Johann Sebastian Bach Kimdir – Eserleri Nelerdir?
Ana Sayfa »Biyografi » Johann Sebastian Bach Kimdir – Eserleri Nelerdir?

Johann Sebastian Bach Kimdir – Eserleri Nelerdir?

   

Johann Sebastian Bach Kimdir – Eserleri Nelerdir?

Johann Sebastian Bach Kimdir? Johann Sebastian Bach hayatı, biyografisi, eserleri nelerdir? Johann Sebastian Bach hakkında bilgi.


Johann Sebastian Bach; Alman bestecisidir (Eisenach 1685-Leipzig 1750). İlk müzik derslerini Pachelbel"in öğrencisi olan ağabeyi Christoph Bach" tan aldı (1695-1700). 1703′te Weimar Saray Orkestrası"nda kemancılık yaptı. Aynı yıl Amstadt"ta orgcu ve kilise korosu yöneticisi oldu. Lübeck"teki ünlü org ustası Buxtehude"den yararlandı. 1707′de Mühlhausen"de çalışırken Weimar Prensi tarafından saray orgculuğuna ve oda orkestrası yöneticiliğine atandı. 1717′de çağrıldığı Köthen Sarayı sanatsal gelişmesi açısından önem taşır. 1723′e kadar kaldığı sarayda en önemli orkestra ve oda müziği eserlerini besteledi. 1723′te Leipzig Thomas Kilisesi baş müzik yöneticiliğini üstlendi. Üniversite müzik müdürlüğünü de içeren bu görevini, çeşitli güçlüklere karşın ölümüne kadar sürdürdü. 1747′de Kral Büyük Friedrich tarafından Potsdam Sarayı"na çağırıldı; burada bir dizi konser verdi: 1749′da kör oldu. İki evliliğinden 11 oğlu, 9 kızı oldu. Oğullarından dördü önemli müzikçilerdir.
 

Çeşitli müzik türlerinde büyük bir yaratıcılık gücüyle benzersiz zenginlikte eserler verdi. Eski çoksesli müziği, armoniye dayanan yeni konser üslubuyla verimli bir bileşime götürdü. Fugaların (çok sesli müzik parçası, füg) katı, kontrapuntocu (çok seslerden örülü müzik) yapılarına son biçimlerini verdi ve ruh gücüyle canlandırdı. Dinsel müziğinin temelini, Protestan koro biçemi oluşturur. Müzik yönünden katı ve kapalı biçimlerin gerisinde, büyük bir anlatım zenginliğiyle dindar bir ruhun izlenimleri görülür.
 

Dinsel eserleri: Johannes (1723) ve Matthaus (1729) passionları, (İsa"nın çarmıha gerilmesini canlandıran müzik) missalar (dua), motetler (çok sesli ilâhi) ve dinsel şarkılar.
 

Org eserleri: Prelüdler ve fügler, tokkatalar, fanteziler, konçertolar, sonatlar.

Piyano eserleri: Das wohltemperierte Klavier (İyi düzenlenmiş piyano, I ve II; 1722, 1744) 6 İngiliz süiti (1722′den önce),5 Fransız süiti (1722), 6 partita (bir çeşit süit) (1726-1731), Kromatik Fantezi ve Füg (yak. 1720), İtalya Konçertosu (1734), Goldberg Çeşitlemeleri (1742).

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna