Elvis Presley Kimdir?
Ana Sayfa »Biyografi » Elvis Presley Kimdir?

Elvis Presley Kimdir?

   

Elvis Presley Kimdir?

Elvis Presley Kimdir? Elvis Presley hayatı, Elvis Presley biyografisi, Elvis Presley şarkıları, Elvis Presley filmleri ile ilgili bilgi. Elvis Presley başarıları, Elvis Presley hakkında bilgi...


ABD"li şarkıcı ve sinema oyuncusudur. Tam adı Elvis Aaron Presley"dir. Rock"ın Kralı olarak kabul edilmektedir. Michael Jackson ile birlikte Amerika ve dünya müzik tarihine en fazla etki etmiş isimlerin başında gelmektedir.

Missisipi Tupelo"da 8 Ocak 1935′de doğdu. 16 Ağustos 1977 günü yine aynı yerde hayata veda etmiştir. Gençliğinde sinema yapımcılığı yaptı. Ardından kamyon şoförlüğüyle yaşamını kazandı. Şarkıcılığa heveslenip yerel topluluklarda söyledi. 1955′de RCA Victor plak kuruluşuyla imzaladığı anlaşmadan sonra Amerikan pop müziği rock andn roll akımının simgesi oldu. Konserleriyle gençlik katında histeri fırtınaları estirdi. Kalp krizinden öldüğünde tüm plaklarının satışı 600 milyonu aşmıştı. 1956′dan yaşamının sonuna kadar 33 film çevirdi. Hiçbir sanatsal değer taşımayan bu yapımlarda da ticari başarı sağladı.

Başlıca plakları (Uzunçalar): Christmas Album (1957). Golden Records Vol 1 (1958), Vol. 2 (1960), Vol 3 (1964), Vol 4 (1968), From Elvis in Memphis (1969), Elvis Country-(1971), Hits From His Movies (1972), Separate Ways (1973). 45′likleri: All Shook Up, Dont Be Cruel, Heartbreak Hotel, Hound Dog, Blue Suede Shoes, Jalhouse Rock, Love Me Tender, Surrender, Are You Lonesome Tonight?, You"ll Be Gone, Kiss Me Quick, İn the Ghetto, Treat Me Nice, it"s Now or Never vb.

Başlıca filmleri: Jailhose Roc (Şarkıcılar Kralı), King Creole (Gangsterlerin Pençesinde) 1958, Flaming Star (Vadiler Kralı) 1960, Kid Galahad (Altın Yumruk) 1962, Viva Las vegas (Las Vegas"ta Aşk) 1964,Speedway (Gençlerin Şakası Yok) 1968, Charro (Zafer Topu) 1969, Elvis on Tour (Elvis Turnede) 1972.

Elvis presley"in Mezarı Her Yıl ölüm yıldönümünde hala varolmaya devam eden hayranları tarafından ziyaret edilmekte ve Elvis Presley anılmaktadır. Elvis presley"den önce bu kadar popüler olabilmiş bir müzisyen Amerika"da hiç olmamıştı. O gerçek bir müzik kralı idi.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna