Alnının akıyla çıkmak deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Alnının akıyla çıkmak deyiminin anlamı

Alnının akıyla çıkmak deyiminin anlamı

   

Alnının akıyla çıkmak deyiminin anlamı

Alnının akıyla çıkmak

* Bir işi hakkıyla bitirmek.

* Kötü bir suçlamadan suç suz olduğu anlaşılarak kurtulmak.

* Küçümsenecek, ayıplanacak bir duruma düşmeden; tertemiz, şerefiyle, başarılı olarak o işi layıkıyla yerine getirmek anlamına gelmektedir.

* İnsanların başarması zor olan işleri başarmaları anlamına gelmektedir.Zor güç işleri başarmak için büyük emekler harcayan insanların o işi başardıklarını belirtmek için kullanılır.

Örnek 1: Allah'ın izniyle bu işten alnımın akıyla çıkacağım.

Örnek 2: Bu işten de çok şükür alnımın akıyla çıktım.

Örnek: Çetin ve çetrefil bir cümlenin içinden yüzünüzün akıyla çıktığınızda 'Bu cümle bundan iyi çevrilemezdi, diye kendinize "Aferin!" demenin mutluluğuna sınır çizilemez.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna