Howard Carter Kimdir?
Ana Sayfa »Biyografi » Howard Carter Kimdir?

Howard Carter Kimdir?

   

Howard Carter Kimdir?

Howard Carter Kimdir? Howard Carter hayatı, Howard Carter biyografisi, Howard Carter buluşları, Howard Carter arkeolojik çalışmaları, Howard Carter Tutankhamon"un mezarını bulması ile ilgili bilgi.

 


Howard Carter (9 Mayıs 1874 – 2 Mart 1939)

Ünlü bir İngiliz arkeolog ve Mısır bilginidir. 1922 yılında tüm zamanların en büyük arkeolojik keşfi olan Krallar Vadisi"ndeki Tutankhamon Mezarı"nı Lord Carnarvon ile birlikte bulan ve bu şekilde adını tarihe yazdıran kişidir.

Carter 1874 yılında İngiltere Kensington"da doğdu. On tane erkek ve bir tane de kız çocuğu bulunan ailenin en küçük çocuğudur. Babası Samuel John Carter hayvan figürleri çizen bir ressam, sanatçıdır. Babasından miras olarak aldığı yetenekleri arkeolojik çalışmalarında kendisine yardımcı olmuştur. 19 yüzyılda İngiltere ve Avrupa"nın Mısır ve Eski Mısır"a olan ilgisi artmıştı. Howard Carter bu dönemin Mısır bilimcilerindendir.

1907 yılında Mısır"a ilgili zengin bir aristokrat olan Lord Carnarvon tarafından kiralandı. Lord Carnarvon"un amacı henüz mezarı bulunmamış olan Tutankhamon"un mezarını bulmaktı. Bu görevi Howard Carter"a verdi. Krallar Vadisin"de araştırmalarına başladılar. Çocuk Kral Tutankhamon"un mezarını araştırmak yıllar aldı. 1922 yılında Kralın mezarını buldular. Kralın mezarı hırsızlar tarafından soyulmamış, hiç dokunulmadan hazinelerle doluydu. Bu buluş büyük tarihi önem taşır.

Howard Carter; 2 Mart 1939 yılında lenfoma nedeniyle hayata veda etti. Londra Putney Vale Mezarlığında toprağa verildi.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna