Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi hakkında bilgi

Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi hakkında bilgi

   

Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi hakkında bilgi

Adını Konya ve Karaman illeri merkez olmak üzere civar illerde hakimiyet kuran Karamanoğulları Beyliğinin üçüncü ve en büyük hükümdarından alan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, logosunu da Karamanoğlu Mehmetbey"in 1277"de yayınladığı Türkçe"den başka dil konuşulmasını yasaklayan ünlü fermanı üzerine temellendirmiştir. Logoda yer alan 16 adet ferman, 16 Türk devletini sembolize etmektedir. Fermanlar birleşerek bütün Türk devletlerini etkileyen bir güneş oluşturmuştur ve bu güneş her yerde Türkçe"nin konuşulmasını sembolize etmektedir. Mavi renk sadelik, vakar ve güveni; sarı renk ise pozitivizm ve bilgi ışığını ifade etmektedir.
 
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinin(KMÜ) geçmişi 30.03.1987 tarihli Yükseköğretim Kurulu kararı ile Selçuk Üniversitesine bağlı olarak kurulan Meslek Yüksekokuluna dayanmaktadır.Selçuk Üniversitesine bağlı olarak 1987-2007 yılları arasında Meslek Yüksekokulu (MYO), Ermenek Meslek Yüksekokulu, Kazım Karabekir Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Sağlık Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Kamil Özdağ Fen Fakültesi, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitüleri kurulmuştur.
 
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ), 29 Mayıs 2007 tarihinde 5662 sayılı Kanunla kurulan 17 üniversiteden biridir. Bu kanunla, daha önce Selçuk Üniversitesine bağlı olarak kurulan fakülte, yüksekokul ve enstitüler Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesine bağlanmıştır. İlerleyen dönemlerde Mühendislik, Eğitim ve İslami İlimler Fakülteleri açılmıştır. Meslek Yüksekokulu ise 2012 yılında ikiye ayrılarak Teknik Bilimler ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulları doğmuştur. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi halen altı fakülte, iki yüksekokul, beş meslek yüksekokulu, iki enstitü ve beş araştırma merkezi ile eğitim-öğretime devam etmektedir.
 
Üniversitenin 600"ün üzerinde akademik ve idari personeli, 10 bini aşkın öğrencisi bulunmaktadır.


KARAMANOĞLU MEHMET BEY ÜNİVERSİTESİ YERLEŞKE

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinin tüm akademik ve idari birimleri, Ermenek ve Kazım Karabekir Meslek Yüksekokulları hariç, tek bir yerleşkede topwwwlanmaktadır. Yunus Emre Yerleşkesi adı verilen1 milyon 730 bin metrekare alanıyla üniversite, Türkiye"nin kampüs üniversiteleri arasında yer almaktadır. Yerleşkenin en dikkat çekici tesislerinden biri olarak spor kompleksi karşımıza çıkmaktadır. Komplekste uluslararası standartlara uygun 1.500 kişilik kapalı spor salonu, tenis kortu, basketbol, hentbol, voleybol ve futbol sahaları, koşu ve yürüyüş parkuru, dağcılık federasyonu onaylı tırmanma duvarı, inşaatı devam eden yarı olimpik yüzme havuzu bulunmaktadır. “Şampiyonların Tercihi” sloganıyla anılan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Türkiye, Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu pek çok sporcu öğrenciyi kendi ailesine katmayı başarmıştır. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda öğrenim gören bu öğrenciler, KMÜ"yü tercih etmelerinin bir tesadüf eseri olmadığını ifade etmektedir.KMÜ"lü sporcuların bireysel ve takım olarak kazandıkları başarılar üniversitenin Türkiye"de bu alanda öne çıktığını kanıtlamaktadır.
 
Yerleşkede spor tesislerinin yanı sıra kantin, kafeterya ve çarşı hizmetlerinin yer aldığı 13.000 metrekarelik alana sahip sosyal tesisler öğrencilerin yemek, kırtasiye, fotokopi, kuaför, alışveriş, banka gibi pek çok ihtiyacına cevap vermektedir.
 
Yerleşkeyi güzelleştirecek peyzaj çalışmaları devam ederken üniversitenin Doğu kışla yönünde yapılacak caminin inşaatına başlanmıştır. Her üniversite yerleşkesine bir cami düşüncesi kapsamında devlet vatandaş dayanışmasıyla yapımına başlanılan cami, Osmanlı mimarisi özelliklerini barındırmaktadır.
 
KARAMANOĞLU MEHMET BEY ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, 4 kattan oluşan 4500 metrekarelik binada hizmet vermektedir. Kütüphane, beş ayrı salonda aynı anda 250 okuyucunun oturarak çalışmasına olanak sağlayacak kapasiteye sahiptir.Kütüphanede 60 bilgisayar kapasiteli İnternet Erişim Merkezi öğrencilerin ödevlerini ve araştırmalarını sürdürebilmelerine olanak vermektedir.
 
50 bine yakın kitap, 100 çeşit güncel dergi ve çok sayıda elektronik veri tabanı ile zengin bir koleksiyona sahip olan kütüphane,hafta içi her gün saat 08.00 – 19.00; cumartesi günü ise 10.00 – 16.00 saatleri arasında öğrenciler ve personele hizmet vermektedir.
 
Kütüphanenin 2012 yılından itibaren uygulamaya koyduğu Eser İstek Portalı sayesinde öğretim elemanları ve öğrenciler ihtiyaç duydukları, kütüphanede mevcut olmayan kitap ve diğer dokümanları elektronik başvuru yoluyla talep edebilmektedir. Kaynak talebinde bulunan kişilerin istekleri en kısa sürede kütüphane yöneticileri tarafından yerine getirilmektedir.
 
KARAMANOĞLU MEHMET BEY ÜNİVERSİTESİ YEMEKHANE

Üniversitenin çarşı alanı içerisinde bulunan yeni yemekhanesi öğrencilerle öğretim elemanlarını aynı mekanda buluşturmaktadır. Zemin katta 460 oturum, üst katta 320 oturum olmak üzere toplam 780 oturum kapasitesi bulunan yemekhanede öğrenci ve personel bir arada yemek yemektedir.
 
1,5 TL karşılığında dört çeşit yemeğin verildiği yemekhanede ikinci öğretim öğrencileri için de 16.00 – 18.00 saatleri arasında akşam yemeği verilmektedir.
 
KARAMANOĞLU MEHMET BEY ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERE SAĞLANAN OLANAKLAR

Boş zamanını değerlendirmek, iş hayatına uyumu kolaylaştırmak ve maddi yönden destek sağlamak amacıyla her yıl ihtiyaç sahibi 150 civarında öğrenci, üniversite bünyesinde kısmi zamanlı statüde çalışmaktadır. Ayrıca başarılı ve gelir düzeyi düşük 300 öğrenciye yemek bursu verilmektedir.
 
Yapılan araştırmalarda oldukça yüksek bir öğrenci memnuniyetine sahip olan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, öğrenci odaklı üniversite olmayı kendisine ilke edinmektedir. Bunun bir örneği, 2012 yılında Rektörlükçe hayata geçirilen Öğrenci İstek Formu uygulamasıdır. KMÜ öğrencileri, istek@kmu.edu.tr adresine elektronik posta göndererek düşüncelerini, eleştirilerini, istek ve şikâyetlerini üst yönetime iletebilmektedir. KMÜ öğrencilerinin gönderdikleri bu e-postaları üniversitenin rektör ve rektör yardımcıları başta olmak üzere yalnızca üst yönetimi okumakta ve talepleri dikkate alarak çözüm yolları üretmektedir. Elektronik postaların yönetimce her gün birebir takip edildiği benzeri az görülen bu uygulama sayesinde KMÜ öğrencileri, her türlü taleplerini üniversite yönetimine doğrudan ulaştırabilmektedir.
 
Üniversitede 2012 yılında hayata geçirilen Sanal Sınıf uygulaması ise öğretim elemanları ve öğrencilerin haftalık ders programına, derslerle ilgili ödev ve kaynaklara sanal ortamdan ulaşabilmelerini sağlamakta, bunun yanı sıra öğrencilerin öğretim elemanlarıyla sanal ortamda haberleşmelerine imkan vermektedir.
 
KARAMANOĞLU MEHMET BEY ÜNİVERSİTESİ BARINMA OLANAKLARI

Şehirde Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait öğrenci yurtları, barınma gereksiniminin büyük bir kısmını karşılamaktadır. Üniversitenin yerleşkesi içerisinde yer alan bu yurtlarda, 1.228 kız ve 686 erkek öğrenci barınmaktadır. Yurt odaları otel standardında dörder kişilik, ahşap mobilyalı, karyola sisteminde döşenmiştir. Yurda ait tüm bloklarda çalışma salonu bulunmaktadır. Yurdun sosyal tesisler bloğunda ise kafeterya, lokanta ve 300 kişilik amfi tipinde konferans salonu yer almaktadır. Ayrıca, engelli öğrencilerin her türlü ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilecekleri düzenlemeler yapılmıştır.
 
Ermenek Meslek Yüksekokulu öğrencileri de üniversite tarafından yaptırılarak Kredi ve Yurtlar Kurumunca işletilen 6.400 metrekarelik kapalı alana sahip, 150 kız ve 150 erkek öğrenci kapasiteli yurt binasında konaklamaktadırlar.
 
Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtların dışında gerek il merkezinde gerekse ilçelerde pek çok özel yurt da öğrencilerin barınma gereksinimini karşılamaktadır.
 
KARAMANOĞLU MEHMET BEY ÜNİVERSİTESİ ULAŞIM

Şehirden yerleşkeye ulaşım, düzenli olarak belediye otobüsleri ve minibüslerle karşılanmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtları yerleşke içinde bulunduğundan birçok öğrenci üniversiteye yürüyerek ulaşabilmektedir. Yerleşke içinde bisikletli, yaya ve engelliler için ayrıca yollar yapılmış olup şehirden yerleşkeye bisikletle ulaşımı sağlayacak projeler tasarlanmıştır. Yerleşke otogara altı kilometre, şehir merkezine ise üç kilometre uzaklıktadır.
 
Karaman, coğrafi konumu itibariyle ülkenin dört bir yanından geçen yolların merkezi konumundadır ve kentimize diğer illerden ulaşımda herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Günün her saatinde Karaman- Konya arasında karşılıklı otobüs seferlerinin yanı sıra Ankara-İstanbul, Mersin-Adana, Niğde-Aksaray güzergâhlarına da düzenli otobüs seferleri yapılmaktadır. Ayrıca, günlük olarak Karaman-Adana ve Karaman- Konya-İstanbul güzergâhlarında Mavi Tren, Gaziantep Toros Ekspresi ve Konya-Ereğli-Niğde güzergâhları arasında Ray-Bus seferleri yapılmaktadır. Konya"dan hareket eden Yüksek Hızlı Trenle (YHT) bağlantılı tren seferleri ise ulaşımı daha da kolaylaştırmakta ve ulaşımın büyük çoğunluğu bu trenlerle sağlanmaktadır.
 
KARAMANOĞLU MEHMET BEY ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK

Modern tıp anlayışının en önemli parçalarından birisi olan "Aile Hekimliği" KMÜ"de de hizmete girdi. Karaman İl Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı olarak KMÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı binasında hizmet vermekte olan Aile Hekimliği uygulamasından sadece öğrenciler ve personel değil, personel eşleri ve çocukları da yararlanabilmektedir.Belirli gün ve saatlerde laboratuvar hizmeti, tetanoz ve hepatit aşıları ile bebek aşıları, gebe muayenesi gibi sağlık hizmetleri verilmektedir.
 
Acil Müdahale Merkezinde ise acil durumlarda ilk müdahale, 112 Acil Servise yönlendirme ve rehberlik hizmetleri sunulmaktadır. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisinde özellikle psikolojik yardım almak isteyen öğrencilere destek verilmekte, yeni gelen öğrencilere üniversite ve şehir ortamına uyum sürecinde yardımcı olunmaktadır.
 
KARAMANOĞLU MEHMET BEY ÜNİVERSİTESİ HER ALANDA ENGELSİZ BİR ÜNİVERSİTE

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde tüm engelli öğrencilerle, her türlü özür grubu ve kronik rahatsızlıklar dâhil, ilgilenmek amacıyla Engelsiz Üniversite Birimi kurulmuştur.Üniversitede engellilerin hareketini kısıtlayan etkenler ortadan kaldırılmış, tüm binalar engelli asansörleriyle donatılmış, yollar ve mekanlar engelliler için erişilebilir hale getirilmiştir.
 
Engelsiz Üniversite Birimi bedensel engeller ile görme ve işitme kaybı gibi engellerin yanı sıra görünmeyen engelleri de ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.
 
KARAMANOĞLU MEHMET BEY ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI

Üniversitede öğrencilerin ders dışı zamanlarını değerlendirmeleri amacıyla kendilerini geliştirebilecekleri pek çok alanda 30"un üzerinde öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Öğrenciler, ilgisi olduğu bir alanda yönetimin onayıyla topluluk kurabilmekte ya da mevcut bir topluluğa üye olabilmektedir. Her geçen gün sayısı artan öğrenci toplulukları sayesinde KMÜ öğrencileri bilim, teknoloji, kültür, sanat ve spor dallarında etkinlikler gerçekleştirmekte ve ekip ruhuyla ortaya koydukları çalışmaları diğer öğrenci arkadaşlarıyla paylaşabilmektedir.
 
KARAMANOĞLU MEHMET BEY ÜNİVERSİTESİ BİLİMSEL TOPLANTILAR

Henüz çok genç bir üniversite olmasına rağmen Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, bugüne kadar ikisi uluslararası olmak üzere yedi bilimsel toplantı düzenlemiştir. Yurt dışından ve yurt içinden bu bilimsel etkinliklere yüzlerce kişi katılmıştır. KMÜ"nün her iki yılda bir Türk Dil Bayramında düzenlediği Uluslararası Türk-çe Konuşan Öğrenciler Kongresi ise dünyanın dört bir yanından gelen Türk dili aşıklarınıortak bir amaçta birleştirmekte, Karaman"ın sahip olduğu "Türk dilinin başkenti" unvanını pekiştirmektedir.
 
KARAMANOĞLU MEHMET BEY ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ

Erasmus ve Farabi değişim programlarının gerektirdiğiölçütleri sağlayan öğrenciler yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelerle öğrenci değişimine katılabilmektedir. Şu anda 40 Türk üniversitesiyle Farabi, 14 Avrupa Birliği ülkesinin41 üniversitesi ile Erasmus anlaşmaları vardır.
 
KARAMANOĞLU MEHMET BEY ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM

ECTS (AKTS) Kredi Sistemi:Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından 21. yüzyılda yükseköğretimin yeniden yapılandırılması doğrultusunda öngörülen Bologna Sürecinin adımlarını hızla gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda üniversitede kredi sistemi olarak ECTS"ye (AKTS) geçilmiştir.
 
Çift Anadal / Çift Diploma: İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin tüm bölümlerinde çift anadal ve yandal programları mevcuttur. Çift anadal programı öğrencileri, mezun olduklarında kendi diplomaları yanında çift anadal yaptıkları bölümün de diplomasını alarak iki diploma sahibi olabilmektedirler.
 
Diploma Supplement (Diploma Eki): Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, mezunlarına verdiği diplomanın yanı sıra diplomanın AB ülkelerinde geçerliliğinin sağlanması amacıyla Avrupa Konseyi, Avrupa Komisyonu ve UNESCO/CEPES tarafından geliştirilen Diploma Supplement (Diploma Eki) vermektedir.
 
KARAMANOĞLU MEHMET BEY ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELER

• Edebiyat Fakültesi
 
• Eğitim Fakültesi
 
• İktisadi ve İdari BilimlerFakültesi
 
• İslami İlimler Fakültesi
 
• Kamil Özdağ Fen Fakültesi
 
• Mühendislik Fakültesi
 
KARAMANOĞLU MEHMET BEY ÜNİVERSİTESİ YÜKSEKOKULLAR

• Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
 
• Sağlık Yüksekokulu
 
KARAMANOĞLU MEHMET BEY ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI

• Ermenek Meslek Yüksekokulu
 
• Kazım Karabekir Meslek Yüksekokulu
 
• Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 
• Sosyal BilimlerMeslek Yüksekokulu
 
• Teknik BilimlerMeslek Yüksekokulu
 
KARAMANOĞLU MEHMET BEY ÜNİVERSİTESİ ADRES

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Yunus Emre- Yerleşkesi 70100 / KARAMAN
 
Tel : 0 338 226 20 00
 
Faks : 0 338 226 20 23
 
www.kmu.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna