Ünlü Ürdün Kralı 1.Abdullah Kimdir?
Ana Sayfa »Biyografi » Ünlü Ürdün Kralı 1.Abdullah Kimdir?

Ünlü Ürdün Kralı 1.Abdullah Kimdir?

   

Ünlü Ürdün Kralı 1.Abdullah Kimdir?

Ünlü Ürdün Kralı I. Abdullah Kimdir? 1.Abdullah hangi tarihte yaşamış ve neler yapmıştır. I. Abdullah nerelidir? İşte Ürdün Kralı I. Abdullah hayatı, yaşamı ve hakkında tüm detaylar...

Hicaz emiri Şerif Hüseyin Hüseyin bin Ali (Mekke Emiri)'in  yani Hicaz Kralı Şerif Hüseyin'in ikinci oğludur. Ürdün Devletinin ilk hükümdarıdır. Ünlü Ürdün Kralı 1.Abdullah Mekke"de doğmuştur.

1.Abdullah, İngilizlerin desteğiyle 1921 yılında Mavera-i Ürdün Emirliği'nin başına geçti. Önce Paeke Paşa'ya, sonra da Glubb Paşa'ya örgütlettiği "Arap Lejyonu", Kerkük-Hayfa petrol boru hattınun korunmasını sağladı. II. Dünya Savaşı sırasında emirlik sınırları dışına müdahalede bulundu. 1946'da İngiltere ile imzalanan bir ittifak anlaşmasından sonra ülke bağımsızlığına kavuşunca 1949 yılında ilk Ürdün kralı olarak taç giydi. Kardeşi Faysal da yine İngiliz dostları sayesinde Irak emiri olmuştur. İngilizler Osmanlı İmparatorluğu'nun Arap Yarımadası'ndan çekilmesinde etkin rol oynayan bu aileden baba Şerif Hüseyin'i Hicaz'a, oğullarını da Irak ve Ürdün'e emir tayin etmiştir. Ürdün, tarihte gerek toprak olarak gerekse halk olarak var olmayan bir devlettir. İngilizler sayesinde ortaya çıkmıştır. 

I. Abdullah'ın Bütün gençliği İstanbul'da geçmiş, hatta 1908 de İstanbul"da açılan Mebusan Meclisi"nde Hicaz milletvekili olarak bulunmuştu. 1937 de Atatürk"ü ziyaret maksadıyla geldiği memleketimize, 1947 ve 1950 de iki defa daha gelmiştir. 1946 da kırallığı ilan edilen  I. Abdullah 1951′de Kudüs'te cuma namazı çıkışında bir Filistinli tarafından yapılan bir suikast tarafından öldürülmüştür.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna