Gümüşhane Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Gümüşhane Üniversitesi hakkında bilgi

Gümüşhane Üniversitesi hakkında bilgi

   

Gümüşhane Üniversitesi hakkında bilgi

Gümüşhane Üniversitesi 5765 Sayılı Kanunla 31 Mayıs 2008 Tarihinde her ile bir üniversite projesi kapsamında kuruldu. Şehir merkezine 5 km mesafede bulunan Gümüşhanevi Kampüsü"nde Mühendislik ve Doğa Bilimleri, İktisadi ve İdari Bilimler, İletişim, İlahiyat, Edebiyat ve Turizm fakülteleri olmak üzere 6 fakülte; Sağlık ve Beden Eğitimi ve Spor olmak üzere 2 Yüksekokul ve 8 meslek yüksekokulu bulunmaktadır Yeni kurulan bir üniversite olmasına rağmen fiziki yapılaşmadan eğitim öğretim altyapısına, öğrenci artışından akademik ve idari kadronun oluşturulmasına kadar hızlı bir yapılanma içerisindedir. 2013 -2014 eğitim-öğretim yılı itibariyle 13500 öğrenci eğitim görmeye devam etmektedir. Toplam 563 akademik personelin görev yaptığı üniversitede öğrencilerin her bakımdan rahat bir eğitim öğretim faaliyeti sürdürmeleri için çalışan 287 idari kadro bulunmaktadır.


EĞİTİM-ÖĞRETİM ALTYAPISI
 
Öğrencilerin kaliteli bir eğitim alabilmeleri için gerek sınıflar ve gerekse uygulama alanları gerekli teknik altyapılarla donatılmıştır. Sınıflarda görsel sunuma bağlı olarak ders anlatımımın sağlanması amacıyla projeksiyon cihazları, sırtlıkları deri olan anfi tarzı sıralar ve bazı sınıflarda akıllı tahtalar mevcuttur. Öğrencilerin uygulamalı bir eğitim alabilmeleri için bilgisayar laboratuvarları ve hem eğitim hem de bölgemizdeki çeşitli üretim sektörlerinin ihtiyaçlarına cevap veren merkezi laboratuarın yanında inşaat, jeodezi, makine, jeoloji ve sağlık yüksekokulu laboratuvarları bulunmaktadır. İletişim Fakültesi uygulama atölyesi çalışmaları tamamlanarak Haber Merkezi, Gif Ajans ve sinema atölyesi kurulmuştur.
 
Gümüşhane Üniversitesi, Avrupa Komisyonu tarafından verilen Diploma Eki Etiketi (DS Label) onayını almış Türk Üniversitelerinin arasındadır. Bu mezuniyet yılı itibariyle Gümüşhane Üniversitesi mezunları, mezun olurken diplomalarıyla birlikte Avrupa Komisyonu onaylı Gümüşhane Üniversitesi Diploma Eki Etiketi belgesini alacaklardır. Böylece bu belge ile birlikte Gümüşhane Üniversitesi mezunları AB Eğitim Alanında olan 47 ülkede doğrudan iş başvurusu yapabileceklerdir.
 
Gümüşhane Üniversitesi, 2014-2020 yıllarında geçerli olacak Erasmus Üniversite Beyannamesi için Avrupa Komisyonu"na yapılan başvuru sonucunda, yeni dönem Erasmus programından faydalanmaya hak kazanmıştır.
 
Gümüşhane, ülkemizin önemli maden yataklarına sahip illerimizdendir. Bu bakımdanözellikle mühendislik ve doğa bilimleri fakültesi öğrenciler için doğal bir uygulama olanı olmaktadır. Yurt dışından çok sayıda araştırmacı sahip olunan bu potansiyel nedeniyle Gümüşhane"ye çeşitli akademik incelemelerde bulunmak üzere gelmektedir. Üniversitede, eğitim öğretim alanları bölgenin potansiyeli ve ihtiyaçları doğrultusunda planlanmaktadır. Organik tarım, laborant ve veteriner sağlık, beslenme ve diyetetik, sağlık yönetimi, süt ve ürünleri teknolojisi, gıda teknolojisi, tohumculuk, orman ve orman ürünleri, su ürünleri, sivil hava ulaştırma gibi bölüm ve programlar bu kapsamda açılmış birimlerdir. Ayrıca ülkemizde birkaç üniversitede bulunan matematik mühendisliği, fizik mühendisliği gibi bölümler de Gümüşhane Üniversitesini bölgedeki diğer üniversitelerden farklı kılan önemli bölümler arasında yer almaktadır.Öğrencilerin kayıt, ders notu takibi ve çeşitli konularda bilgilendirilmeleri gibi ihtiyaçları üniversite otomasyon sistemi aracılığı ile web tabanlı olarak karşılanmaktadır. Öğrenci ve Akademisyenler, Ulakbim (EKUAL) ve ANKOS konsorsiyumu aracılığıyla ulusal ve uluslararası yayınlara ulaşma imkanına sahiptir.
 
BİLİMSEL ETKİNLİKLER
 
Gümüşhane Üniversitesi, sürekli çalışan, kendini geliştiren ve üreten akademik kadro yapısıyla önümüzdeki dönemlerde öğrencilere kaliteli bir eğitim vaat ediyor. Yeni kurulan bir üniversite olmasına rağmen Gümüşhane Üniversitesinde ulusal ve uluslararası olmak üzere çok sayıda bilimsel etkinlik düzenlenmiştir. İlerleyen eğitim öğretim dönemlerinde bu faaliyetler artarak devam edecektir. Gümüşhane, jeolojik ve doğal yapısıyla akademik dünyaya yeni uygulama alanları kazandırmakta ve bu kapsamda uluslararası yayınlara imkan vermektedir. Gümüşhane Üniversitesi, geride kalan dört yıllık süreçte olduğu gibi çok sayıda ulusal ve uluslararası makale, bildiri ve bilimsel kitap yayınlarıyla ülkemizin akademik gelişimine katkıda bulunmaya devam etmektedir.
 
SOSYAL YAŞAM

Öğrencilerin eğitim sürelerince daha mutlu, huzurlu ve kendilerini sosyo-kültürel bakımdan geliştirmelerini sağlamak amacıyla sosyal etkinlikler düzenlenmektedir. Etkinliklerde öğrencilerin birebir görev ve sorumluluk almaları sağlanarak sosyal becerileri geliştirilmektedir. Bu amaçla öğrenci kulüplerine büyük önem verilmektedir. Her öğrencinin en az bir kulüpte görev alarak hem kendi hem de çevrelerindeki sosyal ve kültürel yaşam alanlarına katkı sağlamaları amaçlanmaktadır. Ayrıca bu kulüpler aracılığıyla gerçekleştirilen yardım faaliyetleri öğrencilerin sosyal sorumluluk bilincini geliştirmektedir.
 
Gümüşhane"nin küçük bir il olması nedeniyle öğrenciler sosyal yaşam alanları bakımından bazı yetersizliklerle karşılaşabilmektedir. Bu sorunun giderilmesi amacıyla 100 kişilik kapalı spor solonu, 1adet futbol sahası, 1adet tenis sahası, 1 adet basketbol sahası, 1 adet voleybol sahası ve yarı olimpik yüzme havuzundan oluşan spor kompleksi; kafeterya, yemekhane, hobi odaları ve misafirhane gibi mekanlardan oluşan sosyal tesisler 2012 yılı itibariyle hizmete girmiştir.
 
BARINMA VE ULAŞIM
 
Gümüşhane il merkezinde bulunan yurtlarda yaklaşık 3046 öğrenci kontenjanı mevcuttur. Bu kontenjanların 2046"sı Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarda; 1000"i ise, çeşitli vakıf ve özel yurtlarda bulunmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yapımı devam eden 750 kapasiteli yurt yapımının sonuna gelinmiştir. Üniversitenin yeni kurulmuş olması şehirde hızlı bir öğrenci artışına neden olmaktadır. Bu bakımdan çok sayıda özel girişimci yurt yapımı konusunda yatırım projelerini ortaya koymaktadır. Öğrencilerin barınma alanları genel olarak kampüs alanına yürüme mesafesindedir. Ayrıca, şehir merkezi ile kampüs arasında her beş dakikada bir olmak üzere düzenlenen belediye ve halk otobüs seferleri kolay ulaşım imkanı sağlamaktadır.
 
Gümüşhane, ülkemizin önemli bir liman ve sahil kenti olan Trabzon"a 100 km uzaklıktadır. Gün içerisinde Trabzon ve Gümüşhane arasında her yarım saatte ulaşım imkanı mevcuttur. Bu bakımdan üniversite, Trabzon uluslararası havaalanı sayesinde ülkemizin her köşesine alternatif ulaşım olanaklarına sahiptir. Doğu Karadeniz limanlarını ülkemizin güneyine ve Ortadoğu"ya açan kapısı olan Gümüşhane, Giresun"a 1 saat, Erzincan"a 3 saat, Erzurum"a 2.5 saat ve Bayburt"a 1 saat zaman mesafesinde bulunmaktadır.
 
ŞEHİR VE YAŞAM

Gümüşhane küçük bir şehir olmasına rağmen doğal yaşam alanı bakımından farklı ve çok sayıda güzelliklere sahip bir şehirdir. Mağaraları, gölleri, akarsuları, şelaleleri, Dünya"nın sayılı en uzun köknar ve ladin ağaçlarının bulunduğu örümcek ormanları, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle insanları büyüleyen bir yapıya sahiptir. Özellikle öğrenci kulüpleri hafta sonları bu doğal güzelliklere geziler düzenlemektedirler. Gümüşhane şehir olarak eğlence ve alışveriş mekanları gibi sosyal alanlar bakımından dezavantajlı bir konuma sahiptir. Ancak üniversitenin yeni kurulması ve sürekli artan öğrenci sayısı nedeniyle bu konudaki yatırımlar için özel girişimciler hızla artmaktadır. Diğer taraftan, Trabzon ve Gümüşhane arasındaki yakınlık ve ulaşım kolaylığı nedeniyle Trabzon"un sunduğu sosyal yaşam imkanlarına üniversite öğrencileri; kısa, rahat ve huzurlu bir şekilde ulaşabilmektedirler.
 
FAKÜLTELER

• Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi
 
• İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi
 
• İletişim Fakültesi
 
• İlahiyat Fakültesi
 
• Edebiyat Fakültesi
 
• Turizm Fakültesi
 
YÜKSEKOKULLAR

• Sağlık Yüksek Okulu
 
• Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekokulu
 
MESLEK YÜKSEKOKULLARI

• Gümüşhane Meslek Yüksekokulu
 
• Gümüşhane Sağlık Hizmetleri MYO
 
• Kelkit Aydın Doğan MYO
 
• Kelkit Sağlık Hizmetleri MYO
 
• Şiran Mustafa Beyaz Meslek Yüksekokulu
 
• Kürtün Meslek Yüksekokulu
 
• Torul Meslek Yüksekokulu
 
• Köse İrfan Can Meslek Yüksekokulu
 
ADRES

Gümüşhane Üniversitesi – Bağlarbaşı Mahallesi 29100 / Gümüşhane
 
Tel : 0 456 233 74 25
 
Faks : 0 456 233 74 27
 
www.gumushane.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna