Namaz kılarken dikkat edilecek hususlar nelerdir
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Namaz kılarken dikkat edilecek hususlar nelerdir

Namaz kılarken dikkat edilecek hususlar nelerdir

   

Namaz kılarken dikkat edilecek hususlar nelerdir

Namaz nedir ve namaz kılarken dikkat edilecek hususlar nelerdir? İşte namaz anlamı ve namaz ile ilgili hususlar hakkında bilgi.

Namaz sözcük manası olarak dua demektir. Namaz, tekbir ile başlayıp, selam ile tamamlanan, kitap, sünnet ve icma ile sabit olan farz bir ibadettir. Diğer bir deyişle Namaz, İslam'ın Beş Şartı'ndan biri olan ibadettir. Kur'an'da günün belli vaktilerinde ve abdest şartını yerine getirerek namaz kılınması gerektiği belirtilmiştir. Kur'an ayetlerine göre namaz bir temizlenme aracıdır. Aynı zamanda Allah'ı anarak teslimiyetini yaratıcıya gösterme biçimdir. Kur'an'a göre namaz İbrahim'e öğretilen bir ibadet şeklidir.

Namaz, iftitah tekbiri (Allahu Ekber) ile başlanılan, kıyam (ayakta durmak), içinde Kıraat'ın (Kur'an-ı Kerim'den Fatiha suresi ile en az bir ayet olmak üzere zamm-ı sure okumak), rüku (eğilmek/ tesbihattan sonra) " Semia'llahu limen hamideh " "Rabbena lekel hamd" diyerek doğrulmak ve Sücud (secdeler, yere kapanma/tesbihat), sonrasında Ka'de (oturuş) şartları olan, içinde Tesbihat "Sübhane Rabbiye'l Azim, Sübhane Rabbiye'l A'la" olan ve selam "esselamü aleyküm ve rahmetullah" ile sona eren bir ibadettir.
 
Kur'an'da namazın kılınışı ile alakalı özel bir bölüm bulunmamakla birlikte, sadece namaz ile alakalı secde vurgusu yapılmış, ayrıca rüku (eğilmek) ve ayaktayken tabirleri de namaz için kullanılmıştır.

Namaz hususunda nelere dikkat etmek gerekir

1. Namaz konusunda ilmihal bilgisi edinmek,

2. Namaz konusunda nasihatleşmek,

3. Namazı ilk vaktinde kılmaya çalışmak,

4. Namazı cemaatle kılmaya özen göstermek,

5. Namazı huşu ile kılmak,

6. Nafile namazlara da devam etmek,

7. Çocukları, küçükleri namaza alıştırmak gerekir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna