Hakkı Atamulu Kimdir?
Ana Sayfa »Biyografi » Hakkı Atamulu Kimdir?

Hakkı Atamulu Kimdir?

   

Hakkı Atamulu Kimdir?

Hakkı Atamulu Kimdir? Hakkı Atamulu hayatı, Hakkı Atamulu eserleri, Hakkı Atamulu çalışmaları hakkında bilgi. Hakkı Atamulu Hakkı Atamulu Biyografisi

 


Hakkı Atamulu Heykel traştır. (d Nevşehir/Derinkuyu 1912 – ö. aynı yer 2006 ). 1934′te girdiği İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü"nde önce Mahir Tomruk"un, sonra Belling"in öğrencisi oldu. 1938′de Almanya"da bir süre Garbo ve Arnobrekker ile çalıştı. İkinci Dünya Savaşı nedeniyle yurda döndü; 1960′ta doğduğu yere (Derinkuyu) yerleşti ve belediye başkanı seçildi. Burada nonfigüratif heykelleriyle bir kültür-park oluşturdu. 1967′de heykel çalışmalarına ağırlık verdi. Tok ve dolu kitlelerin ağır bastığı eserlerinde, güçlü bir teknikle malzemeye egemen olduğu ve uyum içindeki ayrıntıları işlediği gözlenir. Son zamanlarda tümüyle soyut çalışmaya yöneldi.

Başlıca eserleri: İnönü ve Atatürk Heykelleri (1946; Malatya), Damat İbrahim Paşa Heykeli (bronz; 1946, Nevşehir), Soyut Heykel (1960, Derinkuyu Kültürparkı), Rölyef Baş (taş; İstanbul Resim ve Heykel Müzesi), İlk Adım Anıtı (bronz; 1981, Samsun).

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna