Hapı yutmak deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Hapı yutmak deyiminin anlamı

Hapı yutmak deyiminin anlamı

   

Hapı yutmak deyiminin anlamı

Hapı yutmak
 
* Kötü, içinden çıkılamaz bir duruma düşmek.

* Çok kötü bir duruma düşmek, zarar ve ziyana uğramak.

* Eyvah, işler iyice kötüye gitti. Yandık mahvolduk mânâsında da kullanılır.

Hapı yutmak ile ilgili cümle
- Hapı yuttuk desene!
- Zaten zorla aldığımız malların üzerine bir de yağmur yağınca iyice hapı yuttuk.

Hapı yutmak deyiminin hikayesi
IV. Murad zamanında afyon yasaklanmıştı. Bir gün Hekimbaşı Emir Çelebinin afyon kullandığı haberi Sultana ulaşır. Sultan bunu sınamak için Çelebiyi satranç oynamaya çağırır. Oyunun ilerleyen vakitlerinde Çelebiye kuşağını çözmesini ve içindekileri boşaltmasını söyler. Kuşaktan çıkanların içinde bir kutu ve içinde bir miktarda afyon vardır. Sultan bunun ne olduğunu sorduğu zaman, hastalara ağrılarını hafifletmesi için işlenerek zararı giderilmiş afyon olduğunu söyler. Sultan, “Madem zararsız yut o zaman hepsini!” der. Hekimbaşı bunların hepsini yutar fakat kısa zaman içinde ölür. Bundan sonra Hekimbaşı"ya ne olduğu sorulduğunda “Hapı yuttu.” denilir.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna