Kurbanın Hükmü nedir?
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Kurbanın Hükmü nedir?

Kurbanın Hükmü nedir?

   

Kurbanın Hükmü nedir?

Mezheplere göre kurbanın hükmü nedir (Mezheplere göre Kurban kesmenin hükmü nedir). Şafii mezhebinde kurbanın hükmü nedir, hanefi mezhebinde kurbanın hükmü nedir, Maliki mezhebinde kurbanın hükmü nedir ve Hanbeli mezhebinde kurbanın hükmü nedir?

Kurban, sözlükte yaklaşmak, Allah'a yakınlık sağlamaya vesile olan şey anlamına gelir. Dini terim olarak Kurban; Allah'a yaklaşmak ve O'nun rızasını elde etmek için İbadet maksadıyla belirli bir vakitte, belirli şartları taşıyan hayvanı usulüne göre boğazlamak, ya da bu şekilde kesilen hayvana verilen isimdir. Buna “Udhiyye” ; Hac da kesilen kurbana “Hedy” denir.

Mali ibadetlerden biri olan Kurban, İmam-i Azam Ebu Hanife'ye göre vaciptir. İmam Yusuf ve İmam Muhammed'e göre ve diğer mezhep imamlarına göre müekked sünnettir. Kurban kesmeyi Peygamber (sav) Efendimiz hayatında hiç terk etmemiştir. Kurban ibadeti, kitap, sünnet ve icma ile sabittir. Kurban kesmek, hanefi mezhebinde vaciptir.

Kurban Kesme Yükümlülüğü: Bir kimsenin Kurban kesmekle yükümlü olması için dört şartı taşıması gerekmektedir. Bu özelliklere sahip olan kişi Allah'ın kendisine lütfetmiş olduğu nimetlere şükran ifadesi ve Allah yolunda fedakârlığın nişanesi olarak kurban kesmelidir. Bunlar:
 

a) Müslüman olmak.
b) Akıllı ve buluğa ermiş olmak.
c) Hür olmak.
d) Mukim olmak, yani yolcu, misafir olmamak.
e) Belirli bir mali güce sahip olmak.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna