Gerdek gecesi namazı nasıl kılınır
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Gerdek gecesi namazı nasıl kılınır

Gerdek gecesi namazı nasıl kılınır

   

Gerdek gecesi namazı nasıl kılınır

Gerdek gecesi ,gelin ile Damadın ilk defa başbaşa kalacakları ilk geceleridir. Bu ilk gecede yani gerdek gecesinde gerdek gecesi namazı (Zifaf gecesi namazı) nasıl kılınır, namazı kaç rekattır ve nasıl dua edilir.

Gelin ve damadın ilk defa baş başa kalacakları gece kılınması gereken bir namazdır. İki rekât namaz kılmaları gerekmektedir. O gece bayan erkeğin yanına gittiğinde öncelikle erkeğin namaza durması gerek hemen arkasında bayanın yer alması gerekmektedir. Sonrasında iki rekât namaz kılarlar.

İbni Cüreyre diyor ki: Selman-ı Farisi (r.a.) Ebu Kurre el-­Kindi'nin kızı ile evlendi. Zifafa girince, "Ey hatun, Resulüllah (s.a.v), bana vasiyetinde şöyle buyurdu: ''Ey Selman, Allahü Teala takdir eder de, evlenecek olursan, karınla bera­ber ilk yapacak işiniz Allah'a ibadet etmek olsun." "Bu hususta bana itaat edecek misin?" dedi. Hanımı "emir senin­dir" diye karşılık verdi. O da "öyleyse kalk namaz kılalım" dedi. Kalkıp namaz kıldılar.

Evliliğin ilk gecesi (Zifaf gecesi) namazı iki rekattır. “Düğün bittikten sonra gelin damadın yanına geldiğinde, damat namaza durur, gelin de damadın arkasında namaza durur ve birlikte iki rekat namaz kılarlar.

Zifaf gecesi namazı (Gerdek gecesi namazı kılınışı)

* İlk önce gelin ve damat abdest almalı ve sonrasında

* Ayakların arası dört parmak açıklıkta ve parmak uçları kıbleye doğru gelecek şekilde ayakta kıbleye dönülür.

* "Rıza-i şerifin için namaz kılmaya "diye niyet edilir.

* "Allahü Ekber" diyerek iftitah tekbiri alınır.* Tekbirden sonra eller bağlanır. Ayakta iken secde edilecek yere bakılır.
* Ayakta sırasıyla:
a) Sübhaneke,
b) Eûzü-besmele,
c) Fatiha sûresi,
d) Kur'andan başka bir sûre veya Ayet (Zammıi Sûre) daha okunur.* "Allahü Ekber" diyerek rükûa varılır ve burada üç defa "Sübhâne Rabbiye'l-azim" denilir. Rükû'da iken ayakların üzerine bakılır.* "Semiallâhü limen hamideh" diyerek rükûdan kalkılır ve ayakta "Rabbenâ leke'l-hamd" denilir.* "Allahü Ekber" diyerek secdeye varılır. Secdeye inerken önce dizler, sonra eller, daha sonra da alın ve burun yere konur. Secdede baş iki elin arasında ve hizasında bulunur. Secdede iken ayaklar kaldırılmaz. Secdede burun kenarlarına bakılır. Burada üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" denilir.* "Allahü Ekber" diyerek başını secdeden kaldırıp diz üstü oturulur. Otururken, parmaklar dizlerin hizasına gelecek şekilde eller uylukların üzerine konur ve kucağa bakılır. Burada "Sübhânellah" diyecek kadar kısa bir an oturulur.* "Allahü Ekber" diyerek ikinci defa secdeye varılır ve üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" denilir.

* "Allahü Ekber" diyerek secdeden ayağa (ikinci rek'ata) kalkılır ve eller bağlanır.Secdeden kalkarken: Önce baş, sonra eller, daha sonra eller dizler üzerine konularak, dizler yerden kaldırılır.

İftitah tekbirinden itibaren buraya kadar yapılanlara "bir rek'at" denir.
 

İkinci Rek'at:

* Ayakta sırasıyla;
a) Besmele,
b) Fatiha sûresi,
c) Kur'andan başka bir sûre veya Ayet (Zammı Söure) daha okunur.

2) Birinci rek'atte olduğu gibi "Allahü Ekber" diyerek rükûa varılır ve üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-azim" denilir.* "Semiallâhü limen hamideh" diyerek ayağa kalkılır ve ayakta "Rabbenâ leke'l-hamd" denilir.* "Allahü Ekber" diyerek secdeye varılır. Burada üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" denilir.* "Allahü Ekber" diyerek secdeden kalkılıp dizler üzerine oturulur. Burada "Sübhânellah" diyecek kadar kısa bir an oturulur.* Sonra "Allahü Ekber" diyerek ikinci defa secdeye varılır ve üç kere "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" denilir.

* "Allahü Ekber" diyerek secdeden kalkıp oturulur.
Otururken, el parmakları dizlerin hizasına gelecek şekilde eller uylukların üzerine konur ve kucağa bakılır.

* Oturuşta sırasıyla;
a) Ettehiyyatü,
b) Allahümme salli,
c) Allahümme bârik,
d) Rabbenâ âtina... duaları okunur.

* Sağ tarafa selâm verilir:
Önce başını sağa çevirerek "Esselâmü aleyküm ve rahmetûllâh" denir. Selâm verirken omuzlara bakılır.* Sol tarafa selâm verilir:
Sonra başını sola çevirerek, "Esselâmü aleyküm ve rahmetûllâh" denilir. Böylece iki rek'at namaz tamamlanmış olur.Gerdek gecesi Duası (Zifaf gecesi duası)
Dua ederken, eller göğüs hizasına kaldırılır. Eller göğe doğru açılarak avuçların içi yüze doğru biraz meyilli tutulur.Duanın Okunuşu: Allahümme barik li fi ehli ve barik li ehli fiyye Allahümme"r-zukni minni ve"r-zukniminhum Allahümme"c-ma" beynena ma cema"te fi hayrin ve ferrik beynena iza ferakte ila hayrin.
 
Duanın Anlamı: “Allahım! Beni ve eşimi birbirimize karşı bereketli kıl. ِAllahım! Eşimin benden rızıklanmasını "faydalanmasını" benim de ondan rızıklanmamı sağla. Allahım! Bizleri bir arada tuttuğun sürece hayırda tut ve ayırırsan da hayır üzerine ayır.
 
Cima etmeden önce şeytandan korunmak için Yüce Allah'a sığınmak için şu duayı okur: "Bismillahi Allahümme cennibna-s-seytane ve cennibi-s-seytane ma razaktena"
 
Duanın Anlamı "Ey Allahım! Beni şeytandan, şeytanı da, bize vereceğin çocuktan uzaklaştır." Kim bu duayı okursa, doğacak olan çocuğuna şeytan zarar vermez" buyurulmuştur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna