Mübarek geceler hangileridir?
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Mübarek geceler hangileridir?

Mübarek geceler hangileridir?

   

Müslümanlar için beş mübarek gece vardır.


a) Mevlid Kandili: Hz. Peygamber (s.a.v) 571 yılında Kameri aylardan Rebiülevvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Bu mübarek geceye „Mevlid Kandili “ denir.


b) Regaib Kandili: Recep ayının ilk *****a gecesi „Regaib Kandili “dir. Bu gece, Allah"ın rahmet ve bağışlamasının bol olduğu, duaların kabul edildiği mübarek bir gecedir.


c) Mirac Kandili: Hicretten bir buçuk yıl önce Receb ayının 27. gecesinde meydana gelen Mirac olayından dolayı bu gece mubarek bir gece olarak kabul edilmiştir.  (Mirac olayı; Allah"ın daveti üzerine Peygamber Efendimiz bir gece Mescid-i Haramdan Kudüs"deki Mescid-i Aksa"ya götürülmüş, oradan da Cebrail (a.s) ile birlikte bütün gökleri aşarak „Sidretül"münteha “ denilen makama yükselmiştir. Daha sonra Cebrail (a.s) olmaksızın perde arkasından Allah"u Teala ile görüşmesidir.)


d) Berat Kandili: Şaban ayının onbeşinci gecesi „Berat Kandili “dir. Borçtan, suç ve cezadan kurtulmak anlamını taşıyan Berat, günahlardan kurtuluş gecesi demektir.


e) Kadir Gecesi: Ramazan ayının 27"inci gecesi „Kadir Gecesi “dir. Kur"an-ı Kerim Ramazan ayı içinde Kadir gecesinde inmeye başlamıştır. Yani Hz. Muhammed (s.a.v)"e Peygamberlik görevi bu gecede verilmiş ve islam güneşi bu gecede doğmuştur. İşte bu önemli olaylar Kadir gecesine büyük bir şeref vermiştir. Kadir gecesinin bin aydan daha hayırlı olduğu Kur"an-ı Kerim"de açıkça bildirilmiştir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna