Andrew Carnegie Kimdir?
Ana Sayfa »Biyografi » Andrew Carnegie Kimdir?

Andrew Carnegie Kimdir?

   

Andrew Carnegie Kimdir?

Andrew Carnegie Kimdir? Andrew Carnegie hayatı, Andrew Carnegie biyografisi. Andrew Carnegie hayır severliği, Andrew Carnegie yaptığı yardımlar, Andrew Carnegie Sözleri,Andrew Carnegie hakkında bilgiler.


CARNEGIE, Andrew (1835 – 1919)


Amerikalı bir fabrikatör ve büyük bir hayırseverdir. Fakir bir çocuk olarak İskoçya"dan Amerika"ya gelmiş, kısa zamanda dünyanın en zengin adamlarından biri olmuştur.

İskoçya"da, Dunfermline"da doğan Andrew Carnegie, el tezgahıyla çalışan bir dokumacının oğluydu. Buharlı makinelerin icadı üzerine işi bozulan bu dokumacı, 1848′de, ailesiyle birlikte Amerika"ya, Pennsylvania eyaletinin bir şehrine göç etti. Bu sırada on üç yaşında olan Andrew Carnegie, bir pamuk dokuma fabrikasında 20 sent gündelikle çalışmaya başladı. İki yıl sonra telgraf memuru oldu, babası öldüğünden annesiyle kardeşine bakmak zorunda kaldı.

Carnegie, yirmi beş yaşına kadar demiryollarında çeşitli işlerde çalıştıktan sonra, 1861′de Amerika İç Savaşı başladığı zaman askeri demiryollarıyla telefonlarının idaresini üzerine aldı. 1864′te demir işleri yapmaya başladı, bol petrolü olan bir çiftliği satın aldı. Bu sırada çelik endüstrisinin gelecekteki önemini sezinliyen Carnegie, «Keystone Bridge» şirketini kurarak Ohio Nehri üzerinde ilk demir köprüyü yaptırdı. 1868′de, Bessemer çelik ameliyesi ile çeliğin ucuz elde edildiğini görerek bu usulü Amerika"da ilk defa uygulamaya başladı. 1899′da, sonradan Amerika"nın en büyük endüstri, teşebbüsü olan Carnegie Çelik Oraklığı"nı kurdu. 1901 "de bu ortaklığı, Amerika Birleşik Devletleri Çelik Anonim Şirketi ile, birleştirerek iş hayatından çekildi.

Bundan sonra ömrünü bir hayırsever olarak geçirdi; öğrenim, ilim, kütüpanecilik ve barış alanlarında çalışanlara büyük maddi yardımlarda bulundu. 1889′da yayınlanan «Servet» başlıklı makalesinde sosyal hayat seviyesinin yükseltilmesinde büyük servetlerin kullanılması konusundaki görüşlerini açıkladı. Carnegie"nin müesseselere yaptığı bağışların toplamı 350 milyon dolardır.

 

Andrew Carnegie SözLerinden Bi Kaçtanesi

Yaşlandıkça başkalarının sözlerine daha az kulak veriyorum. Sadece ne yaptıklarına bakıyorum.      Andrew Carnegie

Yaşım ilerledikçe, insanların ne dediklerine daha az dikkat eder oldum. Yalnızca ne yaptıklarını izliyorum…  Andrew Carnegie

Başkalarını örnek alma, kendini tanı ! Olduğun gibi görün ve buna inan. Çünkü dünyada senden değerlisi yok.    Andrew Carnegie

Başkalarının hayatlarına güneş saçanlar, kendi yaşamlarını da nurlandırırlar...  Andrew Carnegie   

Bir kuruluşun sahip olduğu yeri doldurulamaz tek sermaye insanların bilgi ve yeteneğidir.     Andrew Carnegie

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna