Kara Harp Okulu hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Kara Harp Okulu hakkında bilgi

Kara Harp Okulu hakkında bilgi

   

Kara Harp Okulu hakkında bilgi

Çağdaş Türkiye idealinin sarsılmaz güvencesi olan kahraman Türk Ordusu"na 179 yıldan beri subay yetiştiren ilim ve irfan yuvası HARBİYE…
 
Başta Ebedî Başkomutanımız Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, sayısız komutan ve devlet adamının yetiştiği bilim yuvası Kara Harp Okulu (KHO); padişah II"nci Mahmut tarafından çıkarılan bir ferman ile, 1834 yılında “Mekteb-i Ulûm-ı Harbiye” adıyla İstanbul"da kurulmuş, 1"inci Dünya Harbi sonuna kadar İstanbul"da; Maçka Kışlası, Taşkışla, Selimiye Kışlası, Çinili Köşk, Tophane-i Amire, Halıcıoğlu Kışlası, Kuleli Kışlası ve Pangaltı Harp Okulu binalarında öğretime devam etmiştir.


En büyük Harbiyeli Mustafa Kemal Atatürk 13 Mart 1899 yılında KHO"ya girmiştir .
 
Kurtuluş Savaşı sırasında; 1920-1923 yılları arasında Ankara"da Abidinpaşa Köşkünde faaliyetini sürdüren KHO, 1923 yılından 1936 yılına kadar tekrar İstanbul"da Harbiye Kışlasında eğitim ve öğretime devam etmiştir. 1936 yılında yeniden Ankara"ya intikal eden KHO, eğitim ve öğretim faaliyetini halen bulunduğu tesislerde sürdürmektedir.
 
KHO"nun vazifesi: Asker kişilerde bulunması gereken niteliklere sahip, liderlik özellikleri gelişmiş, askerî sevk ve idare edebilme yeteneği kazanmış, yeterli fiziki yeteneğe sahip muvazzaf subay yetiştirmektir.
 
KHO, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyaç duyduğu sınıf ve miktarda erkek ve bayan subay yetiştiren askerî yükseköğretim kurumudur. Eğitim süresi 4 yıldır.
 
Dört yıllık üniversite statüsünde olan KHO"da, Mühendislik (Endüstri ve Sistem, Elektronik, Makine, İnşaat, Bilgisayar, Harita), İşletme, Kamu Yönetimi, Sosyoloji ve Uluslararası İlişkiler lisans programlarında ulusal ve uluslararası denkliği/geçerliliği olan eğitim verilmektedir.
 
KHO"da üç binden fazla Harbiyeli eğitim görmektedir. Halen 14 ülkeden toplam 195 misafir askeri personel de KHO"da eğitim almaktadır.
 
Kara Harp Okulu Malzeme Tedarik ve Lojistik Yönetimi,

 
• Güvenlik Yönetimi,
 
• Suç Araştırmaları,
 
• Uluslararası Güvenlik ve Terörizm ,
 
• Askerî Tarih,
 
• Liderlik olmak üzere toplam 11 dalda yüksek lisans,
 
Ayrıca
 
• Harekât Araştırması,
 
• Teknoloji Yönetimi,
 
• Savunma Yönetimi,
 
• Uluslararası Güvenlik ve Terörizm
 
• Malzeme Tedarik ve Lojistik Yönetimi olmak üzere 5 dalda da doktora programı açılacaktır.
 
Yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelerden kabul alan başarılı öğrencilerin tüm barınma ve eğitim masrafları karşılıksız burslarla desteklenmektedir. KHO"nu başarıyla bitiren Harbiyeliler yüksek lisans ve doktoralarını yurt içinde ve yurt dışındaki üniversitelerde yapabilmektedirler.
 
Kara Harp Okulu Askeri Programda;

 
KHO"da; Piyade, Tank, Topçu, Hava Savunma, Kara Havacılık, İstihkâm, Muhabere, Ulaştırma, İkmal, Bakım, Personel, Maliye, Harita ve Jandarma sınıflarından subay yetiştirilmektedir. KHO"da uçucu olmaya istekli öğrencilere gerekli şartları taşıdığı takdirde helikopter ve uçak pilotu olma imkânı sunulmaktadır.
 
Harbiyelilere sevk ve idare edebilme yeteneği kazandırmak, çeşitli sınıf ve silahların taktik kullanılması ile muharebe sahası sistemleri hakkında bilgi edinmelerini sağlamak maksadıyla Akademik program boyunca haftada bir gün öğleden sonra askerî eğitim icra edilmektedir.
 
Yaz döneminde ise İzmir Menteş"te, 6 hafta süreli eğitim verilmekte, Afyon ve Çanakkale başta olmak üzere Harp Tarihi gezileri düzenlenerek donanımlı birer subay olmaları sağlanmaktadır.
 
Kara Harp Okulu Beden Eğitimi ve Spor Programında;

• Askeri – Modern Pentatlon
 
• Atış (Ateşli / Havalı)
 
• Atletizm
 
• Balık Adam – Can Kurtarma
 
• Basketbol
 
• Biatlon
 
• Binicilik
 
• Futbol
 
• Halk Oyunları
 
• Hentbol
 
• Kayak
 
• Koşarak Hedef Bulma
 
• Kros
 
• Masa Tenisi
 
• Okçuluk
 
• Santranç
 
• Taekwon-DO
 
• Tenis
 
• Triatlon
 
• Voleybol
 
• Yüzme dallarında eğitim ve öğretim verilmektedir.
 
KHO"da fiziken kuvvetli, çevik, güçlü, atılgan Harbiyelilerin yetişmesi için modern spor tesisleri, vücut geliştirme salonları, atış poligonları, tenis ve halı futbol sahaları, Harbiyelilerin kullanımına sunulmuştur.
 
İstekli olan Harbiyeliler, ulusal ve uluslararası alanda yapılan müsabakalarda Harp Okulunu temsil etmektedir. Ayrıca Harbiyelilere savunma sporları, paraşüt, planör, kayak, dalış ve at biniciliği eğitimi de verilmektedir.
 
KARA HARP OKULUNDA SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER / OKULUN İMKÂNLARI
 
Harbiyelilerin bütün ihtiyaçları (Yeme, yatma, giyim, harçlık, eğitim-öğretim, vb.) devlet tarafından karşılanmaktadır.
 
Harbiyelilerin yatakhaneleri 3-8 kişilik odalardan oluşmaktadır.
 
Harbiyeliler, her hafta Cuma akşamı, Cumartesi ve Pazar günleri sivil kıyafet ile şehir içi izne çıkabilmektedirler.
 
Ailesi Ankara"da ikamet eden Harbiyeliler, Cuma akşamından Pazar akşamına kadar evci iznine (Ailesinin yanına yatılı izin) gönderilmektedirler.
 
İzne çıkan Harbiyeliler, Ankara Kızılay"da bulunan öğrenci lokalinden istifade edebilmektedir.
 
13 Mart Sitesinde kafeterya, pastane, market, kuruyemiş ve kitap satış reyonlarında Harbiyelilere hizmet sunulmaktadır.
 
Kütüphane zengin kitaplığı yanında, ulusal ve uluslararası elektronik veri tabanına ulaşabilecekleri internet imkânına da sahiptir.
 
Harbiyeli Kapalı Devre Televizyon Sistemi (HTV)"nden eğitim, okul içi iletişim ve sosyal faaliyetler yayımlanmaktadır.
 
Harbiyelilere; hobi ve eğitsel kol olarak; Binicilik, Ebru, Maket/Model Uçak, Zekâ Oyunları, Satranç, Müzik, Resim, Tiyatro, Dans ve Halk Oyunları konusunda uzman personel tarafından eğitim verilmektedir. Başarılı öğrencileri ödüllendirmek maksadıyla çeşitli yurt içi ve yurt dışı geziler düzenlenmektedir.
 
Kara Harp Okulunda Mezuniyet;
 
KHO"daki 4 yıllık eğitimi başarı ile bitiren Harbiyeliler 30 Ağustos tarihi itibarıyla Teğmen rütbesi ile mezun olmaktadır. Mezuniyetlerinde Teğmenlere Subay Diploması ile birlikte Lisans Diploması da verilmektedir. Mezun olan Teğmenler sınıf okullarında 1 yıl eğitim almayı müteakip görev yerlerine atanmaktadır.
 
Subaylar, TSK"nın yurt içindeki birlik ve kurumlardaki görevlerin yanında; Yurtdışı Temsil ve Ataşe, Birleşmiş Milletler Barışı Koruma ve Tesis Etme, NATO, Eğitim ve Görev Maksatlı Yurtdışı İnceleme görevlerinde de görev yapmaktadır.
 
KARA HARP OKULUNDA GENEL BAŞVURU KOŞULLARI
 
1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 
2. Yapılacak arşiv araştırması ve soruşturma sonucunda şüpheli ve sakıncalı halleri bulunmamak,
 
3. Herhangi bir nedenle askerî okullardan çıkmamış/ çıkarılmamış, sivil okullardan çıkarılmamış olmak,
 
4. TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde yer alan Askerî Okullara girecek öğrenci adaylarına ilişkin sağlık kriterlerine sahip olmak,
 
5. 2012 Yılı Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavına (LYS) katılmış ve tespit edilecek taban puanı almış olmak,
 
6. ÖSYS Kılavuzunda yer alan okul türlerinden:
 
a. 11033 Anadolu Lisesi (Yabancı Dille Öğretim Yapan Resmî Liseler),
 
b. 11058 Fen Lisesi,
 
c. 11017 Lise (Resmî ve Gündüz Öğretim Yapan Liseler),
 
ç. 11106 Lise, Özel Lise (Yabancı Dil Ağırlıklı Program Uygulayan Liseler),
 
d. 11066 Özel Fen Lisesi,
 
e. 11025 Özel Lise,
 
f. 11041 Yabancı Dille Öğretim Yapan Özel Lise,
 
g. 30028 Lise Programı,
 
ğ. 30077 Lise Programı (Yabancı Dil Ağırlıklı),
 
h. 50027 Anadolu Öğretmen Lisesi,
 
ı. 50019 Öğretmen Lisesi,
 
j. 11122 Sosyal Bilimler Lisesi.
 
7. En fazla 20 yaşında olmak (1993 ve sonrası doğumlu) (yaş düzeltmesi yaptıranların düzeltmeden önceki yaşı dikkate alınır.),
 
8. 2013 yılı Haziran döneminde mezun olacak durumda olmak veya dönemine bakılmaksızın 2012 yılında mezun olmak,
 
9. Şehit, malul gazi ve muharip gazi çocuklarından belirlenecek baraj puanının % 90"ını alanlar, ikinci seçim aşamalarına davet edilecektir. Seçim aşamalarında başarılı olan ve % 5 kontenjanına giren adaylar Harp Okullarına girmeye hak kazanacaktır.
 
10. Harp Okulları Yönetmeliğinin 44"üncü maddesinde düzenlenmiş olan “Harp Okulları Giriş Koşullarını” taşımak,
 
11. Taksirli suçlar hariç olmak üzere, affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adlî sicilden çıkartılmış olsa bile bir cürümden hükümlü bulunmamak veya soruşturma altında olmamak,
 
12. Nişanlı, evli, dul, hamile, çocuklu olmamak veya herhangi bir kadınla veya erkekle nikâhsız olarak birlikte yaşamamak,
 
13. Okula karşı uygun nitelikte sorumlu bir veli göstermek (18 yaşından büyük olanlar için kefil göstermek),
 
14. Harp Okulları için yapılacak olan sınav, mülâkat ve diğer seçim işlemleri sonundaki değerlendirme sıralamasında önceden belirlenen kontenjan içinde bulunmak,
 
15. Askerî Okullara Alınan Öğrenciler ile Silâhlı Kuvvetler Hesabına Fakülte ve Yüksek Okullarda Okuyan Öğrenciler İçin Yüklenme Senedi Düzenlenmesine ve Bu Okullardan Çeşitli Sebeplerle Ayrılacak Öğrencilere veya Kefillerine Ödettirilecek Tazminata Dair Yönetmelikte belirtilen yüklenme ve kefalet senetlerini düzenlemek,
 
16. Öğreniminin herhangi bir safhasında meslek veya mesleğe yönelik okullarda okumamış olmak gerekmekte,
 
17. Harp Okulları seçim aşamasına katılmak veya bu aşamaların herhangi birinde elenmek/ayrılmak diğer yüksek öğretim programları için kayıt yaptırmaya engel oluşturmamakta,
 
18. Birden fazla Harp Okuluna başvurmak isteyen adayların, belirtilen İnternet adreslerine girerek her bir okul için ayrı ayrı başvuru yapması gerekmektedir.
 
KARA HARP OKULUNA BAŞVURU BİÇİMİ VE SEÇİM AŞAMALARINA ÇAĞRI ESASLARI

Kara Harp Okulu Aday Adayı olmak isteyenler 2013 yılı ÖSYS Aday Başvuru Formunun “Askerî okullara girme isteği” alanındaki kutucuğu işaretleyeceklerdir. Ancak bu işaretlemeyi yapmak ön kayıt için yeterli değildir. Kara Harp Okuluna girmek isteyen adaylar, ayrıca aşağıdaki İnternet adresinden 25 Mart-16 Mayıs 2013 tarihleri arasında ön kayıt başvurusu yapacaklardır. İnternet üzerinden başvuru yapmayan adaylar, ikinci seçim aşaması sınavlarına çağrılmayacaktır.
 
Başvuruda bulunan adaylar YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinde aldıkları puanlardan en yüksek olanı esas alınarak sıralanacak, ihtiyaç duyulan aday sayısına bağlı olarak “Seçim Aşamaları Çağrı Puanı” veya “Baraj Puan” belirlenecektir. Belirlenen puan ve bu puandan daha yüksek alan adayların İkinci Seçim Aşaması Sınavlarına (Ön Sağlık Muayenesi, Bedenî Yeterlilik, Mülakat) çağrılması ile ilgili hususlar ve çağrı tarihleri http://www.kho. edu.tr ve www.kkk.tsk.tr İnternet adreslerinde yayımlanacaktır. Ayrıca posta ile çağrı yapılmayacaktır.
 
Kara Harp Okulu Komutanlığında icra edilecek 2"nci Seçim Aşaması Sınavlarında başarılı olan adayların, Bedenî Yeterlilik Sınavı"ndan alacakları puanın % 15"i ile Mülakat Sınavından alacakları puanın % 15"i, ikinci basamak sınavı olan Lisans Yerleştirme Sınavı"nın (LYS); MF-1, MF-2, MF-3, MF-4, TM-1, TM-2 ve TM-3 puan türlerinden alacakları puanlardan en yükseğinin %70"ine ilave edilerek asil ve yedek adaylar belirlenecek ve sıralama neticesinde kontenjana giren adaylar; KHO"ya girmeye hak kazanacaklardır.
 
ÖSYS-2013 Kılavuzu"nda belirtilen Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) taban puanını geçemeyen adaylar sıralamaya girmeye hak kazanamayacaklardır. (Değerlendirme, asil ve yedek adayların tespit edilmesi ile ilgili detaylı bilgi 25 Mart-16 Mayıs 2013 tarihleri arasında yayımlanacak başvuru kılavuzunda belirtilecektir.)
 
KARA HARP OKULU ADRESİ
 
Kara Harp Okulu Komutanlığı Bakanlıklar / ANKARA
 
Tel: 0312 417 51 90-96 (7 Hat)
 
www.kho.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna