Darısı başına deyiminin anlamı nedir
Ana Sayfa »Deyimler » Darısı başına deyiminin anlamı nedir

Darısı başına deyiminin anlamı nedir

   

Darısı başına deyiminin anlamı nedir

Darısı başına anlamı
 
* Bir kimsenin istediği bir durum gerçekleştiğinde, benzer bir durumu isteyen başka kimselerinde isteklerinin gerçekleşmesi temennisi.

* Dilerim bu güzel duruma sen de kavuşursun.

* Benim yada bizim yakaladığımız mutluluk başarıyı herkesin de yaşamasını isteriz anlamına gelmektedir.Bizim gibi sizde mutlu olun anlamındadır.

Örnek: Biz sınavı atlattık, darısı başınıza.

Darısı Başına Öyküsü
Eskiden uğur ve bereket getirmesi için, gelinin başına darı serperlermiş. Bu görenek bugün de bazı yerlerde yaşamaktadır. Sonradan bazı yerlerde de gelinin başına para serpilir olmuştur. Bu söz çok eski devirlerden kalmış olmalıdır.

Mutlu bir işin, söylenen kimseye de nasip olması dileğiyle böyle söylenir.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna