Şafilerde Abdestin farzları nelerdir
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Şafilerde Abdestin farzları nelerdir

Şafilerde Abdestin farzları nelerdir

   

Şafilerde Abdestin farzları nelerdir

Abdestin Farzları Şafii mezhebi

Abdesti olmayan kimsenin, şunlan yapması haramdır: Namaz kılmak, Kuran-ı kerîme dokunmak, Kurân-ı kefir-taşımak ve tavaf yapmak.

Abdest, belli organları belli bir usule göre yıkamaktır. Bu yıkama gelişi güzel değildir. Bunun farzlan vardır, sünnetleri vardır, edepleri vardır. Abdestin farzlan altadır:

1- Niyyet etmek. Abdest almak isteyen kimse, badesin ya'nî abdestsizliğin kaldırılmasına niyyet eder. Niyyet, yüzü vakarken yapılır. Daha önce yapılırsa sahih olmaz. Niyyet. kalb ile yapılır, dil ile söylenmesi de sünnettir.

"Neveytü rafal-hadesi" ya'nî (abdestsizliği kaldırmaya niyyet ettim) şeklinde niyyet edilebilir. Bu niyetin sadece Türkçesini söylemek de kâfidir.

2- Yüzü yıkamak. Yüzün uzunluğu, saç bitiminden çene kemiğinin altına kadardır. Eni ise, iki kulak memes ara-sında kalan kısımdır. Yüzde bulunan hafif sakal, kirpik, bıyık, favori ve dudak altındaki kılların hem altını hem oe| tünü yıkamak gerekir. Gür olan sakalın sâdece dışını u mak kâfidir. Hafif sakal, karşıdan bakıldığında altındaki t< görüldüğü sakaldır. Gür sakal ise, karşıdan bakıldı daki tenin görülmediği sakaldır.

3- Kolları dirseklerle beraber yıkamak. Kol, parmak uçlarından dirseğe kadardır, Dirsek de daNkhr Aviev te başlarken ellerin yıkanması kafi değildir, Yüzü yıkadıktan sonra kollan yıkarken de, eleri yıkamak gerekir.

4- Başın, ten veya saçından bir kısrmru mesh etmek, Bir kıl veya başın teninden bir kıl kadarını kâfidir. Başın tamamını meshetmek ise, sünnettir

5- Ayakları, yandaki aşık kemikleriyle beraber yıkamak. Parmakların arasını ve ayaktaki yarıkları yıkamak da farzdır. Ayak üzerinde ve tırnaklar altında bulunan; yy/i. altına geçirmeyen kir ve benzeri şeyleri de gidermek lâzımdır. Parmak aralarına, hilâlleme yapmadan su ulaşmıyorsa., hilâllemek de gerekir.

6- Tertîb üzere abdest almak. Ya'ni sıra ile yüzü, kolları yıkamak, başı meshetmek, sonra ayakları yıkamak. Ancak denize, göle girip çıkan kimse, abdeste niyyet ederse abdesti sahîh olur, tertip aranmaz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna