Adak Kurbanı nedir ve Adak Kurbanı etini kimler yiyemez veya yiyebilir
Ana Sayfa »Dini Bilgiler » Fıkıh » Adak Kurbanı nedir ve Adak Kurbanı etini kimler yiyemez veya yiyebilir

Adak Kurbanı nedir ve Adak Kurbanı etini kimler yiyemez veya yiyebilir

   

Adak Kurbanı nedir ve Adak Kurbanı etini kimler yiyemez veya yiyebilir

Adak Kurbanı nedir, Adak Kurbanı etini kimler yiyemez veya Adak Kurbanı etini kimler yiyebilir. Adak kurbanı eti kimlere verilir? Adak Kurbanı hakkında tüm detaylar...

Allah'u Teâlâ'ya ibâdet maksadıyla mükellef olmadığı halde mübah olan bir işi yapmayı kararlaştırmak, kişinin öyle bir ameli kendisine vâcip kılması ve bunu yapacağına dair Allah'a söz vermesine Adak denir.
 

ADAK KURBANI:
Adanılan şey bazen kurban olabilir. Bu durumda şu iki hususa dikkat edilmelidir:
 

1- Kurban davar, sığır ve deve gibi dört ayaklı hayvanlardan olur. Tavuk, kaz ve hindi gibi iki ayaklı hayvanlardan kurban olmaz.


2- Kurbanın etinden onu adayan kimse ile usûl ve füru (anası, babası, dedesi, evladı, torunu, kocası veya karısı) yiyemezler. Kurbanın eti fakirlere tasadduk edilir yani fakirlere verilir. Şayet yerlerse yedikleri miktarın değerini fakirlere vermeleri gerekir. Yeniden hayvan kesmek gerekmez. Akrabasından ve evinde bulunanlardan, zekatını vermesi caiz olan büyük, küçük herkes yiyebilir. Kardeş, kayınvalide, kayınpeder, gelin, üvey anne, üvey baba, üvey evlat, süt anne, süt baba, süt çocuk ve süt kardeş de yiyebilir. Bunların içinde zengin olanlar yiyemez. Yerlerse, adak sahibi, bunların yediklerinin kıymetini fakirlere verir.
 

ADAK KURBANI ETİ
Bir baba, çocuğum şu okulu bitirirse kurban kesecegim der, fakat çocuğu o okulu bitiremeden baba ölürse, daha sonra okulu bitiren çocuk, ya da annesi onun bu adağını yerine getirmeli midirler? Keserlerse etinden kimler yiyemez?
 

Ölen İçin Kurban ve Kurbanda Çok Yönlülük Önce, dünyevi bir nimet için adak yapmanın mekruh, yani çirkin bir iş olduğu, ama buna rağmen adağını yerine getirmesi gerektiği bilinmelidir. Bir şeyin olmasına bağlanan (muallak) adak, o şey olmadan önce yapılmaz. Sözünü ettiğiniz baba oğlunun okulu bitirdiğini görmediği için bu adak onun üzerinden düşmüştür. Çocuğun bu kurbanı kesmesi ve sevabını ona göndermesi güzel bir şeydir. Adak olmadığı için etinden herkes yiyebilir. Ancak adak sahibi, varislerinin kesmelerini emretmişse kesenin kendisi yiyemez. ( Nemenkânî; age. N/362 (Raddü'I-muhtâr'dan))

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna