Başına devlet kuşu konmak deyiminin anlamı nedir
Ana Sayfa »Deyimler » Başına devlet kuşu konmak deyiminin anlamı nedir

Başına devlet kuşu konmak deyiminin anlamı nedir

   

Başına devlet kuşu konmak deyiminin anlamı nedir

Başına devlet kuşu konmak
 
* Büyük bir şans yakalamak, bir varlığa kavuşmak.

* Ummadığı, beklemediği bir nimete ya da varlığa kavuşmak.

* Ummadığı bir zamanda büyük bir imkâna kavuşmak. Büyük bir nimet elde etmek.

Örnek: Nasıl aldı bu köşkü? Başına devlet kuşu mu kondu dersin?

Örnek 2: Ailesinden kalan mirasla ,başına devlet kuşu konmuş

Örnek 3: Adamın başına devlet kuşu konmuş, yedi göbek akrabasından miras kalmış.

Başına Devlet Kuşu Konmak Deyiminin Hikayesi
Bir rivayete göre, vaktiyle İran”da hükümdarlar öldüğü zaman, bütün şehir halkı sarayın önündeki meydanda toplanırmış. Sarayın balkonundan, adına devlet kuşu denilen bir kuş uçurulur, kimin başına konarsa, o adam ülkeye hükümdar olurmuş.

Gerçi tarihte, gerek İsa”dan önce İran”da yaşayan Medler ve Persler, gerek İsa”dan sonra yaşayan kavimler zamanında, böyle garip bir yolla hükümdar seçildiğini gösterir bir kayıt yoktur; üstelik böyle bir seçim yapılmış olması, mantığa da uygun düşmemektedir. Ama hak etmediği yerlere, şans eseri gelenler için, “başına devlet kuşu kondu” denmesi, yukarıda sözü edilen masaldan gelmiş olsa, yerinde ve anlamlı bir sözdür.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna