Hz Muhammed'in Hutbe Tarzı
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Siyer » Hz Muhammed'in Hutbe Tarzı

Hz Muhammed'in Hutbe Tarzı

   

Hz Muhammed'in Hutbe Tarzı

Öğüt ve nasihat vermek ve doğru yolu göstererek hakka sevketmek için Hz. Pey­gamber sallallahu aleyhi vesellem bir çok hutbede bulunurdu. Hutbe, Cuma nama­zı için zâten mecburî idi. Cuma namazının hutbelerinde şöyle bir yol izlerdi: Halk mescidde toplanınca, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem son derece sâde bir şekilde evden çıkar, mescide girer, insanları selamlardı. Sonra minbere çıkar, arka­sından insanlara dönerek selam verirdi. İç ezan okunduktan sonra hemen hutbeye başlardı. Önceleri, elinde bir asâ olurdu. Ama minber yapıldıktan sonra eline asâ almayı bıraktı. Hutbe daima son derece kısa ve özlü olurdu. Çoğu zaman "Nama­zın uzun olması, hutbenin kısa olması kişinin dinî bilgisinin fazlalığına delâlet eder" buyururdu. Cuma namazında genellikle Kâf sûresini okurdu. Bu sûrede kıyamet ve hesaba çekilme geniş bir şekilde anlatılmıştır.


Hutbesine devamlı "Allahım!" diyerek başlardı. Eğer hutbe sırasında önemli bir iş ortaya çıkarsa, minberden inerek onu yapıp gelir, sonra minbere çıkarak hutbesi­ni tamamlardı. Bir keresinde Allah Resulü hutbe okuyordu. Tam o sırada adamın bi­ri gelerek; "Ey Allah Resulü! Ben yolcuyum, dinimi tam bilmiyorum, bu konuda ba­zı şeyler sorup öğrenmeye geldim" dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem minberden indi. Bir iskemle kondu. Üzerine oturdu ve o adama an­latmaya başladı. Sonra gidip hutbesini tamamladı. 216/3 Bir defasında yine hutbe verirken Hz. Hüseyin (ra) kırmızı elbise giymiş olarak mescide geldi. Çocukluğun­dan dolayı hoplayıp, zıplayarak geliyordu. Allah Resulü onu bu halde görünce ken­dini tutamadı, minberden indi. Onu kucağına aldı ve şu âyeti okudu: "Şüphesiz ki çocuklarınız ve mallarınız sizin için birer imtihandır." (Tegâbün 64/15)
 

Hutbe verirken, insanlara oturmalarını veya namaz kılmalarını da emrederdi. Ni­tekim tam hutbe verdiği sırada mescide bir adam girdi. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem ona: "Namaz kıldın mı?" diye sorunca adam: "Hayır kılmadım" de­di. Bunun üzerine Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem: "Kalk, kıl" buyurdu.


Cihâd meydanında hutbe verirken yaya yaslanarak ayakta dururdu. Bazı insan­ların hatırında kaldığına göre, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem eline kılıç alarak da ayakta dururdu. Fakat, Ibn-i Kayyım, "Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve­sellem hutbe okurken, hiçbir zaman eline kılıç almadı" diye bir bilgi aktarmıştır.
 

Öğüt verme veya uyarma için hutbe verirken insanlar usanıp yılmasınlar diye ara verirdi.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna