Ağzından baklayı çıkarmak deyiminin anlamı
Ana Sayfa »Deyimler » Ağzından baklayı çıkarmak deyiminin anlamı

Ağzından baklayı çıkarmak deyiminin anlamı

   

Ağzından baklayı çıkarmak deyiminin anlamı

Ağzından baklayı çıkarmak anlamı
 
* Açıkça söylenilmeyen bir şeyi söylemek.

* Sabrı tükenip o zamana kadar sakladığı şeyleri söylemek.

* Bildiği bir konuda ilk başta konuşmak istememesine rağmen en sonunda konuşmak ve o konuda aydınlatmak,insanların merakını gidermek.

Örnek: Yeter artık, çıkar ağzından şu baklayı!

Ağzından baklayı çıkarmak deyiminin hikayesi

► Eski zamanda, adamın birisi bir tarikata mürit olmuş fakat sürekli ağzından kötü sözler çıkıyormuş. Şeyhi bu dervişi yanma çağırıp, bu tür sözler kullanmaması için tavsiye etse de, derviş “Şeyhim ağzımız alışmış bir kere, ben de istemiyorum” diye cevap vermiş.

Bunun üzerine şeyh dervişe bir bakla vererek, ağzına koymasını istemiş ve “Her konuştuğun zaman bu baklayı hisseder, sözlerine adap verirsin.” demiş. Bir gün şeyh ve müridi yolda giderlerken kadının birisi camdan seslenerek beklemelerini istemiş. Şeyh efendi herhâlde bir istekleri var, diye beklemiş. Bu sırada yağmur başlamış ve sırılsıklam olmuşlar. Bir süre sonra kadın yine çıkarak, “Artık gidebilirsiniz.” demiş. Şeyh, neden onları beklettiklerini sorunca, “Tavukları kuluçkaya yatırdım. Sizin kavuklarınız büyük, sizi görsünler de civcivler tepeli çıksın.” deyince, Şeyh efendi, müridine seslenerek, “Ey derviş, şimdi ağzından baklayı çıkarabilirsin.” demiş.


DEYİM NEDİR?

Deyim, dil biliminde, kavramları, durumları hoşa giden bir anlatımla ya da özel bir yapı ya da söz dizimi içinde belirten ve çoğunlukla gerçek anlamlarından ayrı anlamlara gelen sözcüklerden oluşan kalıplaşmış sözcük topluluğu ya da cümledir. İki veya daha çok sözcükten kurulu bir çeşit dil ifadesi olan deyimler, duygu ve düşünceleri dikkati çekecek biçimde anlatan ad, önad, belirteç, yalın ve birleşik eylem görünüşlü dilsel yapılardır. Ya tam bir tümcedirler ya da bir söz öbeğidirler.

Diğer bir deyişle Deyim; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarına “deyim” denir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna