Baptiste Camille Corot Kimdir?
Ana Sayfa »Biyografi » Baptiste Camille Corot Kimdir?

Baptiste Camille Corot Kimdir?

   

Baptiste Camille Corot Kimdir?

Baptiste Camille Corot Kimdir? Baptiste Camille Corot Hayatı, Baptiste Camille Corot Eserleri? Baptiste Camille Corot Biyografisi, Baptiste Camille Corot Hakkında bilgi...

 

 

Jean - Baptiste Camille Corot(1796 - 1875)
(Paris 1796 - ay. y. 1875)Fransız ressamı. Paris" te ressam Machollonun yanında öğrenim gördü.Machollo" nun ölümünden sonra (1822)Paris"te Victor Bertin" in atelyesine girdi. Tabiat manzaraları çizmeğe başladı. Daha sonra kuzey Fransada, Normandiya" da, Fantainebleau ormanında, Ville"d Avray"da çalıştı.

Bu gün louvre müzesinde bulunan, 1825" te yaptığı kendi portresindende anlaşılacağı gibi Corot" nun kişiliği o sıralarda belirmeğe başlamıştı. Corot 1825-1828 arası İtalyada bulundu. Roma ve dolaylarında payzajlar, figür ve portreler meydana getirdi.Dönüşünde, 1829-1830 arası, birçok tabiat etüdü, figürlü peyzaj, portre etüdü yaptı.Paris"te Pont-au-Change köprüsü, Chartres Katedrali, Ville d" Aurayde krallık, Senegon doğumlu madam Baudot"nun portresi ( Louvre Müzesi).

Corot 1881 devlet sergisine İtalyada başlanılmış, atelye bitirilmiş birkaç peyzajla katıldı, 1833 sergisinde teşhir ettiği adlı tablosu ikincilik madalyasını kazandı, bundan sonra corot Soissons şehrinde kaldığı süre İçinde ressam Grandjean ile tanıştı, onunla sıkı bir dostluk kurdu.İkinci italya gezisini bu arkadaşıyla yaptı.1834 yılı Haziranında ilkin Cenova"da sonra Toscana bölgesinde çalıştı.

Burada meydana getirdiği Volterra peyzajlarında, sanatına, tekniğie tamamiyle hakim görülür.Tabiat yorumlarındaki güçlü kişiliği, resim teknik ve işçiliğindeki büyük ustalığıyla dikkati çeker.Sonraki yıllarda Fransa"nın değişik bölgelerinde gezdi.1840 yılında Teşhir etttiği Küçük Çoban tablosu devlet tarafından satın alındı ( Metz müzesi ).İsviçrede Morvan bölgesinde.Paris dolaylarında peyzajlar yaptı.Boudelaire, Theophile Gautier, Champfleury gibi ünlü yazarlar Corot" yu öven incelemeler yayımladılar.Corot 1856" da Villed Avray kilisesi için dört büyük duvar resmi yaptı. Çok iyi kalpli eli açık cömert bir insandı. Bazı değersiz veya başarısız ressam arkadaşlarının tablolarınını düzelterek imzalardı.

Bu eserler Corot" nun tabloları diye satılırdı. Yoksulluk içinde bulunan karikatür ustası Daumier" ye Anvers" de bir ev satın aldı.Kocasının ölümünden sonra parasız kalan Millet"nin eşine yardım etti. Sanat hayatında akademizme olduğu kadar romantizmede karşı gelen Corot, gerçekçiler tarafından tenkit edildi: bunlar, ressamı, peyzajlarına köylü kadınlar yerine mitolojiden seçilmiş koymakla suçladılar.

Baptiste Camille Corot Eserleri

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna