Giacomo Meyerbeer kimdir?
Ana Sayfa »Biyografi » Giacomo Meyerbeer kimdir?

Giacomo Meyerbeer kimdir?

   

Giacomo Meyerbeer kimdir?

Giacomo Meyerbeer kimdir? Giacomo Meyerbeer Hangi eserleri bestelemiştir. Giacomo Meyerbeer hayatı, Giacomo Meyerbeer hakkında kısa bilgi..

 


Giacomo Meyerbeer tanınmış bir Alman bestecisidir. Berlin" de 5 Aralık 1791′de doğdu, asıl adı Liebmann Beer"di. Giacomo Meyerbeer 2 Mayıs 1864′te hayata gözlerini yummuştur. Küçük yaşta müzik dersleri almaya başlıyan Meyerbeer bestecilik hayatına piyano ve şan için küçük bestelerle atıldı. Devrin ünlü bestecilerinden Weber"le tanışması, onun müzikle daha yakından ilgilenmesini sağladı.

Meyerbeer"in ilk önemli eseri Tanrı ile Doğa adlı oratoryodur. Japhte"nin Kızı adlı operası ilk defa 1813′te Münih"te oynandı. Meyerbeer bundan sonra Thecelinde"nin Aşkları, İki Halife gibi sahne eserleri besteledi. Yalnız o sıralarda İtalyan operaları daha revaçta olduğundan bunlar büyük bir başarı sağlamadı. İtalya"ya giderek orada İtalyan tarzı operalar bestelemeye başlıyan Meyerbeer böylece şöhrete erişti.

Romilda ile Costanza adlı operası 1818′de Padova"da oynandı. İtalya"nın birçok büyük şehirlerinde kalıp besteler yazan Meyerbeer Paris"e giderek orada Şeytan Robert adlı operasını sahneye koyma imkanını bulmuştur. Peygamber, Kutup Yıldızı son operası olan Afrikalı Kız büyük başarılar kazandı. Paris"te 2 Mayıs 1864 tarihinde öldü.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna