Marmara Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Marmara Üniversitesi hakkında bilgi

Marmara Üniversitesi hakkında bilgi

   

Marmara Üniversitesi hakkında bilgi

Marmara Üniversitesi, Türkiye"nin bilimsel birikimine 125 yıllık mazisi, 2900 civarında seçkin öğretim elemanı ve 51.000"e yaklaşan öğrenci sayısıyla ülkemizin, en büyük kenti olan İstanbul"dan katkıda bulunmaya çalışan önemli, Türkiye"nin önde gelen yükseköğretim kurumlarından biridir. Dört dilde eğitim veren İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik, Tıp, Eczacılık ve Diş Hekimliği Fakülteleri"ni bünyesinde toplayan Marmara Üniversitesi, bu özelliği ile Türkiye"nin tek polyglod (çok dilli) üniversitesi"dir.
 
Marmara Üniversitesi çağdaş üniversite kimliği içinde, 14 fakülte, 11 enstitü, 9 yüksekokul ve rektörlüğe bağlı 2 bölüm, 32 araştırma ve uygulama merkezi ile eğitim-öğretim ve araştırma görevlerini sürdürmektedir. Öğretim etkinliklerinin yanı sıra, topluma yönelik hizmetlerini de geliştiren üniversite, yayın ve danışmanlık çalışmalarına büyük önem vermekte; sanayi ötesi toplumların bilgi toplumu niteliği kazandığı yüzyılımızda, toplum taleplerine uyum göstererek, ülkemizde ihtiyaç duyulan insan gücü ve teknolojinin gelişmesine katkıda bulunmakta; ekonomik, politik, kültürel ve benzeri sorunlara çözüm üretecek eğitim anlayışı ve araştırmalarıyla, ülkemizi yurt içi ve yurt dışında onurla temsil etmektedir.
 
Marmara Üniversitesi, aslî görevi olan eğitim ve öğretimle beraber, Atatürk İlke ve İnkılapları doğrultusunda, demokratik ve katılımcı bir öğretimi amaç edinmekte, öğrencileri bu hedefler doğrultusunda geleceğe hazırlamaktadır. Bunu yaparken, akademik kadrosunda başarılı hizmetler veren 567 profesör, 222 doçent, 581 yardımcı doçent, 230 öğretim görevlisi, 981 araştırma görevlisi, 173 okutman, 69 uzman, toplam 2831 öğretim elemanı ile 3 çevirmen, 1 eğitim- öğretim planlamacısıyla birlikte çalışmakta; 1332 idari personeli, çeşitli birimlerde istihdam etmektedir. Mezunları, kamu ve özel sektör de, yurt içi yada yurt dışında yahut kendi işletmelerinin başında, Üniversitenin adını onurla taşımaktadır.
 
Hemen her alanda dünya standartlarında eğitim veren, yabancı uyruklu öğrencilere kapısını açmış, uzun ve başarılı geçmişinden güç alarak, hızla, geleceğin çağdaş dünya üniversitesi haline gelen Marmara Üniversitesi, çeşitli bilimsel toplantılara, kültür, sanat ve spor etkinliklerine özel önem vermekte; ulusal ve uluslararası etkinliklere katılmakta veya bunlara ev sahipliği yapmaktadır. Yüksek öğretim alanı, sanal eğitim, e-bilim ve e-ticaret, e-öğrenme, e-Türkiye, bilgi aktarım teknolojileri, yüksek teknolojiler, bioteknoloji, enerji, malzeme bilimi ve benzeri gibi gelişim ifade eden tüm yeni terimler, daima üniversitenin gündeminde olup ilgili birimlerin eğitim ve araştırma faaliyetlerinde hayat bulmaktadır. Üniversite Avrupa Üniversiteler Birliği"nin (EUA)"nin, Türkiye"de değerlendirmeye aldığı nadir üniversitelerden biridir. Mühendislik Fakültesi, uluslararası ABET çalışmalarını sürdürmektedir. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü, Avrupa"da işletme ve ekonomi eğitiminde akreditasyon yapan EQUIS değerlendirmesine girme hazırlıkları içindedir. Sosyal Bilimler Enstitüsü, kısa adı “EFMD” olan Avrupa Yönetim Geliştirme Kurulu"na (European Foundation for Management Development) kurumsal üye olarak kabul edilmiştir. Üniversite, birçok yabancı üniversite ile öğretim üyesi mübadelesini de içeren araştırma ve eğitim protokolleri yapmış bulunmaktadır.


MARMARA ÜNİVERSİTESİ BARINMA OLANAKLARI

Özmen Akatar Kız Öğrenci Yurdu 478 öğrenciye hizmet vermektedir. Banyo ve tuvalet odaların içinde yer almaktadır. Öğrencilere 24 saat sıcak su hizmeti verilmektedir. Yurtta 3 adet etüt odası, TV dinlenme odası, kantin, çamaşırhane, kuaför ve internet bağlantısı bulunan bir bilgisayar merkezi bulunmaktadır. Konuklar için bekleme salonu bulunmakta ve öğrencilerin görüşmelerini yapabilmeleri için katlarda telefon bulunmaktadır.
 
Handan Ertuğrul Çağdaş Yaşam Kız Öğrenci Yurdu, Özmen Aktar Kız Öğrenci Yurdu"na bağlı olarak hizmet vermektedir. Yurt sekiz odadan oluşmakta ve 96 öğrenciye hizmet vermektedir. Yurtta bulunan 12 odada sekizer öğrenci barınmaktadır. Sekiz kişilik odalarda dört adet ranza, dört adet çelik dolap, bir adet buzdolabı, şahsa ait ahşap dolap, masa ve sandalyeler vardır. Banyo ve tuvalet odaların içinde yer almaktadır. Çamaşır makineleri odalardaki banyonun içindedir. Öğrencilere 24 saat sıcak su hizmeti verilmektedir. Yurtta bir adet etüt odası, bir adet TV dinlenme odası ve internet bağlantısı bulunan bir bilgisayar merkezi bulunmaktadır.
 
MARMARA ÜNİVERSİTESİ SPOR OLANAKLARI

Üniversitenin Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde Spor Şube Müdürlüğü bölümü hafta sonu öğrencilere yönelik olarak ücretsiz düzenlediği spor faaliyetleri bulunmaktadır. Bu faaliyetler; basketbol, voleybol, satranç, masa tenisi, tenis, dans , fitness, tae-bo, dağcılık gibi dallardan oluşmaktadır.
 
Göztepe Kampüsü"nde bulunan spor salonun da öğrencilerin çeşitli spor faaliyetleri için yararlanası sağlanmaktadır. Ayrıca, geleneksel Rektörlük Kupası Karşılaşmaları olan basketbol ( Bayan – Erkek ), voleybol ( bayan – erkek ), futbol (bayan – erkek), masa tenisi turnuvası, satranç turnuvası düzenlenmektedir.
 
Spor salonunda; 850 kişi oturma toplam 2000 kişi kapasiteli büyük salon, jimnastik, basket ve çok amaçlı çalışmalar için kullanılan 3 adet ek salon, 3 adet 35 kişi kapasiteli derslik, fitness salonu, bilardo salonu, fotoğrafçılık kursunun ve fotoğrafçılık kulübünün faydalandığı karanlık oda bulunmaktadır. Bunların yanı sıra 1 adet açık hava tenis kortu, 1 adet açık hava basketbol sahası ile açık hava voleybol sahası ile öğrencilere hizmet verilmektedir.
 
Ayrıca Anadoluhisarı kampüsünde bulunan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu denetiminde; Çok amaçlı spor salonu, kapalı tenis kortu, açık tenis kortu, kapalı yüzme havuzu, cimnastik salonu, fitness salonu, futbol sahası (Küçük), futbol sahası (Büyük), futbol sahası(Küçük), kayıkhane, Ahmet Ağaoğlu golf salonu, atletizm pisti bulunmaktadır.
 
MARMARA ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELERİ

• Atatürk Eğitim Fakültesi
 
• Dişhekimliği Fakültesi
 
• Eczacılık Fakültesi
 
• Fen-Edebiyat Fakültesi
 
• Güzel Sanatlar Fakültesi
 
• Hukuk Fakültesi
 
• İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 
• İlahiyat Fakültesi
 
• İletişim Fakültesi
 
• Mühendislik Fakültesi
 
• Sağlık Bilimleri Fakültesi
 
• Tıp Fakültesi
 
• Teknik Eğitim Fakültesi
 
• Teknoloji Fakültesi
 
MARMARA ÜNİVERSİTESİ YÜKSEKOKULLARI

•Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu
 
• Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu
 
• Hemşirelik Yüksekokulu
 
• İstanbul Zeynep Kamil Sağlık Yüksekokulu
 
• Yabancı Diller Yüksekokulu
 
• Takı Teknolojisi ve Tasarımı Yüksekokulu
 
MARMARA ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU

• İlahiyat Meslek Yüksekokulu
 
• Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 
• Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
 
• Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
 
• Adalet Meslek Yüksekokulu
 
MARMARA ÜNİVERSİTESİ ADRESİ

Göztepe Kampüsü 34722 Kadıköy İSTANBUL
 
Tel : 0 216 414 05 45 (pbx)
 
Faks : 0 216 346 20 96
 
www.marmara.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna