Dağdan gelip bağdakini kovmak deyiminin anlamı kısaca
Ana Sayfa »Deyimler » Dağdan gelip bağdakini kovmak deyiminin anlamı kısaca

Dağdan gelip bağdakini kovmak deyiminin anlamı kısaca

   

Dağdan gelip bağdakini kovmak deyiminin anlamı kısaca

Dağdan gelip bağdakini kovmak anlamı
 
* Başka bir yerden gelip, oranın asıl sahibini beğenmemek, o kişinin yerini almaya çalışmak.

* Daha sonradan geldiği bir yere ya da karıştığı bir işte eskiden beri bulunan bir kişinin yerini almaya çalışmak.

* Sonradan geldiği bir yerde eskiden beri burada bulunan kişinin yerini almaya çalışmak.

Örnek: Şu densize bak hele, dağdan gelip bağdakini kovuyor!

Dağdan gelip bağdakini kovmak Hikayesi
Köylünün birisi tarla yapmak için, dağdaki fundalık ve çalılıkları söküp temizliyormuş. Bu arada ayrık otu denilen, arsız ve çabuk üreyen, kısa zamanda her tarafı istilâ eden otları da söküp, yığın yapmış. Arazi yokuşlu imiş, bu ayrık otlarından bir iki parçası yokuştan aşağı yuvarlanarak, az aşağıda bulunan, çok bakımlı bir bağın içine düşmüş.

Bağ sahibi önceleri pek önem vermemiş ve alıp yakmaya üşenmiş ama, bir kaç ay sonra, bağına tekrar gittiğinde, her tarafın ayrık otları ile dolduğunu görmüş.

Bir sürü amele tutup masraf ederek, otları temizletmiş. Toprağın derinliğine kadar salkım saçak kökler salan bu ayrık otlarını ayıklatırken, şöyle demiş: “Dağdan geldiniz, bağdaki asmalarımı kovmaya kalktınız. Öyle yağma yok.”


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna