Altı kaval üstü şeşhane deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Altı kaval üstü şeşhane deyiminin anlamı

Altı kaval üstü şeşhane deyiminin anlamı

   

Altı kaval üstü şeşhane deyiminin anlamı

Altı kaval, üstü şişhane (şeşhane)

* Daha çok giyim için "altı, üstüne; bir parçası öbür parçasına uymaz." anlamında kullanılır.

* Parçalan birbirine benzemeyen ve uygun olmayan, dolayısıyla bir işe yaramayan aparatlar hakkında veya giyim kuşam konusunda birbirine uymayan ve yakışmayan kıyafetler İçin altı kaval üstü şeşhâne deyimini kullanırız.

Örnek: "Çabuk çıkar şu üzerindeki altı kaval üstü şişhane elbiseyi, yoksa rezil olacaksın el âleme."

 ► Şeşhane, Osmanlı Döneminde kullanılan yivli tü feklerin adıdır. Kaval ise, içinde yiv olmayan düz tüfeklerin adıdır. Bu tüfeklerin attığı memiler olduğu için yarısı şeşhane, yarısı kaval olan bir tüfek île ateş etmek imkânsız hále gelir.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna