Hz Muhammed'in Haccı
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Siyer » Hz Muhammed'in Haccı

Hz Muhammed'in Haccı

   

Hz Muhammed'in Haccı

Hz.  Peygamberin  Haccı
 

İslâm gelmeden önce Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem'in ne kadar hac yaptığı tam olarak bilinememektedir. Esîr, "Kureyş geleneksel olarak her yıl hac yapageldiğinden kuvvetle muhtemeldir ki Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem de her yıl hac yapmış olmalıdır" diye yazmaktadır. Tirmizî ise; "Hz. Pey­gamber sallallahu aleyhi vesellem Mekke'de bulunduğu dönemde iki kere hac yapmıştır" der. İbn-i Mâce ve Hâkim'in hadis kitaplarında; "Üç kere hac yapmış­tı" denilmektedir. Ancak bu rivayetlerin hepsi mürseldir. Medine döneminde sadece Hicret'in 10. yılında bir kere haccettiği ittifakla sabittir. Bu da Veda Haccı'dır.
 

Hac dışında Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem umre de yapmıştır. Hic­ret'ten sonra dört defa umre yaptığı sabittir. Bir umre Zilkade ayında, bir umre Hu-deybiye barışının yapıldığı sene, bir umre Huneyn savaşından sonra ve dördüncü umre ise, Veda Haccı'yla birlikte yapılmıştır. Enes (ra) der ki: "Veda Haccı'nda-ki umresi dışındaki bütün umreler, Zilkade ayında yapılmıştır." Bir defasında Ibn-i Ömer (ra), adamın birine: "Dört umre yaptı, biri Receb ayında idi" diye cevap ver­mişti. Aişe (ra) bunu duyunca: "Allah Ebu Abdurrahman'a —tbn-i Ömer'e— mer­hamet buyursun. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem benim katılmadığım hiçbir umre yapmadı. Allah Resulü Receb ayında hiç umre yapmadı" dedi.
 

Hudeybiye barışının yapıldığı yıl Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem ilk defa umre yapmak için yola çıktığında Kureyş kafirleri O'nu engellemeye çalıştı­lar Sahabe-i kiram O'nu savunmak için geride kaldılar. Ancak Hz. Peygamber sal­lallahu aleyhi vesellem'in Kabe'yi ziyaret etme arzu ve özlemi o kadar fazlaydı ki, arkadaşlarını beklemiyor, herkesten öne geçmiş çekinmeden ilerliyordu. Sonunda canlarını O'na feda etmeye hazır olan ashabı, ensardan Ebû Katâde'yi Allah Resû-lü'ne göndererek; "Git de selamımızı ilet ve biraz beklemesini söyle. Allah göster­mesin, düşmanın O'nunla aramıza girmesinden korkuyoruz" dediler. Allah Resu­lü bu isteklerini kabul buyurdu.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna