Akira Yoshizawa Kimdir?
Ana Sayfa »Biyografi » Akira Yoshizawa Kimdir?

Akira Yoshizawa Kimdir?

   

Akira Yoshizawa Kimdir?

Akira Yoshizawa Kimdir? Akira Yoshizawa hayatı, Akira Yoshizawa biyografisi, Akira Yoshizawa origami sanatı? Akira Yoshizawa ile ilgili bilgi

 

Akira Yoshizawa

Akira Yoshizawa ResmiAkira Yoshizawa (14 Mart 1911 – 14 Mart 2005) origami büyük ustası olarak kabul edilir. 1989 yılında yaptığı kendi tahminine göre, o güne kadar 50000 adet origami modeli yaratmış ve yüzlerceini de basılan 18 adet kitabında yayınlamıştır. Yoshizawa kariyeri boyunca Japonya için uluslararası bir kültür elçisi olarak görev yapmıştır. 1983 yılında Japon İmparatoru Hirohito Rising Sun, bir Japon vatandaşına verilebilecek en yüksek onur olan Order of the Rising Sun ünvanını kendisine vermiştir.

Akira Yoshizawa, 14 Mart 1911 yılında Kaminokawa, Japonya"da bir sütçü ailede dünyaya geldi. Daha çocukken origami ile uğraşmaya başladı. 13 yaşındayken Tokyo"da bulunan bir fabrikada işe başladı. 20′li yaşların başında origami tutkusu tekrar canlandı. Fabrikadaki çalışanlara geometri öğretiyordu. Yoshizawa origami sanatını geometrik sorunları anlamak ve iletişim kurmak için bir araç olarak kullandı.

Mart 1998′de, Yoshizawa Louvre Müzesi, bugüne kadar sergilenen en büyük Origami sergisini yapması için davet edildi. Doğumu ile aynı gün 14 Mart 2005 de 94 yaşında hayata veda etti.

Kitapları:

  • ATARASHII ORIGAMI GEIJUTSU, Origami Geijutsu-Sha 1954
  • Origami Reader I, Ryokuchi-Sha 1957
  • Dokuhon, Vol.1 (Origami Tokuhon) ,1973
  • SOSAKU ORIGAMI (Creative Origami), Nippon Hoso Kyokai 1984,
  • Dokuhon, Vol.2 ( Origami Tokuhon),1986
  • ORIGAMI DOKUHON II(Origami Reader II), Kamakura Shobo 1986
Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna