Matrak geçmek deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Matrak geçmek deyiminin anlamı

Matrak geçmek deyiminin anlamı

   

Matrak geçmek deyiminin anlamı

Matrak geçmek
 
* Dalga geçmek, alay etmek.

* Biriyle alay etmek, dalga geçmek, karşındakiyle eğlenmek, şaka yapmak.

Örnek: İnsanlarla matrak geçmeye bayılıyorsun.

  ► Matrak, savaş eğitiminde kullanılan bir sopadır. Bu sopanın uç kısmında keçi derisinden yapılmış bir topak bulunurdu. Askerler savaş eğitimi için matraklarını ellerine alır, iki gruba ayrılırlardı. İşaret verilmesi ile de birbirlerine hücum eder ve bir nevi savaş propagandası yapılırdı. Bu tür oyunları izlemek eğlenceli olduğu için, zamanla matrak eğlence yerine kullanılmıştır.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna