Çukurova Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Çukurova Üniversitesi hakkında bilgi

Çukurova Üniversitesi hakkında bilgi

   

Çukurova Üniversitesi hakkında bilgi

Çukurova"nın verimli toprakları üzerinde bir şehir ve bu şehrin göbeğinde eşsiz manzarasıyla bir üniversite… Seyhan Baraj Gölü"nün doğu yakasında 22 bin dönüm arazi üzerine kurulu Çukurova Üniversitesi Balcalı Kampüsü insanı kendine hayran bırakan manzarasıyla doğal bir park alanıdır. Kent merkezine yalnızca 10 km uzaklıkta olan üniversite, modern alt yapısı,öğrencilerin ve çalışanların her türlü gereksinimlerini karşılayacak modern tesisleriyle ülkemizin sayılı üniversiteler arasında yer almaktadır.
 

Dünya Üniversiteler sıralamasında ilk 500 içerisinde ülkemiz sıralamalarında da ilk 5"te yer alan Çukurova Üniversitesinin kuruluşu 1973 yılına dayanmaktadır. 30.11.1973 yılında Ankara Üniversitesine bağlı olarak kurulan Adana Ziraat Fakültesiyle, 1972 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesine bağlı olarak hayata geçirilen Çukurova Tıp Fakültesi, Çukurova Üniversitesinin çatısı altına alınan ilk çekirdek öğretim yuvalarıdır. İki fakülte ile eğitim hayatına başlayan üniversitenin bugün geldiği durum, 16 Fakülte, 5 Yüksekokul, 12 Meslek Yüksekokulu,1 Devlet Konservatuvarı, 3 Enstitü ve 25 Araştırma ve Uygulama Merkezidir. Çukurova Üniversitesinde 1900 Akademik Personel, 3800"ü lisans ve ön lisans ile 4100"ün üzerinde yüksek lisans ve doktora olmak üzere yaklaşık 44000 öğrencinin eğitim ve öğretiminde görev almaktadır.


MODERN DERSLİKLER VE ANFİLER

Üniversitede öğrencilerin derslerini rahat ve sağlıklı bir ortamda izleyebilmelerine olanak sağlayan modern derslikler ve anfiler bulunmaktadır.Bilimsel ve kültürel etkinliklerde kullanılan, her türlü teknik donanıma sahip, 450 ve 150 kişi kapasiteli iki salondan oluşan anfi, Çukurova Üniversitesinin ilk Rektörü Prof. Dr. Mithat Özsan"ın adını taşımaktadır.Prof. Dr. Mithat Özsan Anfisi, 450 kişilik geniş fuayesiyle sergilere de ev sahipliği yapmaktadır.Ziraat Fakültesi Akif Kansu Salonu da 150 kişilik kapasitesiyle bilimsel ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yaparken, Afife Jale Salonu adı verilen döner sahneli120 kişilik çok amaçlı salon sanat etkinlikleri için önemli bir mekân olarak hizmet vermektedir.Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinde de 360 kişilik Hipokrat Konferans Salonu bulunmaktadır. Kampüste yer alan ve çağdaş mimarisiyle dikkatleri çeken 3.500kişilik Açık Hava Tiyatrosu da başta konserler ve tiyatrolar olmak üzere çeşitli etkinliklerde kullanılmaktadır.Ayrıca çağdaş teknolojinin tüm unsurlarını bünyesinde barındıran, yaklaşık 2000 kişilik konferans salonu, 1200 kişilik çok amaçlı salonu, sergi salonları, iki adet 200 kişilik sinema salonu, 400 kişilik restoran-kafeterya bölümü ve hareketli sahnesi ile ülkemizin en önemli kongre merkezlerinden biri olan Çukurova Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezide Üniversiteye ve Şehre hizmet vermektedir.


SOSYAL HAYAT OLANAKLARI

Kampüs içerisinde bölgenin en önemli hastane kompleksinin yanı sıra, mediko sosyal ünitesi, lojmanlar, sosyal tesisler, konuk evleri, her türlü sporun yapılabildiği salonlar ve sahalar, anaokulu, market, öğrenciler ile çalışanlara öğle yemeği sunulan kafeteryalar, kafeler,büfeler ve kantinler, posta ve telefon hizmeti veren birimler, banka şubeleri, modern makinelerle donatılmış bir basımevi ve merkezi kütüphane bulunmaktadır. Böylelikle hem öğrencilerin hem de çalışanlarının tüm ihtiyaçlarını karşılaması sağlanmaktadır. Çukurova Üniversitesi Merkezi Kütüphanesi, 12 binmetrekare kapalı alanda hizmet vermekte olup, 800okuyucu kapasitesine sahiptir. Türkiye"deki 12 Avrupa Birliği Dokümantasyon Merkezinden birisidir.


BARINMA OLANAKLARI

Her yıl binlerce öğrencinin eğitim için geldiği üniversitenin Balcalı Kampüsü içerisinde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı, 1.296"sı kız,1.516"sıerkek olmak üzere, toplam 2.812 yatak kapasiteli Fevzi Çakmak Yurdu bulunmaktadır. Kampüs dışında kent merkezinde de öğrencilere yönelik ve her türlü imkânların sunulduğu yurtlar da bulunmaktadır. Öğrenciler,yüksekokulların bulunduğu Osmaniye ilinde ve Ceyhan ilçesinde de özel ve Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlardan yararlanmaktadırlar.


Osmaniye"de; Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı 246"sı kız, 110"u erkek olmak üzere,toplam 356, Adana"nın Ceyhan ilçesinde ise 171"i kız,330"u erkek olmak üzere, toplam 501 öğrenci kapasiteli yurtlar bulunmaktadır.Ayrıca Çukurova Üniversitesi ve Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu"nca sürdürülen ortak çalışmalar sonrasında, Çukurova Üniversitesi kampusunda 1000 kişi kapasiteli Adana Öğrenci Yurt binası öğrencilerin hizmetindedir.


KÜLTÜR VE SANAT OLANAKLARI

Çukurova Üniversitesinde eğitim-öğretim ve bilimsel çalışmaların yanı sıra sosyal ve kültürel etkinliklere de büyük önem verilmektedir. Bu kapsamda konferans,seminer, panel, kongre, sempozyum,gösteri sergi,tiyatro,konser gibi çok sayıda kültürel etkinlik gerçekleştirilmektedir.


Üniversite Rektörlüğüne bağlı Güzel Sanatlar Bölümü ile Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı olarak çalışmalar yapan Kültür Sanat Merkezi, öğrencilerin boş zamanlarını ilgi alanlarına göre değerlendirmekte,onları yeni alanlara yönlendirmekte, dinlenme ve eğlenme olanakları yaratmaktadır. Güzel Sanatlar Bölümü ve Kültür Sanat Merkezine başvuruda bulanan öğrenciler, uzman ve deneyimli öğreticiler tarafından çeşitli sanat dallarında eğitilmekte, yeteneklerini geliştirmeleri sağlanmaktadır.


Öğrenciler, yılsonlarında üyesi oldukları topluluklar içinde hazırladıkları etkinliklerle hem kendilerini ifade etme olanağı bulmakta,hem de becerilerini arkadaşları ve üniversite mensuplarıyla paylaşmaktadır. Öğrencilerin; arzu ettikleri takdirde, eğitim-öğretim dönemi süresince ders alabilecekleri programlar şunlar:Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Bağlama,Halk Bilimi, Halk Oyunları, Üflemeli Çalgılar, Tambur,Ud, Kanun, Piyano, Pop Gitar, Klasik Gitar, Şan, Resim,Süsleme Sanatları, Sanat Tarihî, Deri El Sanatları,Fotoğraf, Tiyatro ve Sinema.Kültür Sanat Merkezi binasında ayrıca, Öğrenci Konseyi ve öğrenci kulüplerine ait çalışma odaları da bulunmakta ve öğrenciler buralarda özgürce kendilerini ifade ederek yaratıcılıklarını gösterebilmektedirler.


SPOR OLANAKLARI

Öğrencilerinin bedenen ve ruhen de sağlıklı olmalarını ilke edinen Çukurova Üniversitesinde, her türlü sporun yapılabileceği spor salonları, kapalı yüzme havuzu,futbol sahaları, tenis kortları, açık hava voleybol ve basketbol sahaları bulunmaktadır.


Tesisler üniversite dışındaki insanlar için de yararlanma imkânı sunmaktadır. Üniversitede 5600 metrekare kapalı alana sahip, tribünleri teleskobik ve 3.500 kişi kapasiteli Sakıp Sabancı Spor ve Sergi Sarayı bulunmaktadır. Salon; spor karşılaşmalarının yanında konser ve çeşitli organizasyonların gerçekleştirilebilmesine de uygun olarak inşa edilmiştir. Balcalı Kampüsü"nde yer alan ve Hacı Ömer Sabancı Vakfınca (VAKSA) yaptırılan, Özdemir Sabancı Kapalı Yüzme Havuzu, bölgenin en modern tesislerinden biri konumundadır. Balcalı Kampüsü"nde kapalı yüzme havuzunun dışında,spor ve cimnastik salonları; çim ve halı futbol sahaları, voleybol,basketbol sahaları, tenis kortları ve atletizm alanlarıyla, Seyhan Baraj Gölü kıyısında birde kayıkhane yer almaktadır.


SOSYAL TESİSLER

Kampüste, Seyhan Baraj Gölü"nün kıyısında, çam ağaçları arasında yer alan ve eşsiz bir manzaraya sahip bulunan Sosyal Tesisler; konukevi bölümünden oluşmaktadır. Kampüs içerisinde üniversiteye sosyal, bilimsel ve kültürel etkinlikler için gelen konuklar, tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri 12 odalı, 24 yatak kapasiteli Sosyal Tesisler konukevi bulunmaktadır. Bununla beraber üniversite 50 yatak kapasiteli modern bir konuk evine sahiptir.


SAĞLIK HİZMETLERİ

Üniversitede öğrenciler ile üniversite çalışanlarının beden ve ruh sağlıklarının korunması amacıyla Mediko sosyal Birimi hizmet vermektedir.Ayrıca 1250 yatak kapasiteli, günde ortalama 2100hastaya hizmet veren Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi bulunmaktadır.Sağlık, psikolojik danışma ve rehberlik ile sosyal hizmetler alanlarında çalışmalar yapılan merkezde; kadın hastalıkları ve doğum, cilt hastalıkları, kulak-burun-boğaz,genel cerrahi, üroloji, çocuk sağlığı ve hastalıkları,aile hekimliği, diş ve diş eti hastalıkları dallarında uzman hekimler hizmet vermektedir. Merkezde ayrıca,psikologlar, psikiyatristler ve psikolojik danışmanlarda görev yapmaktadır.Sağlık hizmeti almak için merkeze başvuruda bulunanlar ayakta tedavi edilmekte, daha ileri tetkik ve tedavi gerektiren durumlarda ise başta Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi olmak üzere, diğer sağlık kuruluşlarına sevk edilmektedirler. Ayrıca risk grubu içerisinde olan Diş Hekimliği ve Tıp Fakültesi öğrencilerine Hepatit-B aşıları yapılmaktadır. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi ise öğrencilerin üniversiteye uyum, kişilik, aile, arkadaşlık ve eğitimle ilgili sorunlarına çözümler üretmektedir. Bu birimde ayrıca, ruhsal sorunları olanlara bireysel, grup ve aile terapisi uygulanmaktadır.Sosyal Hizmetler Biriminde görevli sosyal hizmet uzmanları;eğitim, barınma, beslenme gibi sorunlara çözümler üreterek hizmet vermektedir.


DIŞ İLİŞKİLER BİRİMİ

Çukurova Üniversitesi Dış ilişkiler Birimi 1993 yılında kurulmuştur. Geçen yıllar içerisinde Dış ilişkiler Birimi dünyadaki çeşitli üniversiteler ile iş birliği protokolleri düzenleyerek Üniversitenin dünyaya açılan kapısı olmuştur.2003-2004 yılından itibaren Türkiye"nin Avrupa Birliği Eğitim Programlarına katılması nedeniyle ve Üniversitenin yurt dışı temaslarının artırılması amacıyla yeniden yapılandırılmıştır. Üniversitenin öğrenci ve akademik personel değişimi yapılmasına olanak sağlayan ERASMUS programı başta olmak üzere diğer tüm Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programlarına katılım sağlanmıştır.Çukurova Üniversitesi ayrıca Türkiye"ye gelen ERASMUS öğrencilerine de, TÖMER (Türkçe Öğrenme Merkezi) Türkçe dil dersi sağlamaktadır. AB Programları dışında, Çukurova Üniversitesi Diplomatik Dış ilişkiler Birimi kapsamında 70"ten fazla yabancı üniversite ve araştırma merkezi ile iş birliği protokolleri imzalamıştır.EMUNI Çukurova Üniversitesi 2008 yılında merkezi Slovenya"da olan Euro-Mediterranean University(EMUNI University) kurucu üyesi olmuştur. Akdeniz"e kıyısı olan Afrika ve Avrupa ülkelerinin yüksek öğrenimlerinin ve araştırma alanlarının geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla kurulan EMUNI Üniversitesi,üye üniversiteler arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişimini ve Akdeniz"i ilgilendiren projeleri desteklemektedir.


FAKÜLTELER

• Ziraat Fakültesi

• Tıp Fakültesiyt

• Fen-Edebiyat Fakültesi

• Mühendislik-Mimarlık Fakültesi

• İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

• Eğitim Fakültesi

• Su Ürünleri Fakültesi

• İlahiyat Fakültesi

• Diş Hekimliği Fakültesi

• Güzel Sanatlar Fakültesi

• İletişim Fakültesi

• Hukuk Fakültesi

• Ceyhan Mühendislik Fakültesi

• Eczacılık Fakültesi

• Kozan İşletme Fakültesi

• Ceyhan Veterinerlik Fakültesi


YÜKSEKOKULLAR

• Adana Sağlık Yüksek Okulu

• Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu

• Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu

• Yabancı Diller Yüksek Okulu

• Sivil Havacılık Yüksek Okulu


KONSERVATUVAR

• Devlet Konservatuarı


MESLEK YÜKSEKOKULLARI:

• Adana Meslek Yüksek Okulu

• Adana Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu

• Ceyhan Meslek Yüksek Okulu

• Karaisalı Meslek Yüksek Okulu

• Kozan Meslek Yüksek Okulu

• Yumurtalık Meslek Yüksek Okulu

• Pozantı Meslek Yüksek Okulu

• Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu

• Tufanbeyli Meslek Yüksek Okulu

• İmamoğlu Meslek Yüksek Okulu

• Feke Meslek Yüksek Okulu

• Aladağ Meslek Yüksek Okulu


ADRES

Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü, 01330 Balcalı, Adana

Tel : 0322 338 60 84 – 88 (5 hat)

Faks : 0322 338 69 45

www.cu.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna