Benito Juarez Kimdir?
Ana Sayfa »Biyografi » Benito Juarez Kimdir?

Benito Juarez Kimdir?

   

Benito Juarez Kimdir?

Benito Juarz kimdir? Benito Juarz biyografia bu sayfada derledik. İşte Meksika'nın gelişiminde önemli bir rol oynamış eski Meksika devlet başkanı Benito Juarz hayatı ile ilgili tüm ayrıntılar.

Benito Juarez (1806-1872), Meksika cumhurbaşkanıdır. Meksika'nın gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Oaxaca şehrinde doğdu. Zapotek kabîlesindendi. Hukuk öğrenimini tamamladıktan sonra avukatlığa başladı. 1847'de Oaxaca valisi oldu. 1855'te hazırladığı Juarez Kanunu ile dikkati çekti. Bu kanun, kilisenin devlet işlerine karışmasını önlüyordu. 1857'de Meksika devleti için bir de anayasa hazırlanmasına yardım etti.

Benito Juarez, 1858'de Meksika cumhurbaşkanı oldu. Mali sıkıntılar yüzünden iki yıl borç taksitleri ödenemeyince, Fransızlar Meksika'da bir devlet kurdular. I. Maximilian'i de Meksika İmparatoru ilan ettiler. Juarez Kuzey Meksika'ya sürüldüyse de Fransızlarla savaşmaktan asla yılmadı. Amerika Birleşik Devletleri, Fransızlar'ın Meksika'dan kuvvetlerini çekmelerini isteyince Maximilian Avrupa'dan yardım alamaz hale geldi. Juarez de Maximilian'ı öldürtüp yeniden Meksika'nın başına geçti.

1872 yılında devlet başkanıyken geçirdiği bir kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Liberal görüşlere sahip bir siyasetçi olan Juarez ülkesinde demokratik reformlar gerçekleştirdi,orduyu sivil denetimi altına soktu. Yerli halka eşit haklar verdi ve Katolik kilisesinin devlet ve toplum üzerindeki otoritesini kırmaya çalıştı.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna