağlık alanında yapılan büyük projelerle gerçekleştirilen tıp fakültesini, eczacılık fakültesi, diş hekimliği fakültesi, sağlık bilimleri fakültesi, veteriner fakültesi ve tıp fakültesi hastanesi takip etmiştir.
 
Yakın Doğu Üniversitesi ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti"nin başkenti Lefkoşa"da Yakın Doğu Üniversitesi Kampüsü"nde, YDÜ-IBM işbirliğinde “YDÜ- IBM İnovasyon Merkezi” ve “YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi”ni kurarak yine bir ilke imza atmıştır. “YDÜ-IBM İnovasyon Merkezi”nin temel misyonu, sadece KKTC"de değil, aynı zamanda bölgede ve dünyada araştırma, geliştirme ve inovasyon aktivitelerinin cazibe merkezi olmaktır. “YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi”nin temel misyonu ise, “YDÜ-IBM İnovasyon Merkezi”nin misyonunun gerçekleşmesini destekleyecek gerekli bilimsel araştırma altyapısı sağlamaktır.
 
“YDÜ-IBM İnovasyon Merkezi” ve “YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi” :

Doğu Avrupa, Ortadoğu, Orta Asya ve Kuzey Afrika"da tek; dünyada 76., ülkeler bazında 13., dünya üniversiteleri arasında ise 8. sırada yer alan süper bilgisayarı ile ileri teknoloji platformuna, 2008 yılı kanser (onkoloji) alanında yaptığı araştırmalarda dünya sıralamasında 1. sırada yerini almayı başarmıştır. Bilimsel araştırma ve geliştirme etkinliği yüksek insan kaynağına, tüm kaynakları, alt yapıları ve süreçleri geliştirmek için gerekli yönetim becerisine ve merkezin sürdürülebilir gelişmesi için yatırım yapma kapasitesine sahiptir.
 
Okul öncesi eğitimden yaşam boyu öğretime kadar eğitimin tüm kademelerinde yer alan Yakın Doğu"nun geleneğinden kaynaklanan “içinde bulunduğu topluma ve tüm insanlığa sürdürülebilir bir gelecek sağlama yönünde yol gösterme, önderlik etme” misyonu"nun temelinde bulunan “inovasyon”, bu merkezlerle kurumsal bir kimlik kazanmaktadır.
 
Yakın Doğu Üniversitesindeki inovasyon süreci, üniversite, sanayi ve toplum arasında sürekli işbirliğine, aynı zamanda disiplinlerarası ve üstü etkileşimin artmasına imkân sağlayan bir süreçtir. Bu özelliğiyle ve bilgi teknolojilerinin de önemli desteğiyle YDÜ"deki inovasyon süreci, eğitim-öğretim, araştırma ve geliştirme yapı ve süreçlerinin sürekli yenilenmesine, aynı zamanda üniversitenin toplumsal açıdan daha etkin ve verimli bir kuruluş haline dönüşmesine katkıda bulunmaktadır.
 
Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde kurulması kararlaştırılan YDÜ-IBM işbirliğindeki “YDÜ-IBM İnovasyon Merkezi” ve “YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi”, Avrupa Araştırma Alanı"nın ve Türkiye Araştırma Alanı"nın misyonu çerçevesinde bir KKTC Araştırma Alanı"nın yaratılmasına öncülük edeceği gibi, diğer araştırma alanları ile işbirliği vasıtasıyla bölgede sinerji yaratabilecek çok ortaklı projelere de yönelecek ve ulusal/ bölgesel/uluslararası düzeylerde Ar-Ge çalışmalarının yürütülmesi için ortam sağlayacaktır.
 
“YDÜ-IBM İnovasyon Merkezi” ve “YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi”nin bilimsel ve teknolojik faaliyet alanları :

• Teknolojik Bilimler (Mühendislikler)
 
• Sağlık Bilimleri
 
• Matematik
 
• Fizik
 
• Kimya
 
• Çevre Bilimleri
 
• Yaşam Bilimleri
 
• Sosyal Bilimler
 
• Mimarlık
 
• Sanat
 
• Astronomi
 
• Astrofizik
 
• “YDÜ-IBM İnovasyon Merkezi” ve “YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi”nin faaliyetleri arasında şunlar yer almaktadır :
 
• YDÜ ile girişimciler ve YDÜ dışındaki Araştırma Geliştirme Merkezleri arasında inovasyon temelli
 
• işbirliği ortamını hazırlayarak Ar-Ge çalışmalarını gerçekleştirmek,
 
• Teknolojik bilgi üretmek,
 
• Üründe (mal/hizmet) ve üretim yöntemlerinde inovasyonu geliştirmek,
 
• Ürün kalite ve standardını yükseltmek,
 
• Üretimde verimliliği artırmak,
 
• Üretim maliyetlerini düşürmek,
 
• Teknoloji kullanımına ve teknoloji transferine yardımcı olmak,
 
• Teknolojik bilgiyi ticarileştirmek, bu alandaki araştırmacılara ve girişimcilere olanak yaratmak,
 
• Küçük ve orta ölçekli sanayicilerin de yeni ve ileri teknolojilere uyumunu sağlamak,
 
• Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisine uluslararası alanda rekabet gücü kazandıracak teknolojik ve diğer gerekli olanakları sağlamak ve böylece KKTC"nin sürdürülebilir gelişmesine katkıda bulunmak.
 
“YDÜ-IBM İnovasyon Merkezi” ve “YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi” ülkemizi Akdeniz çanağında bir araştırma üssü haline getirmektedir. “YDÜ olarak süper bilgisayarlarda iklim araştırmaları, deprem simülasyonları, tıp, eczacılık, nanoteknoloji ve gen teknolojileri gibi alanlarda bilimsel araştırmalar yapacağız. Gelişmekte olan yeni teknolojileri üniversitede denenecektir. Yine tüm dünyadan araştırmacılar, bilimsel projeleri için bilgisayarlardan ve inovasyon-ileri araştırma merkezinden faydalanabilecektir.
 
Büyüme, gelişme ve yenilikte sınır tanımayan YDÜ ve IBM"in dünyamız ve yaşam için hayati öneme sahip tüm konularda inovasyonu ve ileri araştırmaları desteklemek ve gerçekleştirmek için girdikleri bu işbirliğinin insanlık için yararlı ilk sonuçları yakın zamanda alınacaktır.
 
YAKINDOĞU ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELERİ

• Tıp Fakültesi
 
• Eczacılık Fakültesi
 
• Diş Hekimliği Fakültesi
 
• Sağlık Bilimleri Fakültesi
 
• Veteriner Fakültesi
 
• Atatürk Eğitim Fakültesi
 
• Hukuk Fakültesi
 
• Denizcilik Fakültesi
 
• İlahiyat Fakültesi
 
• İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 
• Fen Edebiyat Fakültesi
 
• Sahne Sanatları Fakültesi
 
• Mühendislik Fakültesi
 
• Mimarlık Fakültesi
 
• İletişim Fakültesi
 
• Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
 
YAKINDOĞU ÜNİVERSİTESİ YÜKSEKOKULLARI
 
• Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu
 
• Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
 
YAKINDOĞU ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI

• Denizcilik Meslek Yüksekokulu
 
• Adalet Meslek Yüksekokulu
 
• Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 
• Meslek Yüksekokulu
 
YAKINDOĞU ÜNİVERSİTESİ ADRESİ

Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Bulvarı, 922022 Lefkoşa KKTC
 
Tel : 0 392 223 64 64 – 680 20 00
 
Faks : 0 392 223 64 61
 
www.neu.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna