Ateş pahasına deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Ateş pahasına deyiminin anlamı

Ateş pahasına deyiminin anlamı

   

Ateş pahasına deyiminin anlamı

ateş pahasına anlamı
Çok pahalı, fiyatı çok yüksek manasında kullanılan bir deyimdir.

Örnek 1: "Yeni daireler ateş pahası, nasıl alacağız?"

Örnek 2:  "Bu yıl arsa fiyatları ateş pahası."

Örnek 3: “Bu yıl don yüzünden Kayısı Fiyatları Ateş Pahası olmuş.”

Ateş pahasına deyiminin hikayesi
  ► Bir gün padişah adamlarıyla ava çıkar fakat yağmura yakalanır. O sırada kendilerini en yakın kulübeye zor atarlar. Gelenlerin yüksek mevki sahibi olduklarını anlayan köylü, ateşi iyice kuvvetlendirir. Yağmur ve rüzgârdan üşüyen padişah ateşi görünce keyifle, "Ateşe bak, bin altın eder doğrusu.” der. Yağmur tüm gece devam eder ve padişah kulübede konaklamak zorunda kalır. Yarın olup, ayrılmak istedikleri zaman, “Ağa, borcumuz nedir?” diye sorarlar. Köylü dünkü cümleyi hatırlayarak, “Bedelim siz bin altın dediniz, üstüne bana laf söylemek yakışmaz!” der.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna