Alacağına şahin vereceğine karga olmak deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Alacağına şahin vereceğine karga olmak deyiminin anlamı

Alacağına şahin vereceğine karga olmak deyiminin anlamı

   

Alacağına şahin vereceğine karga olmak deyiminin anlamı

Alacağına şahin vereceğine karga olmak

* Vereceği olduğunda çok isteksiz davranan; fakat alacağı olduğunda alabilmek için çokça uğraş veren insanlar için kullanılan bir söz.

* Alacağı olduğu zaman bütün imkânlarını kullanarak almaya gayret eder. Vereceği olduğu zaman ise vermemek için türlü bahaneler bulur.

* İnsanların borçlarını alırken sert bir tavır takınmaları ve borçlarını alırken bahane kabul etmemelerini,fakat kendi borçlarını verir iken daha yavaş davranmaları ve sanki vermek istemiyor havasına girmeleridir.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna