Keçileri kaçırmak deyiminin anlamı ve cümlesi
Ana Sayfa »Deyimler » Keçileri kaçırmak deyiminin anlamı ve cümlesi

Keçileri kaçırmak deyiminin anlamı ve cümlesi

   

Keçileri kaçırmak deyiminin anlamı ve cümlesi

Keçileri kaçırmak
 
* Delirmek, çıldırmak.

* Düşünme yeteneğini kaybetmek, aklını oynatmak, delirmek, bunalım içinde olmak.

Örnek: Doktor, keçileri kaçırmış diyorlar!

Örnek 2: Attığı iftiralardan dolayı keçileri kaçırmak üzeriyim.

Örnek 3: Son zamanlarda yaptığı davranışlar nedeniyle keçileri kaçırmışa benziyor.

Örnek 4: Sen adama keçileri kaçırtırsın.!

Keçileri kaçırmak deyiminin hikayesi
Bir gün çobanın birisi keçileri otlatmak için meraya gitmiş. Öğle vakti sıcak bastırdığı zaman da, bir ağacın gölgesine sığınarak uyumuş, o sırada keçiler ise, sıcaktan bunalıp, yakınlardaki bir tepede bulunan mağaraya sığınmışlar. Çoban uyandığı zaman etrafına baktığında keçilerin olmadığını görmüş ve heyecanlanmış. Ne kadar aradıysa da bulamamış. Bir süre sonra keçileri kaçırdığını söyleyerek köylülerden yardım istemiş. Köylüler de toplanıp meraya gitmişler. O sırada ise sıcak geçtiği için keçiler mağaradan çıkarak otlağa geri dönmüş ve otlamaya başlamış. Köylüler meraya gidip bütün keçilerin orada olduğunu görünce çobanın delirdiğini sanmışlar ve çobanı değiştirmişler. Daha sonra aynı şey diğer çobanın başına da gelince araştırma yapılmış ve gerçek anlaşılmış.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna