Aykut Zahid Akman Kimdir?
Ana Sayfa »Biyografi » Aykut Zahid Akman Kimdir?

Aykut Zahid Akman Kimdir?

   

Aykut Zahid Akman Kimdir?

Aykut Zahid Akman Kimdir? Aykut Zahid Akman Hayatı? Aykut Zahid Akman Çalışmaları? Aykut Zahid Akman Biyografisi? Aykut Zahid Akman Neler Yapmıştır? Aykut Zahid Akman Eserleri? Aykut Zahid Akman hakkında Bilg...

 

Aykut Zahid Akman 1958 yilinda Ankarada dogdu. 2005 yilindan beri Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) baskanligi görevinde bulunmaktadir. RTÜK baskanligi görevine getirilmis olan sekizinci kisidir.


1984 yilinda Ankara Üniversitesi Ilahiyat Fakültesinden mezun oldu.

1986-1987 yillarinda Istanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Radyo Televizyon Sinema Ana Bilim Dalinda “TRT Televizyon Haberciligi” konusunda yüksek lisans yapti.

1987-1995 yillarinda “TV Yayinlarinin Gecekondu Gençliginin Egitimine ve Toplumsallasmasina Katkisi” konusunda doktora yapti.

1983-1988 yillari arasinda degisik yayinlarda yöneticilik ve gazetecilik görevlerinde bulundu.

1988-1992 yillarinda iletisim ve tanitim hizmetleri üreten bir ajansin sahipligini yapti.

1993-2000 yillarinda Kanal 7 Televizyonu Ankara Temsilciligi, ana haber sunuculugu ve çesitli haber programlarinin yöneticiligi ile sunuculugunu üstlendi.


2000-2003 yillari arasinda Kanal 7 Televizyonu Washington Temsilciligi görevinde bulundu.

01 Aralik 2004 tarihinde Merkez Medya Basim Reklam Ajans Organizasyon Egitim Hizmetleri Insaat Taahhüt Turizm Pazarlama Sanayi ve Ticaret Limited Sirketine hisse devri ile ortak oldu. 14 Aralik 2004`te de sirket müdürlügüne sirket ortaklari arasindan seçildi.


06 Mayis 2005 tarih ve 25 sayili karar ile Renklam Medya Egitim Iletisim Ticaret Limited Sirketi müdürlügüne sirket ortaklari arasindan seçildi.


13 Temmuz 2005 tarihinde TBMM tarafindan RTÜK üyeligine ve 15 Temmuz 2005 tarihinde Üst Kurul tarafindan RTÜK Baskanligina seçildi.


3984 sayili yasanin 6. maddesi geregince 2007 yili Mayis ayinda yapilan kura çekimi sonucu görev süresi sona erecek üyeler arasinda yer alan Akman, daha sonra yeniden RTÜK üyeligine aday gösterildi. 29 Mayis 2007 tarihinde TBMM Genel Kurulunda yapilan oylamayla ikinci kez RTÜK üyeligine seçilen Akman, 17 Temmuz 2007 tarihinde ikinci kez RTÜK Baskanligina seçildi.


Akman, 2007 yilinda 730.su düzenlenen geleneksel Türk Dil Bayrami ve Yunus Emre`yi Anma Törenleri kapsaminda, Türk Kültürü ve Diline Hizmet Eden Devlet Adami Ödülüne layik görüldü.


Akman, sari basin karti sahibi, evli ve bes çocuk babasidir.
Asil adi Aykut Akman iken sonradan 25 yaslarinda ismine Zahid kelimesini ekleterek Zahid Akman adini almistir.

Deniz Feneri ve Gelismeler:
Akman, iddialar üzerine 2008 yilinin Eylül ayinda düzenledigi basin toplantisinda su ifadelerle kendini savunmustur. Bu iddia, itirafçi sanik olarak yargilanan bir sahsin mesnetsiz iftiralaridir. Söz konusu sahis, bu iddiayi polis sorgusundan itibaren birkaç kez tekrarlamis ancak hiçbir somut delile dayanmayan bu iddia, Alman makamlarinca da ciddiye alinmamistir. Bu iddialarla ilgili hakkimda ne Türk, ne de Alman yargi mercilerince açilmis bir sorusturma, kovusturma veya dava yoktur. Uluslararasi adli yardim çerçevesinde de Alman makamlarinca Türk makamlarina hakkimda iletilmis bir talep de bulunmamaktadir. Daha önce bu iddialara yer veren benzer haberlerin kisilik haklarimi zedeledigi yargi mercilerince tespit edilmis ve bu haberlerden dolayi magduriyetimin yasal yollarla giderilmesi için simdiye kadar 9 adet tekzip karari verilmistir.

Akman"in bu ifadelerinden yaklasik 2 sene sonra 2010 yilinin Ekim ayinda Almanya"nin Frankfurt eyaletinde sonuçlandirilan ilk Deniz Feneri e.V davasinda, “asil failler” olarak tanimlanan ancak haklarinda dava açilmasi için Türkiye"den dosya beklenen Karaman ve Akman"a iliskin adli süreç tamamlanarak bu davada sanik olduklarina dair tebligat yapilmistir. Deniz Feneri davasina bakan Frankfurt Mahkemesi"nin hakiminin, Kanal 7 Yönetim Kurulu Baskani Zekeriya Karaman, eski RTÜK Baskani Zahid Akman"a bir numarali sanik olarak dava sürecinin basladigina iliskin olarak resmen tebligat yaptigi bildirildi. Almanya"nin Frankfurt eyaletinde sonuçlandirilan ilk Deniz Feneri e.V davasinda, “asil failler” olarak tanimlanan ancak haklarinda dava açilmasi için Türkiye"den dosya beklenen Karaman ve Akman"a iliskin adli süreç tamamlandi

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna