Abdullah Gül Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Abdullah Gül Üniversitesi hakkında bilgi

Abdullah Gül Üniversitesi hakkında bilgi

   

Abdullah Gül Üniversitesi hakkında bilgi

2010 yılında devlet üniversitesi olarak Kayseri"de kurulan Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ), öğretim dili İngilizce olan bir üniversitedir.
 

AGÜ, ülkemizin gelişim sürecini hızlandırması ve yeni cazibe merkezleri oluşturması bakımından öncü bir rol üstlenmektedir. Kayseri, sahip olduğu derin kültürel mirasıyla, sosyal dinamikleriyle, sanayi ve ticaretteki başarısıyla ve girişimci ruhuyla da bir cazibe merkezi olmaya adaydır.
 

Kayseri"de özellikle son yıllarda giderek öne çıkan KOBİ ölçeğindeki üretim ve araştırma etkinliğinin AGÜ ortamı ile ilişkilendirilmesi, bu anlamda üniversite, belediyeler, sivil toplum örgütleri ve diğer eğitim ve araştırma kurumları için ve yerel üretim dinamiklerinin karşılıklı olarak birbirini beslemesi öngörülmektedir.
 

Abdullah Gül Üniversitesi yerleşkesi

AGÜ başta KOBİ"ler ve sanayi tesislerinin bünyesinde filizlenen AR-GE birimleri olmak üzere tamamlayıcı bir paydaş olacaktır. Bu işlev tanımı, AGÜ için her şeyden önce esnek bir örgütlenme modeli, zaman içinde farklılaşabilecek beklentilere cevap verebilecek, değişikliklere, ekleme ve çıkarmalara açık bir yapılaşma demektir.
 

Öteyandan, AGÜ"nün eğitim ve araştırma etkinliklerinin yanısıra kentle çok yönlü kaynaşması, gerek kültür gerekse sanat alanında bir çekim merkezi oluşturması, böylelikle kentsel ölçekte değer kazanması planlanmaktadır. Bütün bu umutlar içinde, AGÜ yerleşkesinin örnek bir modele dönüşebilecek alternatif bir eğitim ortamı olması hedeflenmekte, yerleşkenin yapılı çevresinin ve onu temsil eden mimari dilin de aynı temsil kaygıları içinde ele alınması beklenmektedir.
 

Çevreyle ve kendi içinde uyumlu mimari kimlik, kullanılan yapı teknolojisi, çevre dostu olma gibi unsurlar, AGÜ yerleşkesini ülkemizde birçok yeniliğin ve örnek uygulamanın kalbi yapacaktır. AGÜ alanı sadece bir yerleşke olarak değil, aynı zamanda bir kent parkı, kendi farklı ve özgün dokusunu hissettiren bir kentsel ortam olarak algılanacak şekilde tasarlanmaktadır. AGÜ yerleşkesinin 24 saat yaşayan bir yer olması hedeflenmekte, yerleşke içinde bu yaşamı destekleyecek, sosyal, kültürel ve ticari etkinliklere yer verilmesi planlanmaktadır. Ayrıca yerleşkenin olabildiğince az enerji tüketecek ve az atık üretecek bir ortam olmasına özen gösterilmektedir. Güneş ve rüzgar enerjisi gibi alternatif enerji kaynaklarının yerleşke içinde kullanımı, hem araştırma, hem de doğrudan fayda amaçlı gündemdedir.
 

Akademik kadronun seçkin olduğu AGÜ"de gün geçtikçe çok değerli bilim adamları katılmaktadır. Ayrıca AGÜ"de çok etkin bir İngilizce hazırlık sistemi oluşturulacak ve vakıf sistemi aracılığıyla başarılı öğrencilere burs imkânları sağlanacaktır. Yurt dışında 1 yıl okuma, yaz stajlarını yurt dışında yapma ve direkt ilgili kuruluşlarda nitelikli çalışma/staj imkânları sağlanacaktır. Uluslararası öğrenci değişim ve burs imkânları, çift ve çoklu diploma programları AGÜ"ün sunacağı eğitim ve araştırma olanaklarından bazıları olacaktır.
 

FAKÜLTELER

Öğrenci Alınacak Bölümler:

• Mühendislik Ve Doğa Bilimleri Fakültesi

• Mimarlık Fakültesi

• İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi

Açılacak Yüksek Lisans Programları :
 

YÜKSEKOKULLAR

• Yabancı Diller Yüksekokulu
 

MERKEZLER

• Hayat Boyu Öğrenme Merkezi

• Ortadoğu Liderlik Ve Girişimcilik Merkezi

• Dijital Yayınlar Merkezi
 

ADRES

Aşıkveysel Bulvarı, Erciyes Teknopark No : 4/67-A 38039 Melikgazi / KAYSERİ

Tel : 0352 224 88 00 Faks : 0352 338 88 28

www.agu.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna