Georges Simenon Kimdir?
Ana Sayfa »Biyografi » Georges Simenon Kimdir?

Georges Simenon Kimdir?

   

Georges Simenon Kimdir?

Georges Simenon Kimdir? Georges Simenon Hayatı, Georges Simenon biyografisi, Georges Simenon kitapları, Georges Simenon eserleri. Georges Simenon hakkında bilgi. Georges Simenon Başarıları, Georges Simenon Çalışmaları.

 

SİMENON Georges (Joseph Christian), Fransızcayı kullanan Belçikalı yazardır. (Liege 1903-Lozan 1989). 15 yaşlarında gazeteciliğe girdi, 18 yaşında Orges Sim takma adıyla ilk romanını yayımlattı: Au Pont de s Arches (Kemerli Köprüde) 1921. Yaşamı boyunca çeşitli takma adlar kullandı (Germain dAntibes, Christian Brulls, Gom Gut, Jean du Perry ; gibi 17 değişik imza). Genellikle polislik olayları içeren, izlenmesi hem kolay, hem meraklı, sürükleyici, halk için olmakla birlikte bayalığa düşmeyen pek çok eser üretti (200′ü bulduğu saptanmıştır). Bu yolla hem ün kazandı, hem varlık sahibi oldu. 1930 sonrasında polis romam türüne hem insanca bir derinlik kazandıran, hem edebiyat değeri olan dizilerine sevilen sayılan inanılıp güvenilen Komiser Maigret tipini kattı. Ruh çözümlenmeleri inandırıcı, olayları hızlı ve düşündürücü, entrikası sağlam, konunun çözümlenmesi doyurucu olan bu değerli ürünleri inanılmaz bir hızla yaratmakta, erişilmez bir başarıya ulaştı. Geniş ufuklu bir düş gücü, gözlem yeteneği, anlatım güzelliği, plan ve kompozisyon eksikliği, başlıca nitelikleri oldu. Sayısız ürünü sinemaya senaryo olduğu için ayrı bir kanaldan ona kazanç getirmiş oldu, dünyanın her yerinde okundu, arandı.

Birkaçını Nurullah Ataç"ın çevirdiği eserlerinin başlıcaları: Kanaldaki Ev (La Maison du Canal) 1933, Maigret (1934), Dostum Maigret (Mon Ami Maigret) 1949 vb. Birçok da kısa öykü derlemesi olan Simenon, 1945′te ABD"ye gitti, uzun süre orada yaşadı, Fransa"nın güney kıyılarında kaldı (1965), son yıllarını İsviçre"de geçirdi. Özyaşamsal nitelikteki kitabı: Quand J"etais Vieux (Ben Yaşlanınca) 1972, Lettre â Ma Mere (Anneme Mektup) 1974 vb.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna