Abdurrahman Gazi kimdir?
Ana Sayfa »Biyografi » Abdurrahman Gazi kimdir?

Abdurrahman Gazi kimdir?

   

Abdurrahman Gazi kimdir?

Abdurrahman Gazi kimdir? Osmanlı Devleti'nin kuruluşu sırasında kahramanlığı ile tanınmış komutanlarımızdandır. İşte Abdurrahman Gazi hayatı ve Abdurrahman Gazi yaşamı ve hakkında tüm detaylar...

Osmanlı Devleti"nin kuruluşu sırasında kahramanlığı ile tanınmış komutanlarımızdandır. Kendisine Abdurrahman Alp denildiği de vardır. Daha Ertuğrul Bey zamanında tanınmaya başlamış, Osman Bey ve Orhan Bey devrindeki muharebelerde bulunmuştur. Aydos Kalesi fatihi olarak tanınır. Arkadaşı Akça Koca ile Kocaeli"nin alınmasında bulunduğu gibi, Yalakabad (Yalova) muharebesinde de bulunmuştur.
 

Onun Aydos Kalesi fethine ait rivayet halinde bir aşk macerası da vardır: Aydos Kalesi kuşatıldığı zaman, kale komutanının kızı uzaktan Abdurrahman"ı görüp aşık olmuş, ona üzerinde mektup sarılı bir taş atmış. Bu mektupta kaleye gece ne şekilde girmek lazım geldiği yazılı imiş. Abdurrahman gece seksen kişilik bir kuvvetle girip kaleyi zaptetmiş. Bir iki gün sonra da kuşatma komutanı Konuralp tarafından, kale komutanının kızıyla birlikte kalenin zaptı haberini Orhan"a götürmeye görevlendirilmiş. Orhan da kalenin alınmasına yardım eden kızı mükafat olarak Abdurrahman"a vermiş. Osmanlı komutanlarından Abdurrahman Gazi 1329 yılında vefat etmiştir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna