Hz Fatıma ve Hz Ali evlilikleri
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Siyer » Hz Fatıma ve Hz Ali evlilikleri

Hz Fatıma ve Hz Ali evlilikleri

   

Hz Fatıma ve Hz Ali evlilikleri

Hz. Fatıma'nın Evliliği (Hicri 2. Yıl, Zilhicce  Ayı)
 

Hz. Peygamberimiz'in kızlarından en küçük olanı Hz. Fâtıma idi. Şimdi 18 yaşına ulaşmış ve evlilik teklifleri gelmeye başlamıştı. İbn Sa'd'ın rivayetine göre ilk önce Hz. Ebu Bekir, Hz. Peygamber'den istemiş, Resûlullah da: "Allah'ın emri ne ise o olur" buyurmuştu. Sonra Hz. Ömer isteme cesareti göstermiş, Resûlullah ona da ay­nı şeyleri söylemiş, hiç bir cevap vermemişti. Ama rivayetin görünüşüne bakarsak bunun doğru olmadığı anlaşılmaktadır. Hafız İbn Hacer, îbn Sa'd'ın Hz. Fâtıma hakkındaki çeşitli rivayetlerini el-lsâbe isimli eserinde naklettiği halde bu rivayeti gözardı etmiş veya bunun farkına varmamıştır. Bütün bunlardan sonra Hz. Ali, Hz. Fâtıma ile evlenme talebinde bulununca Resûlullah, Hz. Fâtıma'nın ne düşündüğü­nü sordu. O buna hiç bir cevap vermeyip sessiz kaldı. Bu cevap vermeyiş âdete gö­re bir çeşit kabul ifadesiydi. Hz. Peygamber, Hz. Ali'ye: "Yanında mihir olarak ver­mek için birşey var mı?" diye sorunca Hz. Ali: "Hiçbirşey yok" dedi. Hz. Peygam­ber sallallahu aleyhi vesellem de: "Bedir savaşında eline geçen hatmiye zırhına ne oldu" deyince, Hz. Ali: "Duruyor" dedi. Hz. Peygamber: "O yeter" buyurdu.
 

Okuyucular bunun çok kıymetli birşey olduğunu sanabilirler. Ama onun değe­rini öğrendikleri zaman şaşacaklardır. Çünkü o sadece 125 dirhem değerindeydi.
 

Zırhtan başka Hz. Ali'nin sahip olduğu servet, bir koyun postu, bir de eskimiş yemen battaniyesinden ibaretti. Hz. Ali, bu servetinin hepsini Hz. Fâtıma'ya mihir olarak verdi. Hz. Ali o ana kadar Hz. Peygamber'in yanında kalıyordu. Evlilikten sonra ayrı bir eve taşınması gerekti. Ensârdan Harise b. Nu'mân'ın (ra) birçok evi vardı. Onlardan bir kısmını Hz. Peygamber'e bağışlamıştı. Hz. Fâtıma, Hz. Pey-gamber'e Hârise'den başka bir ev istemesini söyledi. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem de: "Nasıl söyleyebilirim, artık haya ederim" buyurdu. Harise (ra) bunu duyunca koşarak geldi ve: "Ey Allah Resulü! Ben ve benim elimde olan ne varsa hepsi senindir. Allah'a yemin ederim ki benden aldığınız evler beni, elimde kalanlardan daha çok sevindirmektedir" dedi. Harise kendine ait bir evi boşalttı. Hz. Fâtıma da oraya taşındı.
 

İki cihan sultam Hz. Peygamber Efendimizin, dünyanın hanımefendisi Hz. Fâ-tıma'ya verdiği çeyiz, bir divan, bir su tulumu, içinde pamuk yerine hurma yap­rakları doldurulmuş olan bir yatak, iki el değirmeni, iki su testisi, bir de su küpün­den ibaretti.
 

Fâtıma (ra) yeni evine taşınınca Hz. Peygamber Efendimiz onun yanına gitti. Kapıya dikilerek içeri girmek için izin istedi. Sonra içeri geldi. Bir kap içinde su getirmelerini istedi, iki elini ona daldırarak Hz. Ali'nin (ra) göğsüne ve kollarına su serpti. Sonra Hz. Fâtıma'yı çağırdı. Hz. Fâtıma utancından titreyerek geldi. Onun üzerine de su serpti ve: "Kızım! Seni kendi ailemden en şerefli biriyle evlendirdim" buyurdu.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna