Demoklesin kılıcı deyiminin anlamı ve hikayesi
Ana Sayfa »Deyimler » Demoklesin kılıcı deyiminin anlamı ve hikayesi

Demoklesin kılıcı deyiminin anlamı ve hikayesi

   

Demoklesin kılıcı deyiminin anlamı ve hikayesi

Demoklesin kılıcı
 
* Her an gelebilecek tehlike.

* İdarecilerin, makamlarının büyüklüğüne aldanmamaları, o makamların büyüklüğünün, taşıdığı ağır yük ve sorumluluktan geldiğini, hiçbir zaman unutmamaları.

Demoklesin kılıcı hikayesi
Demokles tarihteki ünlü hükümdarlardan birisinin hizmetkârıdır. Bir gün Demokles kralın yanında, hükümdarlığın güzelliklerinden bahsetmeye başlamış. Buna sıkılan hükümdar, onu bir süreliğine kral yapmaya karar vermiş ve bir gün belirleyerek o tarihte gelip krallık yapmasını Demoklese söylemiş.

Demokles, kral olacağı gün gelince, tahtın yanına gitmiş fakat bir de ne görsün, tahtın üstüne ince bir ipe hükümdarın kılıcı asılmış. Hizmetkâr krallığın zevklerinden yararlanırken, ip şimdi koptu, birazdan kopacak diye korkudan tir tir titremekteymiş. Bunun üzerine her an hayatî tehlike içinde yaşayan kralların hayatlarının sanıldığı kadar kolay olmadığını anlamış, öbür gün krallıktan zevk alıp almadığını soran krala ise, “Efendim, krallık güzel olacaktı ama ne yazık ki kılıç, Demokles"in kılıcı değildi” diyerek cevap vermiş.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna