Hz Muhammed'in Yolculuk Alışkanlıkları
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Siyer » Hz Muhammed'in Yolculuk Alışkanlıkları

Hz Muhammed'in Yolculuk Alışkanlıkları

   

Hz Muhammed'in Yolculuk Alışkanlıkları

Hac, umre ve çoğunlukla da cihad için Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem, bir çok yolculuk yapmak zorunda kalırdı. Yolculuğa çıkarken şöyle bir yol izlerdi: Önce mübarek eşlerine kura çektirirdi. Kimin adı çıkarsa, yolculukta yanma onu alırdı. Perşembe günü yola çıkmayı sever ve sabah erkenden hareket ederdi. Ordu­yu bir sefere göndermesi gerekirse, onu da aynı zamanda gönderirdi. Bineğin yanına gelip de ayağını üzengiye koyduğu sırada, "Bismillah" der, semer üzerine oturunca da üç kere tekbir getirir, arkasından da şu âyeti okurdu:
 

"Bunu bizim emrimize emrimize veren Allah'a hamd ve sena olsun. Halbuki biz onu kendimize boyun eğdiremezdik. Ve biz Rabbimize doğru dönenleriz." (Zuhruf 43/13)


Sonra şu duayı okurdu:


"Ey Allahım! Yolculuğumuzda Senden iyiliği, kötülükten sakınmayı ve Senin se­veceğin hareket ve işleri istiyoruz. Ey Allahım! Bu seferimizi kolaylaştır. Bu mesafe­yi bize aldır. Ey Allahım! Yolculukta Sen arkadaşsın. Çoluk çocuğu bıraktığımız ve­kil Sensin. Ey Allanın! Yolculuğun sıkıntısından, geri dönüşün hüznünden ve dön­düğümde çoluk-çocuğumu ve mallarımı kötü bir halde bulmaktan Sana sığınırım."
 

Geri döndüğünde de bu duasına şunları ilâve ederdi.
 

"Geri dönücüleriz, tevbe edicileriz, ibâdet edicileriz ve Rabbimize hamd eden­leriz."
 

Yolda, bir tepeye çıkarken tekbir getirir, aşağı inerken de düzenli bir edayla teş­bih okurdu. Sahabe-i kiram da Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem'e uyarak tekbir ve teşbihle seslerini yükseltirlerdi. Bir yerde mola verdiklerinde şu duayı okurdu:
 

"Ey yeryüzü! Benim ve senin Rabbin Allah'tır. Senin ve senin içinde bulunan­ların şerrinden ve senin içinde yaratılanların kötülüğünden, senin üzerinde yürü­yenlerin şerrinden Allah'a sığınırım. Ey Allahım! Arslanların, yılan ve akreplerin ve bu beldede yaşayan insanların şerrinden Sana sığınırım."


Hz. Muhammed Herhangi bir yerleşim merkezine girerken de şu duayı okurdu:


"Ey yedi kat göğün ve üzerine gölgesini yaydığı herşeyin Rabbi olan Allahım! Ey yedi kat yerin ve onun üzerinde yaşayan herşeyin Rabbi olan Allahım! Ey şey­tanların ve onların yoldan çıkardığı bütün nefislerin Rabbi olan Allahım! Ey rüz­gârların ve onların uçurduğu eşyaların Rabbi olan Allahım! Senden bu beldenin ve bu beldede yaşayanların iyiliğini istiyor ve bu beldenin şerrinden ve bu beldede bulunanların şerrinden Sana sığınıyorum."
 

Medine'ye her dönüşünde önce mescide gidip iki rekat namaz kılar, sonra evine girerdi. Kadınların evleri daha rahat hazırlamaları, kıyı kenarı düzeltmeleri için yolculuktan döner dönmez evlere girmemeyi emretmiştir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna