Diş bilemek deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Diş bilemek deyiminin anlamı

Diş bilemek deyiminin anlamı

   

Diş bilemek deyiminin anlamı

Diş bilemek
 
* Kin duymak, öfkesini çıkarmak için fırsat beklemek.

* Öç almak, kötülük yapmak için fırsat kollamak; öfkesini gösterir durum almak.

* Birisine karşı şiddetli bir kin beslemek ve ona zarar vermek için fırsat kollamak.

Örnek: Bana diş bilediği bakışlarından belli.

Diş bilemek deyiminin hikayesi
Bir Haçlı Seteri sırasında, Haçlı ve Müslüman orduları birbirine çok yaklaşmış. Haçlılar, Müslümanların ne yaptığını merak ederek bazı gözcüler yollamışlar. Gözcüler karşı orduya vardığında, Müslümanlar derede dişlerini misvak ile temizliyorlarmış. Haçlılar bunu yanlış anlayarak, Müslümanların dişlerini bileyerek sivrilttiklerini ve savaşta yamyamlık yapacaklarını sanmış. Bu haberin orduya ulaşması ile de askerler korkarak dağılmışlar. Bir gün sonra Müslümanlar yakaladıkları bazı askerlere neden kaçtıklarım sorunca, olayın aslı anlaşılmış.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna