Gölge etmek deyiminin anlamı ve hikayesi
Ana Sayfa »Deyimler » Gölge etmek deyiminin anlamı ve hikayesi

Gölge etmek deyiminin anlamı ve hikayesi

   

Gölge etmek deyiminin anlamı ve hikayesi

Gölge etmek

* Işığa engel olmak.

* Gereksiz yere rahatsız etmek.

* İyi bir yolda giden işin düzenini bozacak davranışta bulunmak.

Örnek: Gölge etme de şu işi zamanında yapayım.

Gölge etmek deyiminin hikayesi
Kinik filozoflardan olan Diyojen, mala ve mülke hiç önem vermeden fakir bir şekilde yaşardı. Onun şöhretini ve zekâsını duyan İskender, bir gün onun yaşadığı kasabaya giderek Diyojeni bulur ve “Dile benden ne dilersen, ben Büyük İskender'im!” der. Bu sırada Piyojen ise güneşlenmektedir ve İskender Han güneşinin önünde durmuştur. Piyojen hiç istifini bozmayarak, "önümden çekil, gölge etme, başka ihsan istemem.” diye cevap verir.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna