Mersin Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Mersin Üniversitesi hakkında bilgi

Mersin Üniversitesi hakkında bilgi

   

Mersin Üniversitesi hakkında bilgi

Mersin Üniversitesi 1992 tarihinde kurularak 1993- 1994 eğitim-öğretim yılında ilk öğrencilerini almıştır. Kendine özgü mimarisi, kapalı ve açık alan düzenlemeleriyle Türkiye"nin önde gelen üniversiteleri arasında yer alan Mersin Üniversitesi, çağdaş bir üniversite olmanın gerektirdiği her türlü niteliği kendisinde barındırmaktadır. Kurulduğu günden bu yana uluslararası standartlarda eğitim-öğretim olanağı sunan Mersin Üniversitesi, 2010 yılında TSE Kalite Yönetim Belgesine sahip olarak kalitesini tescillendirmiştir. Kaliteli ve uluslararası tanınırlığa sahip eğitim sistemiyle Mersin Üniversitesi, ECTS Etiketi alan 4, DE Etiketi alan 14 devlet üniversitesinden biridir.
 
Ulusal ve uluslararası düzeyde vereceği eğitim-öğretim, üreteceği bilgi, teknoloji ve sanatla öğrencilerini, mezunlarını, çalışanlarını ve toplumu yaşam boyu öğrenmeyle bütünleştiren, kalite odaklı, engelsiz ve uluslararası tanınırlığa sahip bir üniversite olma vizyonunu stratejileriyle destekleyen ve bu stratejiler çerçevesinde mükemmelliğe erişmeyi kendine hedef olarak koyan Mersin Üniversitesi, “EFQM Mükemmellik Modeli”ni ilk başvurusunda 4 yıldız alma başarısını gösteren ilk üniversite olmuştur.
 
Mersin Üniversitesi üç kampusta yerleşmiştir. Üniversitenin merkez kampus niteliğindeki Çiftlikköy Kampusu, kente 14 kilometre uzaklıkta ve 4.040.970 metrekarelik alan üzerine kuruludur. Çiftlikköy Kampüsü"nde Rektörlük ve Rektörlüğe bağlı idari birimler ile sosyal, kültürel ve sportif amaçlı pek çok tesis bulunmaktadır. Fen-Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Tıp Fakültesi, Turizm Fakültesi, Devlet Konservatuvarı, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Sağlık Yüksekokulu, Takı Teknolojisi ve Tasarımı Yüksekokulu, Yabancı Diller Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ile toplam 22 adet olan araştırma ve uygulama merkezlerinden, 6 adet araştırma ve uygulama merkezi bu kampusdaki akademik birimlerdir. Kent merkezinin batı yönündeki Yenişehir Kampusu 1999 tarihinden itibaren hizmet vermektedir ve toplam 34.544 metrekarelik alana sahiptir. Yenişehir Kampüsü"nde Eczacılık Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve 12 araştırma merkezi bulunmaktadır.
 
Mersin-Antalya yolu sahil bandında yer alan Tece Kampusu ise 20.097 metrekarelik alan üzerinde kuruludur. Bu kampüste Denizcilik Fakültesi, Denizcilik Meslek Yüksekokulu, uzaktan eğitim sistemiyle hizmet veren Mersin Meslek Yüksekokulu ve Uzaktan Eğitim Merkezi ve Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi yer almaktadır.
 
Mersin"in Erdemli, Gülnar, Silifke, Mut, Tarsus ilçelerinde birer adet, Anamur ilçesinde Anamur ve Aydıncık Meslek Yüksekokulu olmak üzere iki adet meslek yüksekokulu bulunmakta olup, ayrıca Tarsus"ta yer alan Tarsus Teknik Eğitim Fakültesi, Teknoloji Fakültesi ve Tarsus Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu ile Erdemli ve Silifke"de yer alan Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulları öğrencilere 4 yıllık eğitim olanağı sunan mersin Üniversitesi Erasmus kapsamında 23ülke, 153 üniversite ile ikili anlaşma imzalamıştır. Farabi Değişim Programında 73 üniversite ile protokolü bulunmaktadır. Öğrenci sayısı ise 33.803"e ulaşmıştır.
 
MERSİN ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ

Şehir merkezinde yer alan Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi; 15.03.1999 tarihinde 200 yataklı ve 1.500 metrekarelik poliklinik binası ile MEÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi olarak hizmete açılmıştır. Hastane, 21.05.2007 tarih ve 26528 sayılı Resmi Gazete"de yayımlanarak yürürlüğe giren “Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetmeliği” ile Mersin Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Araştırma Merkezi statüsüne geçmiştir.
 
Merkezde 2003 tarihinden bu yana açık kalp cerrahisi ile koroner by-pass, spinal deformite ve böbrek nakli ameliyatları yapılmaktadır.Merkezin, Organ nakil merkezi olma konusundaki çalışmaları Sağlık Bakanlığınca onaylanmış olup, şu ana kadar yapılmış olan 57 böbrek nakli ve 18 kornea nakli yanında, 28 böbrek, 13 karaciğer ve 2 kalp organ bağışı olarak organ bankasına gönderilmiştir. Böylece Mersin ilinde Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi önemli bir ihtiyaca cevap verir hale gelmiştir.
 
Sağlık Bakanlığı ile UNICEF"in 1991 yılında başlattığı “Emzirmenin Teşviki ve Anne Sütünün Önemi” konulu proje, 2003 yılından itibaren “Bebek Dostu Hastane” projesine dönüştürülmüş ve merkez, 04.10.2004 tarihinde “Bebek Dostu Hastane” unvanını almıştır. Ayrıca Merkezin 30.10.2003 tarihinde aldığı TSE-ISO-EN 9001-2000 Kalite Yönetimi Sistemi Belgesi bulunmakta ve Kalite Yönetimi çalışmalarını aralıksız olarak sürdürmektedir.
 
Bugün itibariyle; 67"si yoğun bakım yatağı olmak üzere toplam 407 yatak, 34 ayaktan tedavi yatağı, 20 ayaktan tedavi koltuğu, 24 acil servis yatağı ve 26.227 m² kapalı alana ulaşan merkezde 96 profesör, 49 doçent, 37 yardımcı doçent ve 206 araştırma görevlisi, 2 öğretim görevlisi ve 2 uzman olmak üzere toplam 392 akademik personel görev yapmaktadır.
 
Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Yerleşkesinde yer alan 673 yataklı 100.000 metrekare alana sahip Araştırma ve Uygulama Hastanesinin inşaatının 2013 yılı sonunda tamamen bitirilmesi planlanmaktadır. Hastane poliklinikler, ameliyathaneler, acil servis, radyoloji ünitesi, laboratuvarlar, yoğun bakımlar, reanimasyon ünitesi, yataklı servisler, yanık ünitesi, fizik tedavi ve rehabilitasyon ünitesi, nükleer tıp, radyoterapi ünitesi, üremeye yardımcı tedavi merkezi, uyku merkezi ve doğumhane olmak üzere tam teşekküllü olup iki ve tek kişilik odalardan oluşan 673 yatak kapasitesine sahip olacaktır.
 
Çiftlikköy Kampüsündeki kendi binasında hizmet veren Sağlık Ünitesi ise öğrenci ve personelin sağlık sorunlarını çözebilecek durumdadır. Bu birimde yetkilendirilmiş Aile Hekimliği 4 hekim tarafından yürütülmekte olup, 3 diş hekimi, 3 hemşire, 1 laboratuvar teknisyeni, 2 memur ve 2 hizmetli ile sağlık hizmeti verilmektedir. Sağlık Ünitesine başvuran öğrenci ve personelin şikâyetleri doktorlarımız tarafından değerlendirilmekte teşhis ve tedavileri yapılmakta, gerekli görülen hastaların sevkleri yapılmaktadır.

MERSİN ÜNİVERSİTESİ SOSYAL VE KÜLTÜREL OLANAKLAR

Gerek bilimsel gerekse sosyokültürel etkinlikler açısından zengin bir takvimi olan Mersin Üniversitesi ulusal, uluslararası ve yerel pek çok organizasyonu bünyesinde gerçekleştirme kapasitesine sahiptir. Üniversitenin, Çiftlikköy Kampüsü"nde 130 kişi oturumlu Prof. Dr. Vural Ülkü Konferans Salonu ile Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi üst düzeyde teknolojik altyapıyla donanmıştır. İçerisinde 407 kişilik 1 adet ve 200 kişilik 3 adet konferans salonu ile 2 adet de sergi salonu bulunan Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi açıldığı günden bu yana hem üniversitenin hem de kentin çok sayıda etkinliğine ev sahipliği yapmıştır.Çiftlikköy Kampüsü"ndeki Amfi Tiyatro ise 1600 kişilikoturma kapasitesiyle açıkhava organizasyonları için vazgeçilmez bir amfi niteliğindedir.
 
Çiftlikköy Kampüsü"ndeki Çarşı Merkezi, 2300 metrekarelik alana kurularak kitap evi, kırtasiye, restoran, kafeterya, market, banka, iletişim hizmetleri, internet kafe ve sinema gibi sosyal mekanlara olanak tanımıştır.
 
MERSİN ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE

Kütüphanecilik anlayışını otomasyon sistemiyle yürüten üniversitenin, 79.051 basılı kitap, 246.216 e-kitap olmak üzere toplam 325.267 adet kitaptan, 810 adet basılı süreli yayın, 48.713 adet e-dergiden oluşan kitap koleksiyonu ile birlikte bir milyondan fazla makale, kitap vb. yayınlarınbibliyografik bilgilerine erişimi sağlayan 35 adet elektronik veri tabanı aboneliği vardır.Ayrıca görme engelli kullanıcılarının kütüphane ve bilgi teknolojilerinden yararlanmaları amacıyla kurulan Görme Engelliler Servisi"nde psikoloji, edebiyat ve iletişim gibi pek çok konudan oluşan sesli kitaplar bulunmaktadır. Görme engelli kullanıcılar, ekran okuma programı ile internetten araştırma yapabilmekte, kütüphaneden yararlanmak istedikleri herhangi bir kitaptan tarayıcı ve ekran okuma programı ile faydalanmakta, bu bölümde bulunan sesli kitap CD"lerini ve kendilerine ait CD"leri dinleyebilmektedirler.
 
MERSİN ÜNİVERSİTESİ SPORTİF FAALİYETLER

Öğrencilerin sağlıklı gelişimine ve sportif aktivitelere önem veren, eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanı sıra spora ve sporcuya destek vermeyi ödev sayan Mersin Üniversitesi, dünya ve ülke çapında çok sayıda sportif başarıya imza atmıştır. Mersin Üniversitesi"nin Çiftlikköy Kampüsü"nde Stadyum, Vadi Spor Tesisleri, Kapalı Spor Merkezi ve Rektörlük Beden Eğitimi Bölümü Tesisleri olmak üzere 4 ayrı spor kompleksi bulunmaktadır. Stadyum içerisinde; okçuluk, eğitsel ve sportif aktivitelere imkan veren 5000 seyirci kapasiteli futbol ve atletizm sahası, tribün altı artistik jimnastik ve dans salonu, tüm güç geliştirme aletlerinin bulunduğu fitness center, masa tenisi salonu ve 2 adet sauna yer almaktadır. Zihinsel Engelliler Spor Merkezi ile açık alanda 6 kulvarlı mini trambolin bulunmaktadır.
 
Vadi Spor Tesisleri içerisinde ayrıca, toprak zeminli tenis kortları, PVC zeminli tenis kortları, fitness merkezi, halı saha, sentetik zeminli basketbol sahası ve etrafı 4 kulvarlı mini atletizm pisti yer almaktadır. Kapalı Spor Merkezi içerisinde 600 seyirci kapasiteli tribün ve voleybol/ basketbol sahaları yer almaktadır. Rektörlük Beden Eğitimi Spor Tesisleri içerisinde beton zeminli tenis kortları, beton zeminli basketbol/ voleybol sahaları, 50×70 metre ebadında çim futbol sahası, cimnastik salonu, brandalı spor salonu, basketbol sahası, voleybol sahası, yer almaktadır. 5500 metrekare kullanım alanlı yarı olimpik 25 metre uzunluğunda kapalı yüzme havuzu sportif ve sosyal etkinliklere ortam sağlayarak üniversite personeli ve öğrencileri ile Mersin halkına hizmet vermektedir.
 
MERSİN ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI

Öğrencilerin sosyal ve kültürel gelişimine katkıda bulunmak, onlara ders başarılarının yanı sıra eğlenme alışkanlığı da kazandırmak amacıyla 55 adet öğrenci topluluğu mevcuttur ve yeni toplulukların kurulması da teşvik edilmektedir. Geniş bir yelpazede toplulukların yıl boyunca sergilediği etkinlikler, öğrencilerin sosyal yaşamını hareketlendirirken onlara etkileşimcilik, paylaşım ve doğru iletişim kurma şansı yaratmaktadır.
 
MERSİN ÜNİVERSİTESİ KÜLTÜR VE SPOR ŞENLİKLERİ

Mersin Üniversitesi, her yıl geleneksel olarak Nisan- Mayıs aylarında düzenlediği Kültür ve Spor Şenlikleribuluşturmaktadır. Öğrenciler şenlik kapsamında düzenlenen konferans, panel, gösteri, söyleşi, yarışma, konser, sergi gibi onlarca etkinlikle doyurucu bir hafta geçirir. Ayrıca akademik yıl içinde üniversitenin çeşitli birimlerince çok sayıda bilimsel, kültürel ve sportif etkinlik gerçekleştirilmektedir.
 
MERSİN ÜNİVERSİTESİ BARINMA OLANAKLARI

Çiftlikköy Kampüsü"nde Kredi ve Yurtlar Kurumu"na ait4500 kişikapasiteli yurt öğrencilere hizmet vermektedir.
 
Mersin Üniversitesi"ne ait öğrenci yurdu, Gülnar Meslek Yüksekokulu bünyesinde hizmet vermektedir. Ayrıca şehir merkezinde Kredi ve Yurtlar Kurumu"na ait 3 kız ve 1 erkek öğrenci yurdu ile özel kuruluşlara ait yurtlar ve apart evler bulunmaktadır. Bunların yanı sıra tatil sitelerinde kaliteli ve ucuz fiyatlı daire veya oda kiralamak ta mümkündür.
 
MERSİN ÜNİVERSİTESİ ENGELSİZ YAŞAM BİRİMİ

Üniversitede öğrenim görmekte olan engelli öğrencilere akademik ve sosyal yönden destek vermek, eğitim ve yaşam kalitelerinin artırılmasını sağlamak amacıyla, “Engelsiz Yaşam Birimi”oluşturulmuşturEngelsiz kampüs çalışmalarıyla son yıllarda önemli uygulamalar yürüten Mersin Üniversitesi, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü"nde, özürlüler için ulaşılabilirlik alanında uygulamaya dönük çalışma başlatmış olan ve kaliteli çalışmaları hayata geçiren kurum ve kuruluşlaraverilen “Ulaşılabilirlik-Kalite Teşvik Ödülleri” ödülünü alan iki üniversiteden biri olmuştur.
 
MERSİN ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELER

• Denizcilik Fakültesi
 
• Eczacılık Fakültesi
 
• Eğitim Fakültesi
 
• Fen-Edebiyat Fakültesi
 
• Güzel Sanatlar Fakültesi
 
• İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 
• İletişim Fakültesi
 
• Mimarlık Fakültesi
 
• Mühendislik Fakültesi
 
• Su Ürünleri Fakültesi
 
• Tarsus Teknik Eğitim Fakültesi
 
• Teknoloji Fakültesi
 
• Tıp Fakültesi
 
• Turizm Fakültesi
 
MERSİN ÜNİVERSİTESİ YÜKSEKOKULLARI

• Devlet Konservatuvarı
 
• Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
 
• Erdemli Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu
 
• Sağlık Yüksekokulu
 
• Silifke Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu
 
• Takı Teknolojisi ve Tasarımı Yüksekokulu
 
• Tarsus Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu
 
• Yabancı Diller Yüksekokulu
 
MERSİN ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI

• Anamur Meslek Yüksekokulu
 
• Aydıncık Meslek Yüksekokulu
 
• Denizcilik Meslek Yüksekokulu
 
• Erdemli Meslek Yüksekokulu
 
• Mersin Meslek Yüksekokulu
 
• Mustafa Baysan Meslek Yüksekokulu
 
• Mut Meslek Yüksekokulu
 
• Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 
• Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
 
• Silifke Meslek Yüksekokulu
 
• Tarsus Meslek Yüksekokulu
 
• Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
 
MERSİN ÜNİVERSİTESİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZLERİ

• Akdeniz Kent Araştırmaları Merkezi
 
• Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi
 
• Bilgi İşlem Araştırma ve Uygulama Merkezi
 
• Bölgesel İzleme Uygulama ve Araştırma Merkezi
 
• Çocuk Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi
 
• Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi
 
• Dış Ticaret Lojistik Uygulama ve Araştırma Merkezi
 
• Gıda Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi
 
• İleri Teknoloji Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi
 
• İlk Yardım Araştırma ve Uygulama Merkezi
 
• Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi
 
• Kariyer Merkezi
 
• Kilikia Arkeolojisini Araştırma Merkezi
 
• Oda Müziği Araştırma ve Uygulama Merkezi
 
• Öğrenci Gelişim Uygulama ve Araştırma Merkezi
 
• Restorasyon ve Koruma Merkezi
 
• Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi
 
• Stratejik Araştırmalar Merkezi
 
• Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi
 
• Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi
 
• Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi
 
• Uzaktan Eğitim Merkezi
 
MERSİN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜK BÖLÜM BAŞKANLIKLARI

• Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü
 
• Beden Eğitimi Bölümü
 
• Türk Dili Bölümü
 
MERSİN ÜNİVERSİTESİ ADRESİ

Çiftlikköy Kampüsü 33343 Yenişehir / MERSİN
 
Tel : 0 324 361 00 01
 
Faks : 0 324 361 00 15 E-Mail : mersin.edu.tr
 
www.mersin.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna